W jakiej sytuacji zasięgnąć porady lekarskiej online?

W jakiej sytuacji zasięgnąć porady lekarskiej online?

Porady lekarskie przez internet nie powinny stanowić jedynej formy kontaktu pacjenta z lekarzem, ale w wielu sytuacjach mogą zastąpić tradycyjną wizytę w gabinecie specjalisty. Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania? Podpowiadamy!

Telemedycyna – na czym polega?

Współczesne technologie informatyczne umożliwiają szybki i zdalny kontakt z lekarzem. Dzięki temu możemy nie tylko porozmawiać ze specjalistą, ale też przesłać mu wyniki badań, widzieć się wzajemnie przez kamerę oraz otrzymać zwolnienie lekarskie, skierowanie czy receptę w wersji elektronicznej. Wszystko to bez wychodzenia z domu i oczekiwania w długich kolejkach pod gabinetem.

Porady lekarskie przez internet pozwalają często na szybszy kontakt z lekarzem i skonsultowanie niepokojących objawów. Dodatkową zaletą jest też to, że nie narażamy siebie i innych na kontakt z wirusami i bakteriami, przesiadując wspólnie w poczekalni przychodni. W jakich sytuacjach lekarz online to bezpieczna forma kontaktu?

Kiedy warto skorzystać z porady lekarskiej online?

Nie ulega wątpliwości, że w nagłych, ostrych przypadkach należy jechać na SOR lub wezwać karetkę. Jednak w wielu sytuacjach można doskwierające objawy skonsultować w formie online. Stany podgorączkowe, problemy gastryczne, infekcje dróg oddechowych czy wysypki nie zawsze wymagają badania fizykalnego.

Również osoby borykające się z chorobami przewlekłymi potrzebujące recepty przedłużającej mogą szybko uzyskać pomoc. Tabletki lub inna forma antykoncepcji, jeśli już od jakiegoś czasu stosowana, nie wymaga fizykalnego badania pacjentki przy każdorazowo wypisywanej recepcie. Podobną sytuacją jest leczenie psychiatryczne. Pacjent, który ma dobrze dobrane leki może spokojnie omówić swój stan emocjonalny z lekarzem online i otrzymać przedłużenie leczenia.

Lekarz online to znacznie więcej możliwości

Dzięki rozwojowi telemedycyny  dostęp do lekarzy specjalistów staje się łatwiejszy. Platformy oferujące porady lekarskie przez internet umożliwiają wręcz kontakt z lekarzami 24 godziny na dobę i w wielu przypadkach wizytę można umówić już na ten sam dzień. Pacjent dzięki tej formie konsultacji może zaoszczędzić sporo nie tylko czasu, ale i zdrowia nie musząc przemierzać miasta w celu dostania się do przychodni. Tym bardziej dotyczy to osób dojeżdżających do lekarzy z innych miast czy wsi.

Dla osób o ograniczonej ruchomości lub niemobilnych kontakt z lekarzem online w wielu sytuacjach będzie nieocenionym komfortem. Telemedycyna staje się też idealnym rozwiązaniem w sytuacjach przebywania na wakacjach, wyjazdach służbowych, gdzie z dala od swojej przychodni i lekarza możemy czuć się nieswojo w sytuacji konieczności poszukiwania obcego lekarza.

W decyzji, czy udać się na wizytę bezpośrednią, czy poprzestać na konsultacji online z lekarzem powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, których wcześniej nie zaobserwowaliśmy, lepiej skorzystać z tradycyjnej formy konsultacji.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: onlinerecepta.pl