Łojotokowe zapalenie skóry głowy – wszystko, co należy wiedzieć na jego temat

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – wszystko, co należy wiedzieć na jego temat

Wiele osób zmaga się z problemem intensywnie przetłuszczających się włosów u nasady, pojawia się także nadmierne łuszczenie skóry. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. Dziś podpowiemy Wam, jak walczyć z tym schorzeniem i jakie sposoby są najbardziej skuteczne.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – poznajcie przyczyny

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest to stan zapalny skóry głowy. Przyczyną jest nadmierna proliferacja lipofilnych drożdżaków. Jednocześnie objawy mogą nasilać się pod wpływem różnych czynników, choćby stresu, nieprawidłowej diety czy też słabej jakości snu. Stan może jeszcze się pogorszyć, jeżeli zmagacie się z chorobami autoimmunologicznymi czy ciało produkuje większą ilość hormonów. Jeżeli dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, może pojawić się rumień, łuszczenie się skóry, a przy tym pojawia się świąd. Oczywiście zmagający się z tym schorzeniem koniecznie powinni udać się do lekarza dermatologa, który zaleci właściwą kurację. Najczęściej stosowanym lekiem jest cyklopiroksolamina o stężeniu wynoszącym 1%. Ma ona postać szamponu, który ma działanie przeciwzapalne i antygrzybiczne. Należy go stosować przez kilka miesięcy, przynajmniej dwa razy w tygodniu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jednak taki lek stosuje się tylko kilka razy w tygodniu. Trzeba więc zadbać o właściwą pielęgnację włosów i skóry głowy. Do tego celu należy stosować dermokosmetyczne szampony, które dobrze działają na skórę głowy, nawilżając ją, mają też działanie przeciwłupieżowe oraz przeciwzapalne. Zwróćcie tutaj uwagą na skład. Polecamy szampony z dwusiarczkiem selenu bądź też cynku.

Czy domowe sposoby na ŁZS są skuteczne?

Wiele słyszy się o tym, że warto stawiać na domowe sposoby, które mają wykazywać tak samo dobrą skuteczność jak kosmetyki. Cóż, czasem bywa to prawda, a czasem zwyczajnie nie. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy pewne jest to, że nie należy zbytnio eksperymentować, gdyż można zwyczajnie nasilić problem. Na szczęście jest jeden sposób, który uznaje się za bezpieczny i często stosuje się go u dzieci. Mamy tutaj na myśli stosowanie maseczki na bazie otrębów pszenicznych. Wystarczy tylko pół szklanki otrębów, które zalewamy połową szklanki ciepłego mleka bądź napoju owsianego. Następnie całość mieszamy i dodajemy jedną łyżkę oliwy z oliwek. Gdy maseczka wystygnie i będzie już gęsta, nakładamy ją na skórę głowy, delikatnie ją przy tym masując. Zakładamy czepek i po 20 minutach spłukujemy ją ciepłą wodą. Łuski powinny odpadać. Należy je jeszcze wyczesać, stosując do tego celu grzebień z szerokim rozstawem. Na koniec myjemy włosy szamponem, który w swoim składzie ma cynk.

Zdrowa skóra głowy – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Pamiętajcie też o słynnej zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Oznacza to, że należy dbać o skórę głowy, by nie doszło do nasilenia objawów schorzenia. Codziennie powinno się myć włosy delikatnym szamponem oczyszczającym, a jeżeli pojawią się pierwsze widoczne płatki łupieżu, to powinno się zastosować od razu szampon z dodatkiem cynku. Trzeba unikać suszenia włosów gorącym strumieniem. Lepiej stosować chłodny i koniecznie suszarkę z jonizację. Zrezygnujcie z kosmetyków stylizujących, które mają działanie natłuszczające bądź wysuszające. Zadbajcie też o prawidłową dietę i starajcie się znaleźć czas na aktywności, które sprawią, iż się odstresujecie.