Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która jest różna, z przewagą cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Obie można zdiagnozować na podstawie badania krwi, jednak istnieją również inne oznaki, za pomocą których organizm powiadamia o swojej obecności: przedstawiamy objawy cukrzycy.
W obecności cukrzycy w organizmie, czyli przy braku insuliny lub oporności na działanie tego hormonu w przypadku cukrzycy typu 2, możemy doświadczyć następujących objawów.
Spis treści
Zwiększone oddawanie moczu
Przed niekontrolowaną cukrzycą, czyli wtedy, gdy nie wiemy o obecności tej choroby, może wystąpić wzrost poziomu moczu lub zwiększenie ilości oddawanego moczu zwane również wielomoczem.
Poziom glukozy we krwi jest tak wysoki, gdy cukrzyca nie jest kontrolowana, że glukoza jest eliminowana z moczem, a nerki kompensują obecność tego cukru poprzez eliminację większej ilości wody. W ten sposób bardzo częstym i początkowym objawem cukrzycy jest zwiększenie liczby razy, kiedy powinniśmy iść do łazienki.
Wzmożone pragnienie
Wzrost ilości moczu spowodowany eliminacją glukozy z moczem, a wraz z nią większej ilości wody jest kompensowany przez wzrost pragnienia zwany polidypsją, który próbuje zastąpić płyny tracone przez nerki w wyniku hiperglikemii.
Tak więc, przesadny wzrost pragnienia i dominująca potrzeba picia płynów przez cały czas jest kolejnym znakiem do rozważenia, z którym organizm ostrzega nas, że coś jest nie tak, ale możemy mieć cukrzycę.
Zwiększony głód
Biorąc pod uwagę rozwój cukrzycy, albo dlatego, że organizm nie produkuje insuliny w przypadku cukrzycy typu 1, albo dlatego, że opiera się działaniu tego hormonu w przypadku cukrzycy typu 2, komórki nie są w stanie uzyskać glukozy.
To właśnie insulina jest hormonem, który pozwala naszemu organizmowi i każdej komórce na uzyskanie źródła energii, ponieważ umożliwia wniknięcie glukozy i jej metabolizm.
Jeśli działanie tego hormonu zawodzi lub go nie ma, dochodzi do hiperglikemii, ponieważ glukoza pozostaje w obiegu we krwi, a komórki, które nie uzyskują swojego źródła energii, wysyłają do naszego mózgu sygnały, które tłumaczy on jako głód lub apetyt.
Tak więc, jeszcze jednym objawem niekontrolowanej cukrzycy jest zwiększony głód lub apetyt, zwany również polifagią.
Choć wydaje się, że nie powinno tak być, w obliczu kontrolowanej cukrzycy dochodzi do dużej utraty wagi, ponieważ glukoza, która jest cukrem i dostarcza kalorii, jest eliminowana przez mocz.
Z drugiej strony, jak wyjaśniliśmy wcześniej, komórki nie mogą skorzystać z glukozy, która dostaje się do organizmu poprzez pożywienie, ponieważ insulina nie działa i dlatego wykorzystują głównie tłuszcz jako źródło energii, powodując utratę wagi.
W wielu niekontrolowanych przypadkach ciała ketonowe lub ketoza mogą być nawet produkowane ze względu na duże spalanie tłuszczu, że komórki idą do energii i może to prowadzić do bardzo częstej cukrzycowej kwasicy ketonowej u tych, którzy cierpią na cukrzycę typu 1, nie wiedząc o tym.
Inne objawy cukrzycy
W obliczu niekontrolowanej cukrzycy najmniej oczywistym objawem, ale za pomocą którego diagnozuje się chorobę, jest hiperglikemia. Ta z kolei może objawiać się łatwo rozpoznawalnymi przez nas objawami, takimi jak: nieostre widzenie, nudności, senność, zmęczenie, a nawet wymioty i bóle brzucha czy spadek sprawności fizycznej i intelektualnej w przypadku, gdy dochodzi już do tworzenia się ciał ketonowych.
Okresowe badania i zwracanie uwagi na objawy naszego organizmu mogą pomóc w rozpoznaniu cukrzycy, a tym samym kontrolować lub opóźnić tę chorobę, która może spowodować tak wiele konsekwencji w naszym organizmie, jeśli nie zostanie wykryta na czas.