Hipoglikemia – Co się dzieje, gdy nasz cukier spada?

Hipoglikemia – Co się dzieje, gdy nasz cukier spada?

W naszym codziennym życiu często używamy wyrażenia, że ​​spadł mi cukier. Niski poziom cukru we krwi uruchamia cały łańcuch reakcji w organizmie. Bóle głowy, zawroty głowy, oznaki słabej koncentracji mogą wskazywać na niski poziom cukru we krwi.

Hipoglikemię definiuje się jako nieprawidłowo niski poziom cukru we krwi. Normalny poziom cukru we krwi na czczo wynosi od 3,3 do 6,0 mmol/l. Jeśli poziom cukru we krwi jest niższy od tej wartości, mechanizmy obronne organizmu są natychmiast aktywowane, ponieważ jedynym źródłem składników odżywczych w mózgu jest cukier.

Wydzielanie insuliny zostaje zahamowane, rozpoczyna się uwalnianie cukru z zapasów węglowodanów w wątrobie. Zmniejsza się pobieranie cukru przez mięśnie i rozpoczyna się rozpad tłuszczu.

Zobacz inny nasz artykuł: melanina co to jest?

Co czujemy, gdy mamy niski poziom cukru we krwi?

W reakcji awaryjnej nasz organizm uruchamia serię sygnałów ostrzegawczych, dzięki którym możemy podjąć działania przeciwko nienormalnie niskiemu poziomowi cukru. Występuje rozdzierający głód, któremu towarzyszą kołatanie serca, pocenie się i drżenie. Stajemy się nerwowi i drażliwi. Jeśli nie dostaniemy jedzenia przez dłuższy czas, dolegliwości mogą się nasilić.

Ból głowy , zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, a następnie splątanie. W bardzo ciężkich przypadkach mogą wystąpić drgawki lub śpiączka. Hipoglikemia spowodowana poważną chorobą wiąże się również z innymi objawami towarzyszącymi, a ich porównanie nakieruje lekarza na właściwą diagnozę.

Należy odróżnić hipoglikemię u osób zdrowych od podobnego stanu u diabetyków. W tych ostatnich zarówno formacja, jak i przebieg mogą być różne.

Niski poziom cukru we krwi u diabetyków

W przypadku cukrzyków typu 1 przedawkowanie insuliny może spowodować nieprawidłowo niski poziom cukru we krwi, jeśli np. pacjent podał zwykłą ilość, ale nie zjadł odpowiedniej ilości pokarmu lub jadł, ale z powodu intensywne ćwiczenia, ta ilość insuliny okazuje się nadmierna. Alkohol może również powodować spadek poziomu cukru we krwi u diabetyków.

Na szczęście pacjenci wyczuwają hipoglikemię i są w stanie zażyć kilka tabletek dekstrozy, ale niestety zdarzają się też przypadki, gdy pacjent traci przytomność bez uprzednich oznak ostrzegawczych. Ponieważ osoby z cukrzycą zawsze noszą przy sobie awaryjny zastrzyk glukagonu, może go podać przeszkolony krewny.

W przypadku cukrzyków typu 2 hipoglikemia występująca w wyniku leczenia insuliną jest rzadsza ze względu na charakter choroby. Jeśli pacjent otrzymuje pochodne sulfonylomocznika (np. Gilemal, Diaprel) i powoduje to niski poziom cukru we krwi, nie należy podawać glukagonu. W takim przypadku można brać pod uwagę tylko dekstrozę.

W obu typach cukrzycy bardzo ważne jest przestrzeganie przepisanej diety, aby uniknąć nienormalnie wysokiego i nienormalnie niskiego poziomu cukru we krwi.

O INSULINIE
Insulina pochodzi z trzustki, czyli gruczołu znajdującego się bezpośrednio za żołądkiem, który wytwarza zarówno soki trawienne, jak i hormony. Krążąca we krwi insulina działa jak klucz otwierający mikroskopijne wrota, przez które glukoza dostaje się do komórek. Wynika z tego, że insulina obniża poziom glukozy we krwi. Wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi zmniejsza się również uwalnianie insuliny z trzustki.

Ważne jest prawidłowe odżywianie

Jeśli nie ma historii cukrzycy, a niski poziom cukru we krwi jest mierzony wielokrotnie, przydatne może być dokładne badanie. Taki stan może występować jako zjawisko łagodne, nieszkodliwe, ale może też być objawem towarzyszącym poważnym chorobom.

Po pierwsze, przyczyną mogą być intensywne ćwiczenia bez odpowiedniego pożywienia. Dzieje się tak, gdy nastoletnie dziewczęta zwykle wychodzą z domu bez śniadania, a po kilku godzinach mdleją lub chorują podczas uroczystości w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci jadły śniadanie. Nigdy nie pozwól im iść do szkoły bez śniadania! Nawet jeśli to tylko szklanka kakao, zdecydowanie powinni mieć coś w żołądku.