Wyobraź sobie, że jesteś w domu i dzisiaj myślałeś o tym aby pobiegać.. no ale wczoraj biegałeś i przebyłeś długi dystans. Zastanawiasz się czy wychodzę na trening, czy zostaję w domu odpoczywając? Jak często biegać? Ile razy w tygodniu biegać? Oto jest pytanie. Musimy dobrze wiedzieć, jaka jest równowaga, w przeciwnym razie możemy popaść w przetrenowanie lub zrobić kiepski trening, który nie daje nam korzyści.
Ile razy w tygodniu biegać
To pytanie jest bardzo względne i trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć, jest nasz początkowy poziom, ponieważ bardzo wyszkolona osoba ma tylko kilka godzin na regenerację, a nowicjusz, który ma lekką sesję joggingową, będzie potrzebował innego dnia, aby się zregenerować. Osoba, która zaczyna biegać, potrzebuje praktycznie dnia odpoczynku na każdy dzień treningu, jakkolwiek leniwy by to nie był. Z drugiej strony, bardzo wyszkolona osoba może spędzić tydzień praktycznie bez dnia odpoczynku lub z aktywnym dniem odpoczynku, w zależności od rodzaju treningu, który go dotyka.
Bardzo ważne są również odczucia, które masz po treningu. Jeśli dzień po ciężkim treningu zauważymy, że nie jesteśmy w pełni zregenerowani, kolejny trening może zostawić nas KO To samo dzieje się z kontuzjami: jeśli w dniu, w którym musimy biegać, odczuwamy dyskomfort z poprzedniego dnia, lepiej zostańmy w domu .
Kiedy lepiej odpocząć od biegania?
Logicznie rzecz biorąc, organizm potrzebuje więcej czasu na odpoczynek, im cięższy był trening, ponieważ potrzebuje miejsca na odzyskanie depozytów energii i naprawę uszkodzonych tkanek, co nazywa się superkompensacją treningową.
Trening wyścigowy może być kilku rodzajów, w zależności od jego intensywności i jakości możemy ustalić, czy następnego dnia wygodnie jest odpocząć, czy nie:
Oczywiście każda sekcja ma niuanse, a przede wszystkim będzie to zależało od intensywności treningu. Zasadniczo intensywny trening obejmuje odpoczynek następnego dnia, a trening o niższej jakości nie. Musimy też przyjąć jako zasadę, że w dniu, w którym mamy więcej pracy lub bardziej zmęczeni skończymy nasze codzienne obowiązki, odbierzemy to jako odpoczynek.
Jeśli z jakiegoś powodu na koniec treningu zauważymy dyskomfort w mięśniach lub stawach, lepiej wziąć dzień wolny, aby wyzdrowieć. Lepiej stracić kilka dni treningu niż zranić się i stracić miesiąc. Ból jest tylko ostrzeżeniem ze strony ciała, że coś jest nie tak i potrzebuje odpoczynku.
Co robić w dni odpoczynku od biegania?
W dniu, w którym nie trenujemy mamy kilka możliwości, ale wszystkie mają na celu usprawnienie i uzupełnienie treningów. Jedną z pierwszych rzeczy jest wykorzystanie dnia przerwy na dobrą sesję rozciągania. Cykliczny gest biegu może skrócić i zmniejszyć zakres ruchu niektórych stawów, dlatego rozciąganie jest podstawą biegacza.
Jak powiedzieliśmy wcześniej, możemy również skorzystać z okazji do aktywnego wypoczynku i delikatnie uprawiać inny rodzaj sportu: pływanie, jazda na rowerze, tenis… Zmienianie zwykłego sportowego gestu się nie kończy i ma inne korzyści, takie jak wzmacnianie tych mięśni, których używamy mniej lub poprawić koordynację między i domięśniową.
Jedzenie w dzień odpoczynku jest również ważne, aby zapewnić pokrycie wszystkich potrzeb pod względem ilości i jakości diety. Prawidłowa dieta skraca czas regeneracji, co nazywają niewidzialnym treningiem.
Warto też zrobić przegląd naszych treningów pod kątem potrzeb i zajrzeć do dziennika treningowego: tygodniowe kilometry, dni treningu siłowego, stretchingu czy też sprawdzić sprzęt, aby sprawdzić, czy buty mają jeszcze amortyzację lub pulsometr działa prawidłowo.