Stres i problemy ze snem

Stres i problemy ze snem

Dlaczego nie mogę spać? Czy stres może być przyczyną mojej bezsenności?
Po pierwsze rozważ jak wygląda twoje życie. Jaki jest poziom stresu? Czy stres jest wysoki? Co jest jego źródłem? Pracą, finanse, relacje dom?

Stres, a problemy ze snem

Stres jest jeden głównych przyczyny problemów zdrowotnych oraz często wpływa na sen. Dlaczego? Ponieważ stres wpływa na równowagę chemiczną i odżywczą w organizmie. Kiedy jesteś zestresowany, ciało może stracić magnez, minerał relaksujący, którego niedobór występuje u wielu z nas. Istnieje wiele innych objawów niedoboru magnezu, ale przyjmowanie suplementu magnezu może być pomocne.

Kortyzol

Stres wpływa również na poziom kortyzolu – hormonu produkowanego przez nadnercza. Poziom kortyzolu powinien być wysoki w pewnych porach dnia, aby utrzymać czujność, a niski w innych, aby promować sen. Równowaga ta może ulec odwróceniu, przez co będziesz czujny w nocy i senny rano.

Rytm dnia

Zastanów się, czy pracujesz w zgodzie z naturalnym rytmem (okołodobowym) swojego organizmu, czy przeciwko niemu. Twój wbudowany zegar chce, byś kładł się spać kilka godzin po zmroku i wstawał wraz ze wschodem słońca. Regularne pozostawanie na noc, by oglądać telewizję lub grać na komputerze zaburza dobre nawyki dotyczące snu.

Sen a dieta

Inną częstą przyczyną jest dieta. W miarę możliwości należy unikać jedzenia późno w nocy i napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, cola lub napoje zawierające guaranę. Jeśli masz powolne trawienie, to tylko jedna filiżanka kawy w godzinach popołudniowych może utrudnić Ci zasypianie.

Oczywiście istnieje wiele naturalnych suplementów, które mogą być przyjmowane w celu zrelaksowania organizmu. Ale najpierw porozmawiaj z lekarzem o najbardziej prawdopodobnej przyczynie twoich trudności ze snem. Poproś lekarza, aby zlecił Ci test na hormony nadnerczy, jeśli jesteś zestresowany lub masz problemy ze snem. I pamiętaj; zawsze pracuj nad przyczyną, a nie nad objawami.