Na temat botoksu jest wiele mitów, które niestety nadal są powielane przez osoby niemające wiedzy w tym zakresie. Jednym z nich jest to, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej przyczynia się do powstania nienaturalnego grymasu na twarzy i jest czymś wręcz niebezpiecznym. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej.
Podaje się tylko niewielkie ilości substancji, a efekty są odwracalne. Nie ma też problemu z powtórzeniem zabiegu. Ostrzykiwać można różne miejsca na ciele, nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia. Toksyna botulinowa jest powszechnie używana w medycynie, chociażby do leczenia bruksizmu i nadpotliwości, pomaga nawet przy zezie.
Co warto wiedzieć o botoksie?
Botoks jest toksyną, jadem kiełbasianym, który kojarzy się oczywiście z poważnym zatruciem pokarmowym. Jest ona wytwarzana przez bakterie, ale podczas zabiegu botoksem używa się niewielkich ilości. Są one starannie odmierzone i wprowadzone przez specjalistę. Za ich pomocą możliwe staje się poprawienie wyglądu i nawet zdrowia, pozbycie rozmaitych dolegliwości. Toksynę botulinową wstrzykuje się podskórnie, służy głównie do redukowania zmarszczek. Blokuje włókna nerwowe, przez co nie dochodzi do kurczenia się mięśnia potraktowanego botoksem. Efekt rozluźnienia mięśni utrzymuje się przez kilka miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć, więcej można przeczytać na https://vitalea.pl/medycyna-estetyczna/botox. Pomimo tego że botoks jest bezpiecznym zabiegiem, to istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Wymienić można ciążę, laktację, miesiączkę, przeziębienie, grypę, słabą odporność, niewydolność nerek i serca, zaburzenia krzepliwości krwi. Botoks stał się powszechnie dostępny, świetnie sprawdza się w zwalczaniu zmarszczek mimicznych. Można przykładowo pozbyć się lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczki palacza, zmarszczek króliczych. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej służy także do spłycenia blizn.
Botox nie tylko w celu odmłodzenia skóry
Zabiegi z botoksem świetnie sprawdzają się do przywracania młodzieńczego wyglądu, ale mogą pomóc również przy problemach z bruksizmem. Toksynę botulinową wstrzykuje się w mięsień żwacza szczęki, dzięki czemu następuje jego rozluźnienie. Ustępuje napięcie i zmniejsza się objętość. Dodatkową zaletą będzie wysmuklenie linii żuchwy. Botoks służy także do leczenia nadpotliwości w okolicy pach, stóp, dłoni itd. Wstrzykuje się go do gruczołów potowych, co hamuje nadprodukcję potu. Do zabiegu z botoksem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Trwa on kilkadziesiąt minut i polega na wstrzykiwaniu niewielkich ilości toksyny botulinowej za pomocą bardzo cienkiej igły. Pacjent niczego nie czuje, bo przed wkłuciem miejsce zabiegowe zostaje posmarowane kremem znieczulającym. Zabiegi z botoksem mają szerokie zastosowanie. Większość osób kojarzy je z wstrzykiwaniem w skórę w celu wygładzenia zmarszczek, ale toksyna botulinowa służy również do leczenia rozmaitych przypadłości. Za jej pomocą leczy się także achalazję przełyku, migrenę, nadreaktywny pęcherz, zeza. Toksyna botulinowa powoduje paraliż mięśnia, ale tylko tymczasowo, efekt utrzymuje się zwykle do pół roku.