Co to jest wstrząs anafilaktyczny

Co to jest wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny lub anafilaksja to ciężka reakcja organizmu na niektóre substancje uczulające, reakcja, która może zagrażać życiu. Wstrząs anafilaktyczny jest rzadki, ale kto dozna takiego wstrząsu, musi być pilnie uratowany i przewieziony do pierwszego szpitala!

Wstrząs anafilaktyczny to ciężka reakcja alergiczna, która w ciągu kilku minut może doprowadzić do śmierci. Jeśli ktoś bliski cierpi na wstrząs anafilaktyczny, w pierwszej kolejności należy zadzwonić pod numer 112 i udzielić mu pierwszej pomocy zgodnie z instrukcjami dyspozytora.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny lub anafilaksja?

Znany w terminologii medycznej jako anafilaksja, wstrząs anafilaktyczny jest zaostrzoną odpowiedzią autoimmunologiczną organizmu na niektóre potencjalnie alergizujące pokarmy lub substancje. Ta reakcja organizmu jest bardzo szybka, można ją zainstalować w kilka minut, najwyżej w 20-30 minut po kontakcie z czynnikami uczulającymi. Szybkość interwencji otoczenia to jedyna szansa na uratowanie życia osoby cierpiącej na anafilaksję. W większości przypadków wystarczy kilka minut, które mogą zadecydować o życiu lub śmierci.

Jak objawia się anafilaksja?

Anafilaksja powoduje, że układ odpornościowy uwalnia zalew substancji chemicznych, które powodują obrzęk (obrzęk tkanek), wysypkę i niskie ciśnienie krwi. Wszystkie te reakcje wywołują stan szoku – ciśnienie krwi nagle spada, a drogi oddechowe zwężają się, przestając oddychać w ciągu zaledwie kilku minut.
Reakcja alergiczna zwykle pojawia się w ciągu 2-3 minut, ale także 30 minut lub kilka godzin po kontakcie z odpowiednim alergenem.

Jakie są objawy?

Reakcje skórne objawiające się wysypką, pęcherzami, bladością, sinicą lub rumieniem Obniżone ciśnienie krwi , tachykardia Obrzęk górnych dróg oddechowych i języka, który może spowodować uduszenie i śmierć Szybki puls o zmniejszonej intensywności Nudności, szybkie wymioty lub biegunka Zawroty głowy lub utrata przytomności. Inne przejawy, takie jak: metaliczny smak, suchy kaszel, parestezje, drgawki, zaburzenia hemostazy.

Najczęstsze przyczyny wstrząsu anafilaktycznego

Większość przypadków anafilaksji jest spowodowana spożywaniem pokarmów o wysokim potencjale alergizującym, takich jak orzeszki ziemne i masło orzechowe, orzeszki ziemne, orzechy, truskawki lub owoce morza, sezam, mleko lub kiwi. Również jad pszczół, os, pająków lub węży może bardzo szybko wywołać wstrząs anafilaktyczny. Jednak jedzenie i jad to nie jedyne przyczyny. Niektórzy ludzie mogą mieć ciężką reakcję anafilaktyczną na niektóre materiały syntetyczne, a mianowicie te wykonane z lateksu. Poważne reakcje mogą również wywołać pewne zanieczyszczenia, takie jak spaliny lub silny zapach farby lub chloru. Zdarzały się przypadki wstrząsu anafilaktycznego po zastosowaniu niektórych leków, takich jak penicylina.

Czynniki ryzyka wstrząsu anafilaktycznego

Każdy, kto stwierdził, że doznał wstrząsu anafilaktycznego po spożyciu pokarmu lub penicyliny, powinien zachować czujność i unikać wszelkich substancji o wysokim potencjale alergenowym. Szok anafilaktyczny może się powtórzyć, nawet jeśli spożyją mniejszą ilość. Osoby, które przeszły wstrząs anafilaktyczny, powinny zawsze mieć przy sobie adrenalinę.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.