W jaki sposób dbać o środowisko?

W jaki sposób dbać o środowisko?

Z roku na rok rośnie świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa. Możemy spotkać się z wieloma pomysłami dotyczącymi dbania o naturę. Co ważne, musi to być faktycznie skuteczne i dobrze przemyślane działanie, które będzie miało konkretny wpływ na przyrodę. Zmiany są konieczne zarówno na poziomie krajowym, jak i indywidualnym. Ich wprowadzenie jest wbrew pozorom proste, ponadto niesie korzyści dla całej planety. W jaki sposób możemy zadbać o Ziemię?

Oszczędzajmy wodę

Słodka woda to tylko ok. 3% wszystkich wód na ziemi, z tego względu warto ją oszczędzać. Niestety może jej zabraknąć dla przyszłych pokoleń. Chcąc oszczędzać wodę, wystarczy, że wprowadzimy parę nawyków. Przede wszystkim myjąc zęby, zakręcajmy kran i bierzmy krótki prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie. Zamiast zmywania ręcznego, do mycia naczyń korzystajmy ze zmywarki. Więcej informacji o sposobach na ochronę środowiska znajdziesz tu: natura.slupsk.pl/post/jak-dbac-o-ziemie-sprawdz-sposoby.

Kupujmy i oddawajmy używane rzeczy

Jeśli chcemy dbać o środowisko, musimy też pamiętać, aby ograniczyć kupowanie nowych przedmiotach. Najlepiej wybierać te używane, które w naszych rękach zyskują drugie życie. W ten sposób minimalizujemy ilość odpadów na wysypiskach. Przedmioty z drugiej ręki możemy znaleźć na platformach internetowych, w komisach, second-handach czy sklepach aukcyjnych. Jeżeli pewne rzeczy stały się nam nieprzydatne, możemy je wystawić na sprzedaż czy też oddać za darmo. 

Oszczędzajmy energię oraz paliwo

Wszelkie niepotrzebne urządzenia zawsze wyłączajmy, ponadto w miarę możliwości korzystajmy ze światła dziennego. Wymieńmy też sprzęt, jaki mamy w domu, na energooszczędny (także żarówki). Oszczędzając prąd mamy wpływ na ochronę środowiska, a przy tym zmniejszamy domowe rachunki. Jeżeli tylko możemy, zamiast jazdy samochodem, zdecydujmy się na transport komunikacją publiczną czy rowerem.

Pamiętajmy o recyklingu odpadów

Prostym sposobem na ochronę środowiska jest także recykling. Dzięki niemu wyprodukowane odpady zostaną przetworzone, po czym użyte ponownie. Wpływa to na ograniczenie czerpania ze złóż naturalnych. Segregacja jest niezwykle prosta, gdyż wystarczy wrzucać zbędne przedmioty do właściwych pojemników. Co ważne, każdy pojemnik przeznaczony jest na inny rodzaj odpadów.

  • zielony-szkło,
  • niebieski- papier,
  • żółty- plastik i metal,
  • brązowy- odpady biodegradowalne,
  • odpady zmieszane- kolor czarny.
Sposoby na dbanie o środowisko

Ograniczmy spożycie mięsa

Przemysł mięsny w największym stopniu przyczynia do stopniowego ocieplenia klimatu. Odpowiada nawet za emisję 14,5% wszelkich wytwarzanych przez ludzi gazów cieplarnianych. Dzięki ograniczeniu spożycia mięsa możemy znacząco poprawić sytuację zwierząt, jak i dobrobyt nas wszystkich. W sklepach znajduje się wiele produktów wegetariańskich czy wegańskich. Takie potrawy są nie tylko zdrowe, smaczne, ale czasami nawet i tańsze od tych, w których króluje mięso.

Do sprzątania używajmy ekologicznych środków czystości

Chemia wykorzystywana do sprzątania oddziałuje szkodliwie zarówno na nasze zdrowie, jak i całe otoczenie. Z takich preparatów do środowiska przedostaje się wiele szkodliwych substancji, które trafiają wraz z wodą czy żywnością do organizmu człowieka. Mogą one doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych. Detergenty przedostające się do wód ściekowych doprowadzają do wydzielania metanu oraz siarkowodoru, a więc substancji silnie trujących. Mogę one skutkować nawet zniszczeniem zbiornika wodnego. Środki chemiczne dostępne są w plastikowych opakowaniach, od których także należy odchodzić. Oprócz tego wiążą się one z zużytą energią na ich wyprodukowanie. Świetnym zamiennikiem dla silnych detergentów są naturalne produkty, które także doskonale sprawdzają się w domowych porządkach. Może być to soda oczyszczona, cytryna czy ocet. Dzięki dodatkowi olejku eterycznego możemy stworzyć cudownie pachnące, skuteczne i co ważne, w pełni bezpieczne produkty do czyszczenia. 

Bądźmy świadomymi konsumentami

Chcąc prowadzić ekologiczne życie, musimy pamiętać o świadomej konsumpcji. Kupujmy produkty z odpowiedzialnych źródeł, najlepiej w opakowaniach nadających się do recyklingu. Dobrze, jeśli będą to artykuły przyjazne środowisku, a więc będą posiadać odpowiednie oznakowania. Nie kupujmy rzeczy, które faktycznie nie są nam potrzebne. Do sklepów spożywczych zawsze udawajmy się z listą zakupów i nie wybierajmy zbyt dużej ilości jedzenia, które mogłoby się zmarnować.