Olejki eteryczne mają wszechstronne zastosowanie, lecz bez wątpienia jedną z ich najcenniejszych właściwości jest wspieranie organizmu w walce z różnego rodzaju chorobami. Intensywnie pachnące oleje pozyskiwane z roślin były szeroko wykorzystywane już w starożytności m.in. przez Egipcjan. Co sprawia, że popularność olejków eterycznych trwa nieprzerwanie do dzisiaj?
Czym są olejki eteryczne?
W medycynie ludowej – zarówno rozwijającej się na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie – olejki eteryczne były traktowane jako remedium np. na infekcje czy trudno gojące się rany. Szeroki rozwój badań nad tymi olejami nastąpił na kontynencie europejskim na przełomie wieków XIX i XX, kiedy przede wszystkim francuscy lekarze i chemicy zajęli się szczegółową analizą właściwości oraz sposobów stosowania olejków eterycznych. Na kartach historii jako jeden z pierwszych zapisał się olejek lawendowy, który okazał się środkiem skutecznie wspomagającym leczenie oparzeń.
Pracownik reprezentujący firmę Energy, producenta m.in. naturalnych kosmetyków i suplementów, wyjaśnia: Olejki eteryczne są pozyskiwane z roślin (całych lub jedynie niektórych części, np. liści, kwiatów, korzeni). Olejki stosowane w celach leczniczych mają postać płynnej, klarownej cieczy o brunatnym, niebieskim lub zielonym zabarwieniu. Warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie – nie służy im ani ekspozycja na słońce, ani wysoka temperatura.
Generalnie tego typu produkty słyną z właściwości przeciwzapalnych, antyseptycznych oraz uspokajających. Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest intensywny, zazwyczaj przyjemny zapach, który odgrywa kluczową rolę w aromaterapii. Co ważne, należy pamiętać, że olejki zapachowe i eteryczne to dwa zupełnie różne artykuły – pierwsze stanowią mieszaninę sztucznych aromatów i w związku z tym nie mają właściwości leczniczych.
Właściwości olejków eterycznych
Poszczególne olejki eteryczne różnią się właściwościami – ich skład i możliwości zastosowania wynikają z cech rośliny, z której zostały pozyskane. Wśród najpopularniejszych naturalnych olejków do aromaterapii można wymienić m.in.:
- olejek lawendowy – o działaniu przeciwbólowym, rozluźniającym i wspierającym układ odpornościowy. Zapach lawendy pomaga również osobom zmagającym się z migrenami, bezsennością czy stanami lękowymi;
- olejek geraniowy – przynosi ulgę w dolegliwościach jelitowo-żołądkowych, a także w bólu mięśni. Ponadto posiada właściwości uspokajające (łagodzi napięcie emocjonalne, dodaje energii) oraz przeciwzapalne;
- olejek ylang ylang – jego korzenny, uchodzący za afrodyzjak zapach jest ważnym elementem kompozycji kultowych perfum Chanel No. 5. Olejek ten pozytywnie wpływa też na serce i układ nerwowy;
- olejek miętowy – wykazuje działanie przeciwgorączkowe i antyseptyczne, poza tym olejek pozyskiwany z mięty wspomaga układ oddechowy podczas walki z infekcjami atakującymi zatoki czy oskrzela;
- olejek pomarańczowy – wspiera zarówno ciało, jak i umysł. Korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, łagodzi bóle głowy oraz jest cennym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie z wahaniami nastroju, spadkiem energii, wyczerpaniem i rozdrażnieniem.
Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdzają się podczas inhalacji (dla ułatwienia warto przeprowadzić ten zabieg z użyciem specjalnych dyfuzorów), masażu lub kąpieli. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by niewielką ilość olejku dodać do ulubionego kosmetyku, np. kremu bądź maseczki.