Leczenie wad zgryzu – czy tylko aparat?

Leczenie wad zgryzu – czy tylko aparat?

Aparat ortodontyczny to najczęściej stosowana metoda leczenia wad zgryzu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również inne sposoby korekcji zgryzu – nakładki ortodontyczne. Co warto o nich wiedzieć? Jak działają i w jaki sposób przebiega leczenie? Sprawdź!

Jak leczy się wady zgryzu?

Korekcja wad zgryzu przeprowadzana jest pod kontrolą lekarza ortodonty, który najczęściej już podczas pierwszej wizyty identyfikuje problem oraz proponuje pacjentowi leczenie. U dzieci, u których nie wystąpiła jeszcze całkowita wymiana zębów mlecznych na stałe, stosuje się aparaty ruchome. Starsza młodzież i dorośli to grupa, której ortodonci proponują najczęściej aparaty stałe. Niektóre gabinety oferują również alternatywną metodę leczenia dla dorosłych,  nakładki ortodontyczne z przezroczystego tworzywa. Pacjent może je samodzielnie zdejmować i zakładać, w czym nakładki przypominają aparat ruchomy. Warto jednak podkreślić, że żeby uzyskać pożądany efekt, nakładki trzeba nosić 22 godziny na dobę. W praktyce zdejmuje się je wyłącznie do posiłków i higieny jamy ustnej.

Czy każdy ortodonta leczy za pomocą nakładek?

Nakładki ortodontyczne nie są tak powszechne jak aparaty ruchome czy stałe, dlatego nie każdy gabinet oferuje tę metodę leczenia. Warto jednak podkreślić, że wysokiej jakości, sprawdzone nakładki, cieszą się coraz większą popularnością, dlatego liczba gabinetów, w których możesz skonsultować ich stosowanie z ortodontą stale wzrasta. Jeśli mieszkasz w stolicy, to możesz wpisać w wyszukiwarce choćby hasło clear aligner Warszawa. Clear aligner dostępny jest także bez problemu w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu oraz jeszcze kilku innych większych oraz mniejszych miastach.

Warto podkreślić, że leczenie nakładkami różni się nieco od leczenia aparatem i wizyty u ortodonty nie muszą być częste. Poza tym korekcja trwa stosunkowo krótko, dlatego nawet jeśli gabinet zlokalizowany jest dość daleko od twojego miejsca zamieszkania, zwykle nie jest konieczne pojawienie się w nim więcej niż kilka razy podczas całego leczenia.

Nakładki ortodontyczne – czy to nowość?

Nakładki ortodontyczne nie są tak popularne jak aparaty, ale nie oznacza to wcale, że to metoda nowa i niesprawdzona. Przeciwnie, leczenie nakładkami ortodontycznymi jest znane od 70 lat, a rozwój technologii spowodował jedynie jej udoskonalenie oraz sprawił, że uzyskiwane efekty są znacznie lepsze niż w przeszłości.

Możliwość dokładnego skanowania szczęki pacjenta, stworzenia na podstawie skanu szczegółowego modelu 3D, a także precyzyjne dopasowanie nakładek zapewniło większą skuteczność leczenia i skróciło jego czas.

W jaki sposób nakładki korygują wady zgryzu?

Nakładki działają podobnie jak mechanizm aparatu ortodontycznego. Dobrze dobrane i zmieniane z przewidzianą w planie leczenia częstotliwością, wywierają odpowiedni nacisk na zęby. Powodują tym samym kontrolowaną zmianę ich położenia. Identycznie, jak w leczeniu aparatem, kluczowy jest czas, w którym nakładki oddziałują na zęby, dlatego bezwzględnie należy je zakładać codziennie na 22 godziny.

Jak przebiega leczenie nakładkami ortodontycznymi?

Podczas wizyty u dentysty wykonywany jest skan 3D oraz oceniana wada zgryzu. Lekarz przygotowuje następnie plan leczenia, a po jego akceptacji przez pacjenta produkowany jest komplet nakładek. Ten proces zajmuje kilka tygodni, a po ich upływie pacjent otrzymuje cały zestaw ponumerowanych nakładek, które zmienia zgodnie z planem co 2 tygodnie.

Postępy monitorowane są na bieżąco, zdalnie. Pacjent nie musi pojawiać się w gabinecie ortodontycznym, jeśli leczenie przebiega planowo – lekarz ocenia jego postępy na podstawie przesyłanych zdjęć. W zależności od wady zgryzu, korekcja dobiega końca po okresie od 4 do 9 miesięcy.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.