Wieniec, wiązanka czy stroik? Kompozycje kwiatowe na pogrzeb

Wieniec, wiązanka czy stroik? Kompozycje kwiatowe na pogrzeb

Ceremonia pogrzebowa nie może obyć się bez odpowiednich kwiatów. Pozwalają one na zachowanie odpowiedniego klimatu i uczczenie pamięci zmarłej osoby. Obecnie stosuje się różne kompozycje tego typu – od wiązanek, przez okazałe wieńce, aż po specjalne stroiki. Które rozwiązania cieszą się największą popularnością? Na jakie kwiaty na pogrzeb warto postawić?

Jakie kompozycje kwiatowe wybrać na pogrzeb? 

Wybór odpowiedniej kompozycji kwiatowej na pogrzeb powinien być przemyślany. Za najbardziej okazałe produkty tego typu uchodzą wieńce. Często obejmują one także ozdobną szarfę z napisami upamiętniającymi daną osobę. Najczęściej na takie rozwiązanie decyduje się rodzina czy najbliżsi przyjaciele. Jeśli więc zmarły był dla Ciebie szczególnie ważny, możesz postawić właśnie na wieniec.

Wiązanka pogrzebowa jest mniej zobowiązująca niż wieniec. Sprawdzi się zatem w przypadku znajomych i dalszej rodziny. Jest ona zdecydowanie mniejsza, a więc również tańsza. Często na wiązankach także umieszcza się wstążki z odpowiednimi napisami.

Stroiki zwykle mają formę leżącą. Mogą one z powodzeniem zastąpić wiązankę. Wykonuje się je z wykorzystaniem specjalnego floretu lub innych konstrukcji florystycznych z gąbką, które można stabilnie położyć na grobie. Gotowe kompozycje znajdziesz m.in. w ofercie domu pogrzebowego Szadkowski w Pruszkowie.

Istnieje również opcja stworzenia skromnych bukietów. Są one raczej symbolicznym gestem, wybieranym przez najdalszych uczestników pogrzebu. Takie osoby mogą postawić również na pojedyncze kwiaty ze wstążką.

Jakie kwiaty najczęściej pojawiają się w kompozycjach pogrzebowych? 

Ogromne znaczenie ma również wybór odpowiednich kwiatów wykorzystanych do stworzenia wieńca czy wiązanki. W przypadku kompozycji pogrzebowych najczęściej stosuje się chryzantemy, astry, lilie czy nawet storczyki. Niekiedy używa się również róż, gerber czy goździków. Całość jest przepleciona zielenią, na przykład ruskusem czy gałązkami świerku, który nadaje się idealnie do przykrycia konstrukcji wieńców.

Kwiaty na pogrzeb często są żółte, białe lub czerwone. Niektóre osoby decydują się jednak na wybieranie gatunków i kolorów dopasowanych do preferencji zmarłego. Jeśli miał on swoje ulubione kwiaty, mogą pojawić się one w wiązankach, wieńcach czy stroikach. Znaczenie ma też wybór odpowiedniej wstążki dekoracyjnej. Zazwyczaj można na niej umieścić samodzielnie stworzony napis. Istnieje także opcja skorzystania z gotowych sentencji.