Regularne, prawidłowe mycie twarzy ma na celu oczyszczenie jej z pozostałości makijażu i zanieczyszczeń. Na skórze gromadzi się bowiem między innymi pot, kurz, sebum, resztki kosmetyków kolorowych i kosmetyków pielęgnacyjnych. Substancje te zapychają pory i mogą nasilać stany zapalne skóry, powodując powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych. Mycie twarzy jest więc bardzo ważne. Pytanie brzmi: jak robić to prawidłowo?
Spis treści
Mycie twarzy – rano czy wieczorem?
O konieczności wieczornego oczyszczania twarzy nie trzeba nikogo przekonywać. Większość osób odczuwa taką potrzebę nawet wtedy, kiedy nie nosi makijażu. W ciągu dnia skóra przetłuszcza się i poci, dlatego oczyszczenie jej wieczorem to zabieg wręcz konieczny. Odpowiednio umyta skóra będzie gotowa na przyjęcie kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak serum czy krem na noc. Okazuje się jednak, że twarz trzeba myć również rano, kiedy nie ma na niej makijażu. W nocy gruczoły łojowe nadal produkują bowiem sebum, twarz może się pocić, a cera, która ma kontakt z pościelą jest narażona na obecne w niej zanieczyszczenia. Pierwsza zasada brzmi zatem: twarz należy myć wieczorem i rano. Co więcej, nie można używać do tego jedynie wody, ponieważ ta nie usunie zanieczyszczeń.
Jak myć twarz – na sucho czy na mokro?
Sposoby mycia twarzy można podzielić na metody “suche”, czyli poprzez aplikację kosmetyku oczyszczającego na wacik oraz na metody mokre, czyli mycie twarzy żelem, mleczkiem czy pianką, z użyciem wody. Chociaż zdaniem wielu osób suche metody z zastosowaniem wacika czy chusteczek nawilżanych nie są dostatecznie skuteczne, aby idealnie oczyścić skórę, to mogą sprawdzić się w przypadku posiadaczek cery bardzo wrażliwej. Wynika to z faktu, że stosowanie do mycia twarzy wody z kranu naraża skórę na kontakt z podrażniającym naskórek chlorem. W większości przypadków korzystniejsze będzie jednak mycie twarzy na mokro z pomocą wybranego kosmetyku myjącego do spłukiwania.
Żel, pianka czy mleczko – co wybrać do mycia twarzy?
Aby dokładnie umyć skórę twarzy, należy zwilżyć ją i rozetrzeć w dłoniach niewielką ilość kosmetyku myjącego o odpowiednio dobranym składzie. Wyróżniamy kilka rodzajów środków myjących do twarzy: żel, piankę, mleczko lub krem. Żele do mycia twarzy dobrze się pienią i skutecznie oczyszczają nawet skórę tłustą czy trądzikową. Z kolei mleczka czy kremy polecane są do cery suchej, ponieważ mają kremową konsystencję i zawierają wiele składników pielęgnacyjnych. Uniwersalne są natomiast pianki, które sprawdzają się i przy cerze suchej, wrażliwej, i przy cerze tłustej. Kosmetyk o konsystencji pianki oczyszcza skórę dokładnie, a przy tym łagodnie. Może mieć też działanie pielęgnacyjne. Przykładowo, pianka do twarzy Pharmaceris N Puri-Capiliqmusse wzmacnia naczynia krwionośne, nawilża skórę, koi podrażnienia i zmniejsza nadreaktywność cery. Warto sięgnąć po taki produkt nie tylko w przypadku posiadania cery naczynkowej, ale również wtedy, kiedy po innych środkach myjących skóra jest ściągnięta, piecze lub swędzi.
Sprawdź na superpharm.pl: https://www.superpharm.pl/pharmaceris-n-puri-capiliqmusse-1662.html
Prawidłowe mycie twarzy – czego unikać?
Myjąc twarz, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Po pierwsze, oczyszczanie nie może być zbyt agresywne, ponieważ skóra zareaguje na nie odwrotnym efektem – nadprodukcją sebum. Po drugie, twarzy nie można być ani lodowatą, ani gorącą wodą – woda do mycia twarzy powinna być letnia. Po trzecie, samo oczyszczanie twarzy nie wystarczy – po umyciu i osuszeniu skóry należy ją tonizować, aby przywrócić cerze prawidłowe pH. Dopiero tak oczyszczona twarz jest gotowa na przyjęcie kremu czy serum do twarzy.