Jak działają olejki eteryczne?

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mają wszechstronne zastosowanie, lecz bez wątpienia jedną z ich najcenniejszych właściwości jest wspieranie organizmu w walce z różnego rodzaju chorobami. Intensywnie pachnące oleje pozyskiwane z roślin były szeroko wykorzystywane już w starożytności m.in. przez Egipcjan. Co sprawia, że popularność olejków eterycznych trwa nieprzerwanie do dzisiaj?

Czym są olejki eteryczne?

W medycynie ludowej – zarówno rozwijającej się na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie – olejki eteryczne były traktowane jako remedium np. na infekcje czy trudno gojące się rany. Szeroki rozwój badań nad tymi olejami nastąpił na kontynencie europejskim na przełomie wieków XIX i XX, kiedy przede wszystkim francuscy lekarze i chemicy zajęli się szczegółową analizą właściwości oraz sposobów stosowania olejków eterycznych. Na kartach historii jako jeden z pierwszych zapisał się olejek lawendowy, który okazał się środkiem skutecznie wspomagającym leczenie oparzeń.

Pracownik reprezentujący firmę Energy, producenta m.in. naturalnych kosmetyków i suplementów, wyjaśnia: Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin (całych lub jedynie niektórych części, np. liści, kwiatów, korzeni). Olejki stosowane w celach leczniczych mają postać płynnej, klarownej cieczy o brunatnym, niebieskim lub zielonym zabarwieniu. Warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie – nie służy im ani ekspozycja na słońce, ani wysoka temperatura.

Generalnie tego typu produkty słyną z właściwości przeciwzapalnych, antyseptycznych oraz uspokajających. Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest intensywny, zazwyczaj przyjemny zapach, który odgrywa kluczową rolę w aromaterapii. Co ważne, należy pamiętać, że olejki zapachowe i eteryczne to dwa zupełnie różne artykuły – pierwsze stanowią mieszaninę sztucznych aromatów i w związku z tym nie mają właściwości leczniczych.

Właściwości olejków eterycznych

Poszczególne olejki eteryczne różnią się właściwościami – ich skład i możliwości zastosowania wynikają z cech rośliny, z której zostały pozyskane. Wśród najpopularniejszych naturalnych olejków do aromaterapii można wymienić m.in.:

  • olejek lawendowy – o działaniu przeciwbólowym, rozluźniającym i wspierającym układ odpornościowy. Zapach lawendy pomaga również osobom zmagającym się z migrenami, bezsennością czy stanami lękowymi;
  • olejek geraniowy – przynosi ulgę w dolegliwościach jelitowo-żołądkowych, a także w bólu mięśni. Ponadto posiada właściwości uspokajające (łagodzi napięcie emocjonalne, dodaje energii) oraz przeciwzapalne;
  • olejek ylang ylang – jego korzenny, uchodzący za afrodyzjak zapach jest ważnym elementem kompozycji kultowych perfum Chanel No. 5. Olejek ten pozytywnie wpływa też na serce i układ nerwowy;
  • olejek miętowy – wykazuje działanie przeciwgorączkowe i antyseptyczne, poza tym olejek pozyskiwany z mięty wspomaga układ oddechowy podczas walki z infekcjami atakującymi zatoki czy oskrzela;
  • olejek pomarańczowy – wspiera zarówno ciało, jak i umysł. Korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, łagodzi bóle głowy oraz jest cennym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie z wahaniami nastroju, spadkiem energii, wyczerpaniem i rozdrażnieniem.

Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdzają się podczas inhalacji (dla ułatwienia warto przeprowadzić ten zabieg z użyciem specjalnych dyfuzorów), masażu lub kąpieli. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by niewielką ilość olejku dodać do ulubionego kosmetyku, np. kremu bądź maseczki.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.