Czy świeczki zapachowe są szkodliwe

Czy świeczki zapachowe są szkodliwe

Świece zapachowe są często używane do nadania pomieszczeniom romantycznego charakteru, zarówno pod względem wizualnym, jak i zapachowym. Jednak niewiele osób wie, że świece zapachowe stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Czy wiesz, że świeczki zapachowe są szkodliwe.

Świece zapachowe, tak toksyczne jak papierosy

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z University of South Carolina wykazały, że świece zapachowe emitują bardzo toksyczny dym, podobny do dymu papierosowego. Wyjaśnienie polega na tym, że produkty te często zawierają wiele chemikaliów, które po spaleniu ulegają przemianom i zamieniają się w związki toksyczne. Jeśli świece są używane przez długi czas, w małych, niewentylowanych pomieszczeniach, mogą poważnie wpłynąć na nasze zdrowie, co może zwiększyć ryzyko astmy, egzemy lub innych problemów skórnych.

czy świeczki zapachowe są szkodliwe

Jakie są najbardziej niebezpieczne świece zapachowe

O ile świece naturalne mogą być używane bez problemów, to najbardziej niebezpieczne są te syntetyczne, wykonane z żelu lub innych miękkich substancji. Podobnie jak te, które są kolorowe lub silnie pachnące, ponieważ oznacza to, że mają w swoim składzie dużo chemikaliów.

czy świeczki są szkodliwe

Jakie mamy alternatywy

Naturalne świece woskowe lub sojowe nie są tak niebezpieczne jak zwykłe świece komercyjne. Dodatkowo fakt, że nie zawierają substancji aromatycznych sprawia, że ​​są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Świece z naturalnego wosku są łatwo dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i czasami są tańsze niż świece zapachowe. Nawet jeśli nie mają perfum, palą się mocniej niż aromatyczne, a spalając eliminują z powietrza jony ujemne, substancje o których mówi się, że pobudzają organizm.

Świece sojowe różnią się od świec z naturalnego wosku tym, że nie wydzielają dymu i mogą być łatwo pachnące, nie stwarzając zagrożenia dla zdrowia, jeśli podczas palenia doda się jedną lub dwie krople bezalkoholowego olejku eterycznego.