Jak zapobiegać i leczyć zasinienia po zabiegach chirurgicznych?

Jak zapobiegać i leczyć zasinienia po zabiegach chirurgicznych?

Siniaki mogą być wynikiem wycieku krwi z naczyń włosowatych, które zostały przerwane pod skórą. Może to być wynikiem urazu, niedoboru niektórych składników odżywczych lub zaburzeń w mechanizmach krzepnięcia krwi.

Siniaki po operacjach są bardzo częstym zjawiskiem. W większości przypadków nawet po starannej kauteryzacji małych naczyń krwionośnych podczas operacji,. Nieliczne krwawienia wokół tkanek i mięśni zaczynają sączyć się ponownie, gdy ciśnienie krwi się normalizuje. Krwawienie nie jest poważne, ale łagodne i kapiące.

Zasinienie zazwyczaj nie jest stanem, który jest poważny, ale może sprawić, że rzeczy wyglądają nieatrakcyjnie przez kilka dni po operacji, właśnie operacji na częściach ciała, które są odsłonięte i na twarzy.

Siniaki pooperacyjne zdarzają się również wtedy, gdy chirurg nie zastosował próżniowego drenażu rany. Zasinienia pooperacyjne ustępują ostatecznie po kilku dniach, w międzyczasie można zauważyć pewne zmiany w kolorze skóry w miejscu, które było zasinione.

Istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc w zapobieganiu powstawania siniaków pooperacyjnych.


Jeśli zażywasz aspirynę lub leki na rozrzedzenie krwi, zawsze poinformuj o tym chirurga. Ryzyko nadmiernego krwawienia i zasinienia pooperacyjnego jest zminimalizowane, jeśli unika się aspiryny na tydzień do dwóch przed zabiegiem.
Odpowiednie kauteryzowanie i zszywanie naczyń krwionośnych podczas operacji zawsze zapobiega nadmiernemu zasinieniu.



Wykorzystanie specjalnych leków na kilka dni przed zabiegiem powoduje zmniejszenie zasinień pooperacyjnych.
Innym sposobem jest witamina k. Zastrzyki z witaminą k są dostarczane przed operacją, aby zatrzymać nadmiar siniaków i krwawienia.
Głowa powinna być utrzymywana w pozycji uniesionej po zabiegu chirurgicznym na twarzy. Pomoże to w zminimalizowaniu ilości przepływającej krwi i pomoże w zapobieganiu powstawania siniaków.
Ograniczona aktywność po operacji pozwala na szybkie zniknięcie siniaków.
Witamina C powinna być przyjmowana na 3 do 5 dni przed zabiegiem. Witamina C pomaga we wzmacnianiu naczyń włosowatych i zapobiega powstawaniu nadmiernej ilości siniaków po operacji.

Jak leczyć i redukować siniaki po operacji


Stosowanie zimnych okładów na siniaki przyspiesza proces gojenia, a siniak może zniknąć w ciągu kilku dni, jeśli w ogóle się pojawi.
Ciepło nigdy nie powinno być stosowane na siniaki, ponieważ spowoduje to dalsze pogorszenie stanu.

Należy spożywać owoce i napoje zawierające witaminę C. Pomaga ona w leczeniu siniaków.

Witamina K w postaci maści i żeli powinna być stosowana na siniaki pooperacyjne. Witamina K pomaga w skutecznym zminimalizowaniu przebarwień powstałych w wyniku stłuczenia. Pomaga również we wzmacnianiu naczyń krwionośnych.
Należy zastosować płyn z oczaru wirginijskiego. Czysta ściereczka do mycia lub sterylizowana gaza powinny być stosowane do produkcji zimnych okładów z oczaru wirginijskiego.

Należy spożywać żywność zawierającą antyoksydanty. Przyspieszają one proces gojenia się ran i szybko wchłaniają siniaki. Między innymi maliny, chude białko, marchew, zielone liście, kapusta.