Co warto wiedzieć o moksach? Po co się je stosuje?

Co warto wiedzieć o moksach? Po co się je stosuje?

Moksowanie to jedna z metod leczniczych, którą stosuje się w medycynie chińskiej. Polega na głębokim rozgrzewaniu konkretnych miejsc na ciele. Wykorzystuje się do tego moksy składające się z ziół. Moksing można wykonać na wiele sposobów, także w domowych warunkach. Pomaga na wiele przypadłości typu reumatyzm, choroby układu oddechowego, zaburzenia miesiączkowania i bóle krzyża.

Czym jest moksa?

Moksa ma postać cygara, które robi się przy użyciu ususzonych ziół. Najczęściej wybiera się do tego piołun ze względu na to, że silnie rozgrzewa i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i patogenów. Moksy się zapala, po czym przystępuje do ogrzewania punktów akupunkturowych. Nie trzeba martwić się żadnym poparzeniem. Moksa jest lekko nakładana na ciało. W ten sposób można oddziaływać na nie promieniowaniem podczerwonym. Jest ono w stanie dogłębnie spenetrować tkanki, co wykazuje prozdrowotne działanie.

Jakie zastosowanie ma moksa? Na co pomaga?

Moksy mają szerokie zastosowanie. Jest wiele wskazań do wykorzystania tej metody leczniczej. Pomaga przy problemach żołądkowo jelitowych. Zaleca się moksowanie osobom, które zmagają się z biegunką, zaparciami, zespołem jelita drażliwego, zapaleniem jelita grubego. Moksa pomoże złagodzić skurcze menstruacyjne, nudności. Warto zastosować moksowanie przy dolegliwościach bólowych – mięśni i stawów.

Wskazaniami są także zaburzenia płodności, nietrzymanie moczu, astma egzema, zmęczenie, choroby nowotworowe, nadciśnienie tętnicze krwi. Moksowanie działa silnie immunostymulująco, czyli wzmacnia układ odpornościowy. Będzie zalecane przy dolegliwościach wywołanych przeziębieniem, przeciągiem, zmianą pory roku. Moksy mają korzystny wpływ na cały organizm. Przyspieszają metabolizm. Można też liczyć na ustabilizowanie układu nerwowego.

Jakie są do wyboru rodzaje moks?

Do wyboru jest wiele rodzajów moksy. Można stosować cygaro o różnych rozmiarach i średnicy. Inną opcją będzie moksa bezpośrednio na skórę. Ma ona postać stożka, na który składa się spreparowany piołun w formie sypkiej. Jest także moksa na igły akupunkturowe. Moksy mogą być dymne lub bezdymne.

Jakie są przeciwwskazania dla moksoterapii?

Moksowanie jest bardzo bezpieczną i skuteczną metodą zarówno profilaktyczną, jak i leczniczą. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszyscy mogą z niej korzystać. Są pewne przeciwwskazania do moksowania. Nie powinny stosować tej metody kobiety ciężarne. Nie jest ona odpowiednia przy bardzo suchej skórze, czerwonym i suchym języku, symptomach gorąca i awersji do ciepła. Moksy nie powinno się stosować u osób, które mają zaburzenia czucia.