Popraw jakość snu

Popraw jakość snu

Sposób, w jaki śpisz, może mieć dobry wpływ na Twoje zdrowie. Nie chodzi tylko o to, ile godzin spędzasz w łóżku, czy o dyscyplinę, jaką wykazujesz w trzymaniu elektroniki z dala od sypialni. Pozycja, w której śpisz, może pomóc złagodzić dolegliwości lub chorobę.

Spędzimy około jednej trzeciej naszego życia na spaniu. Zwykle nie poruszamy się tak dużo, gdy śpimy, jak w ciągu dnia, kiedy nie śpimy, więc jeśli jesteśmy w niewygodnej pozycji, możemy doświadczyć szyi, pleców, ramion lub ból biodra.

Sen sprawia, że życie nabiera sensu – przeczytaj nasz artykuł wartości w życiu człowieka.

Badanie wykazało, że ponad połowa dorosłych śpi na boku. Jedna trzecia dorosłych woli spać na plecach, a reszta to osoby śpiące na brzuchu. Jak najlepiej spać? To będzie zależało od twojego ciała i jego potrzeb. 

Zobacz: co zrobić, aby nie zasnąć w samochodzie.

Ból bioder lub ramion

W przypadku osób śpiących na boku często zdarza się odczuwać ból biodra lub barku po stronie, po której śpisz. Jeśli odczuwasz ból bioder lub ramion, spanie na plecach może pomóc złagodzić ucisk. Możesz też spróbować przewrócić się na drugą stronę.

Ból pleców

Jeśli masz ból pleców, spanie na plecach może złagodzić ból. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość poduszki. Chcesz, aby kręgosłup i szyja były w linii prostej podczas snu. Spanie z poduszką lub ręcznikiem pod kolanami może również odciążyć plecy.

Bezdech senny

Dla osób z bezdechem sennym spanie na brzuchu lub boku jest często lepsze niż spanie na plecach. Osoby z bezdechem sennym, które śpią na plecach, mają zwykle gorszą jakość snu.

Masz problemy ze snem- zobacz nasz poradnik jak szybko zasnąć.

Kwasu refluks

Dla osób z refluksem żołądkowym najbardziej korzystne może być spanie na lewym boku. Badanie wykazało, że ludzie byli narażeni na działanie kwasu przez krótszy czas, gdy spali na lewym boku, a nie na plecach lub prawym boku.

Przeludnienie

Spanie z przeziębieniem może być wyzwaniem, co jest niefortunne, ponieważ potrzebujesz snu, aby poczuć się lepiej. Leżenie na plecach może prowadzić do spływania flegmy z nosa, które prowadzi do bólu gardła lub kaszlu. Pomocne może być spanie na brzuchu, boku lub na plecach z dodatkową poduszką, aby podnieść głowę. 

zmęczenie po przebudzeniu, dlaczego jestem zmęczony po przebudzeniu

Jak zmieniasz strony?

Jeśli jesteś chory lub doznałeś kontuzji, Twoja zwykła pozycja do spania może nie działać i możesz spać lepiej w innej pozycji. Ale nawyki związane ze snem mogą być trudne do złamania, a zmiana nie zawsze jest łatwa.  Niektóre rekwizyty mogą pomóc.

Możesz użyć poduszki umieszczonej poziomo obok siebie, tak że jeśli przewrócisz się na plecy, będziesz częściowo podparty, a nie płaski.

Przeczytaj też: Technika Feynmana – jak szybko się uczyć

Wybierz odpowiednią poduszkę.

Kolejnym rekwizytem do lepszego spania, który większość ludzi już posiada, jest poduszka, ale nie każda poduszka się nada. Zwróć uwagę na wysokość swojej poduszki.

W przypadku większości osób poduszka powinna podpierać głowę, aby szyja była równoległa do materaca. Poduszka, która jest dla Ciebie za wysoka, pochyli brodę w kierunku klatki piersiowej. Niektórym osobom podniesienie głowy pomoże im lepiej oddychać. Możesz udać się do sklepu z poduszkami, aby wypróbować kilka poduszek, aby zobaczyć, co jest najlepsze. Sprzedawcy są często przeszkoleni, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednią wysokość poduszki do Twoich potrzeb, a jeśli nadal nie masz pewności, możesz również porozmawiać z lekarzem o tym, jaka pozycja snu może być dla Ciebie najlepsza.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.