6 zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach?

6 zasad bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach?

Po świeżych opadach śniegu prawdopodobnie masz na myśli kilka zabawnych zajęć sezonowych (to znaczy po wykopaniu samochodu). A jeśli mieszkasz z maluchami, jest duża szansa, że ​​poproszą o jazdę na sankach.

Jazda na sankach może być świetną zabawą, ale wiąże się również z dużym ryzykiem. Badanie  z 2021 r dotyczące urazów związanych z jazdą na sankach wykazało, że dzieci odpowiadają za prawie 70% urazów na sankach, w tym  złamań i wstrząsów mózgu. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych większość urazów — aż połowa — ma miejsce w kolizjach.  

Uważaj na warunki pogodowe 

Najlepszy czas na jazdę na sankach jest tuż po obfitych, mokrych opadach śniegu, gdy temperatura oscyluje w granicach około -1 stopnia. Nie wychodź na zewnątrz w temperaturach znacznie poniżej zera i unikaj oblodzonych wzgórz, które mogą być zbyt śliskie, aby były bezpieczne.

Unikaj również jazdy na sankach w nocy, gdy widoczność jest niska i możesz nie widzieć przeszkód na swojej drodze.

Ćwicz bezpieczną jazdę na sankach  

Życie polega na ocenie ryzyka: jak możesz robić rzeczy, które chcesz robić, pozostając tak bezpiecznym, jak to tylko możliwe? Zdając sobie sprawę z niektórych nieodłącznych zagrożeń związanych z jazdą na sankach. Znajomy fizjoterapeuta mówi, że kilka prostych środków bezpieczeństwa może znacznie pomóc w zapewnieniu przyjemnego dnia bez kontuzji.  

1. Wybierz bezpieczny obszar  

Wyszukuj potencjalne wzgórza saneczkowe i wybierz takie, które jest wolne od drzew i innych potencjalnych zagrożeń. W końcu jeździsz na sankach, a nie na nartach slalomowych! Najlepszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić, to wybrać bezpieczny obszar, który nie jest zbyt stromy i nie ma wielu przeszkód. Obejmuje to upewnienie się, że na dole jest wystarczająco dużo miejsca.

2. Dobre ubranie

Ubierz się w wodoodporny sprzęt przeznaczony do sportów zimowych i zdejmij mokre ubranie, gdy tylko wrócisz do domu. Kiedy dolna warstwa ubrania przesiąknie, może to przyspieszyć hipotermię i inne problemy związane z zimną pogodą.

3. Zabierz kask

Podczas jazdy na rowerze nosisz kask; dlaczego nie, kiedy jeździsz na sankach? Idealny rodzaj kasku to kask do sportów zimowych, ale kask rowerowy  jest lepszy niż nic.

Dzieci częściej niż dorośli doznają urazów głowy podczas jazdy na sankach, prawdopodobnie dlatego, że nie mają umiejętności kontrolowania sanek. Głowy dzieci są również większe w stosunku do reszty ciała, a tym samym bardziej podatne na obrażenia.

4. Przestrzegaj zasad na sankach

Aby zminimalizować ryzyko, wybierz wzgórze, na którym koledzy saneczkarze przestrzegają niepisanych zasad ruchu drogowego. „Powinno być oczywiste, gdzie zjeżdżasz po jednej stronie wzgórza, a wracasz po drugiej.

5. Zejdź stopami w dół

Ponownie, podstawy są najlepsze. Zamiast zjeżdżać głową w dół, ze względów bezpieczeństwa trzymaj się sanek na nogach. Masz większą kontrolę nad saniami i istnieje mniejsze ryzyko urazu głowy w przypadku wypadku.

6. Naucz dzieci przewracać się na sankach

Lepiej jest mieć twarz pełną śniegu niż złamaną kość, więc naucz dzieci schodzić z sań, jeśli poruszają się zbyt szybko lub jeśli zmierzają w kierunku przeszkody, takiej jak drzewo lub inna osoba.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.

Post Comment