Jak nie przytyć w święta?

Jak nie przytyć w święta?

Jedną z najlepszych rzeczy podczas Świąt dla milionów ludzi jest jedzenie. Istnieją dziesiątki potraw Bożonarodzeniowych które pojawiają się na wigilijnym stole – i co czyni je wyjątkowymi zazwyczaj jemy tylko raz w roku.

Wraz z całym podekscytowaniem wiele osób martwi się świątecznym objadaniem się. Nazywa się to również „winą za jedzenie”, a badanie wykazało, że 63 procent ludzi zmaga się z nim w każdym sezonie świątecznym.

Mimo to ponad połowa Polaków twierdzi, że złamie swoją dietę podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Oto 7 przydatnych wskazówek, jak radzić sobie ze świątecznym objadaniem się:

1. Zarządzaj stresem

Stres w okresie świątecznym nie jest rzadkością. W rzeczywistości większość Polaków twierdzi , że czuje się zestresowana podczas świętowania Świąt Bożego Narodzenia.

To ma sens. Istnieje wiele rzeczy związanych z Bożym Narodzeniem i innymi feriami zimowymi, które mogą prowadzić do stresu i niepokoju , takich jak kupowanie prezentów, sezonowa depresja.

Wysoki poziom stresu może nie tylko prowadzić do przybierania na wadze , ale może również powodować napady objadania się. Wykazano, że wysoki stres lub wysoki poziom kortyzolu powoduje, że ludzie mają ochotę na przejadanie się , zwykle pocieszające i niezdrowe jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczu.

Ponieważ wielu z nas jest otoczonych większą ilością słodkich i tłustych potraw podczas wakacji, o wiele łatwiej jest zwrócić się do tych pokarmów dla wygody.

2. Pij więcej wody

Czasami, gdy myślisz, że możesz być głodny, możesz po prostu potrzebować wody . Niewystarczające picie wody ma pewne niepokojące skutki uboczne:

  • Niski poziom energii
  • Zły nastrój i drażliwość
  • Spowolniony metabolizm
  • Bóle głowy
  • Przybranie na wadze
  • Możliwe przejadanie się

3. Wypróbuj nowe i zaktualizowane przepisy

Dania świąteczne są zwykle bardzo bogate w tłuszcz i cukier. Mogą sprawić, że poczujesz się ciężki i zmęczony, a nie pełen energii, zwłaszcza jeśli przejadasz się . Ale oto kilka sposobów na zmianę przepisów, aby były zdrowsze:

Do niektórych deserów używaj mleka i kremów bezmlecznych.
Kiedy tylko możesz, sięgaj po naturalne cukry, takie jak miód, syrop klonowy i agawa, zamiast cukru przetworzonego.
Użyj jogurtu greckiego zamiast twarogu, kwaśnej śmietany lub majonezu.
Jeśli to możliwe, spróbuj piec zamiast smażyć potrawy.

Możesz także wyszukiwać zdrowsze przepisy online lub znaleźć zdrowe świąteczne książki kucharskie, aby wprowadzić nowe przepisy na rodzinne spotkania.

4. Planuj z wyprzedzeniem

Unikanie wszystkich świątecznych pokus jedzenia jest jedną z najtrudniejszych części unikania objadania się podczas świąt. Najlepszym sposobem przeciwdziałania temu jest planowanie z wyprzedzeniem .

Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby zobaczyć, jakie potrawy może dzielić Twoja rodzina i przyjaciele. Możesz nawet zaproponować przyniesienie własnych potraw i deserów. Te przepisy mogą być łatwym i użytecznym sposobem wyboru zdrowszych opcji.

5. Jedz zdrowe przekąski

Czy to w pracy, z przyjaciółmi, czy w domu, zwykle w okresie świątecznym dostępna jest duża podaż niezdrowych przekąsek. Przy tak wielu pokusach może być trudno nie zacząć świątecznego objadania się.

Jednym ze sposobów na przełamanie tego nawyku jest przygotowywanie lub kupowanie zdrowszych przekąsek, którymi możesz się cieszyć. Spróbuj pozbyć się niezdrowych przekąsek w domu. Gdy jesteś poza domem, możesz zabrać ze sobą zdrowe przekąski. Nie zapominaj, że owoce i warzywa mogą być smaczną przekąską, która nie ma dużo kalorii.

Zdrowe przekąski mogą pomóc ci jeść z umiarem . Może również uchronić Cię przed nadmiernym głodem, gdy nadejdzie czas na świąteczne posiłki. Dzięki temu będziesz mniej podatny na przejadanie się.

6. Unikaj płynnych kalorii

Podobnie jak niezdrowe przekąski, niezdrowe napoje mogą powodować zaskakujący przyrost masy ciała. Napoje gazowane, napoje alkoholowe i wysokokaloryczne napoje kawowe są łatwe do znalezienia w okresie świątecznym. Nie ma nic złego w wypiciu drinka, ale pamiętaj, aby pić z umiarem.

7. Miej system wsparcia

Unikanie objadania się podczas wakacji nie musi być samotnym procesem. Niedawne badanie wykazało nawet, że korzystanie z „systemu koleżeńskiego” lub posiadanie silnego systemu wsparcia na drodze do zdrowia może ci pomóc.

Nie ma lepszego czasu, aby polegać na rodzinie i przyjaciołach.

Podziel się z bliskimi, że chcesz dokonywać zdrowszych wyborów w tym okresie świątecznym. Mogą nawet chcieć do ciebie dołączyć!

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.