Jak brak snu wpływa na wygląd

Jak brak snu wpływa na wygląd

Jako długoletni chirurg plastyczny poświęciłem swoje życie i karierę, aby pomagać ludziom w osiąganiu ich estetycznych celów. Chociaż robiłem to głównie dzięki mojej wiedzy i doświadczeniu w chirurgii, pomagałem również ludziom poprawiać ich wygląd za pomocą środków niechirurgicznych, takich jak Botox. Moim celem jest pomóc Ci wyglądać jak najlepiej, więc w tym tygodniu we wpisie na blogu oferuję kilka rad, które mogą spowolnić potrzebę zabiegów kosmetycznych lub operacji — lub przynajmniej sprawić, że poczujesz się i będziesz wyglądać młodziej na dłużej.


W ciągu ostatnich kilku lat piętrzyły się badania sugerujące coś, o czym wszyscy wiemy, że jest na pewnym poziomie prawdą: odpowiedni sen jest niezbędny do szczęśliwego, zdrowego życia. Bezsenna noc z pewnością może zrujnować następny dzień, ale z czasem złe nawyki związane ze snem mogą mieć również negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Brak snu (mniej niż 7 godzin na dobę) może mieć szeroki wpływ na układ sercowo-naczyniowy, hormonalny, odpornościowy i nerwowy, w tym: otyłość u dorosłych i dzieci, cukrzycę i upośledzoną tolerancję glukozy, choroby układu krążenia i nadciśnienie, niepokój objawy, obniżony nastrój i nadużywanie alkoholu.

Intuicyjnie wydaje się, że brak snu może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i nastrój, ale trudniej jest połączyć kropki, które sugerują, że może to zaszkodzić twojemu wyglądowi. Nikt nie chce wyglądać na zmęczonego lub niezdrowego, a niektóre badania naukowe oceniają, że brak snu wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Obserwatorzy w kontrolowanych badaniach konsekwentnie oceniali uczestników pozbawionych snu jako mniej zdrowych i atrakcyjnych niż ich dobrze wypoczęci rówieśnicy. Podobnie w niedawnym badaniu naukowcy z University of Michigan wykorzystali naukowy, wspomagany komputerowo system pomiaru twarzy, aby ocenić uczestników badania przed i po leczeniu bezdechu sennego. Program dał znacznie wyższe wyniki po zastosowaniu leczenia bezdechu sennego, pokazując, że nawet obiektywne miary atrakcyjności są zależne od snu.

Wszystko to pokazuje, że sen może pomóc Ci wyglądać młodziej , zdrowiej i atrakcyjniej z dnia na dzień, ale co z długoterminową perspektywą? Przede wszystkim, biorąc pod uwagę, że sen wpływa na ogólny stan zdrowia, a ogólny stan zdrowia może ogromnie wpłynąć na wygląd zewnętrzny, brak snu może wpłynąć na Twój wygląd na różne nieprzewidywalne sposoby. Co więcej, istnieją dowody na to, że stres może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać starzej, a nawet szybciej się starzeje, a konsekwentny brak snu jest ściśle skorelowany z podwyższonym poziomem stresu i niepokoju.

Chroniczny brak snu zwiększa również ryzyko otyłości i powoduje nieprawidłowe działanie systemów biologicznych, które promują zdrowe starzenie się. Wykazano, że podobnie jak stres, niewystarczający sen powoduje gorszy stan skóry i szybsze oznaki starzenia się skóry. Co więcej, brak snu powoduje, że organizm uwalnia więcej kortyzolu, hormonu stresu, który powoduje szybsze starzenie się skóry poprzez rozkład kolagenu. Sen to czas odnowy biologicznej; twoje ciało uwalnia ludzki hormon wzrostu (HGH) podczas głębokiego snu, a HGH jest odpowiedzialny za naprawę tkanek. Okazuje się, że nasze ciała wykonują dużo pracy, aby zwalczyć proces starzenia, kiedy śpimy.

Nie ma wątpliwości, że konsekwentny brak odpowiedniej ilości snu może mieć zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy wpływ na Twój wygląd zewnętrzny.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.