Tkanina a dzianina

Tkanina a dzianina

Co to jest tkanina? Różnica między tkaninami a dzianinami

Kiedy słyszysz ludzi mówiących o tkaninie, często słyszysz słowa „tkany” i „dziany”. Być może zastanawiasz się, co to jest tkanina? A jaka jest różnica między dzianiną? Cóż, jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić Ci nie tylko, czym one są, ale także czym się różnią! Podajemy nawet kilka przykładów obu materiałów, aby Ci pomóc.

Więc jeśli chcesz poznać różnicę między tym, co jest tkaniną, a tym, co jest dzianiną, to jesteś we właściwym miejscu!

Co to jest tkanina?

Tkaniny należą do kategorii dzianin lub tkanin . Oba typy różnią się całkowicie od sposobu ich produkcji i cech, które posiadają. Wyróżniając tkaninę, którą chcesz wykorzystać, jesteś w stanie odpowiednio się nią obchodzić i pielęgnować, co sprawia, że ​​proces identyfikacji jest niezwykle ważny.

Czym więc jest tkanina i jakie ma właściwości?

Wygląd

Jeśli przyjrzysz się uważnie materiałowi, zobaczysz, że włókna są utkane w krzyż. Świetnym sposobem na wizualizację tego jest myślenie o klasycznym plecionym koszu. Dwa zestawy przędzy są przeplatane pod kątem prostym. Przędza, która jest pozioma (od lewej do prawej) jest określana jako wątek. Przędza, która jest pionowa (od góry do dołu) nazywana jest osnową.

Rozciągliwość

Tkaniny zazwyczaj nie są zbyt rozciągliwe. Po pociągnięciu może lekko rozciągać się wzdłuż osnowy, ale prawie nie rozciąga się wzdłuż wątku. Więc jeśli szukasz materiału rozciągliwego, tkanina prawdopodobnie nie jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Gnoiotliwość

Ze względu na swój charakter tkaniny dość łatwo się gniotą. Jest to prosty sposób na określenie, czy Twój materiał jest tkany czy dziany.

Kurczenie się

Tkanina nie kurczy się. Jeśli jednak nie zastosujesz się do instrukcji dotyczących pielęgnacji i użyjesz bardzo gorącej wody podczas prania, możesz doświadczyć lekkiego skurczu.

Przykłady tkanin

Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć tkaniny i czym one są, przedstawiono kilka, z którymi prawdopodobnie miałeś kontakt lub z których korzystałeś, nie wiedząc, że są one w rzeczywistości materiałem tkanym.

Płótno:
Płótno to ciężka tkanina o splocie płóciennym, która jest niezwykle mocna i trwała. Jest to tkanina przemysłowa, ale jest bardzo popularna w przemysłowej odzieży roboczej, a także w namiotach.

Krepa:
Lekko marszczona krepa jest popularną i lekką letnią tkaniną.

Muślin:
Bardzo przystępna cenowo tkanina. Muślin to sztywna, niewykończona tkanina o splocie płóciennym. Jest powszechnie używany przez projektantów do tworzenia odzieży do testowania wzorów, przed uzyskaniem ostatecznych wyników przy użyciu droższej tkaniny.

Dzianiny – czym są dzianiny?

Próbując właściwie zrozumieć tkaniny, przydatne może być zapoznanie się z dzianinami, aby skutecznie je odróżnić.

Dzianiny są wykonane z jednej lub więcej długich, łączących się i pętelkowych przędz. Dzięki temu dzianiny są wyjątkowo rozciągliwe i niezwykle popularne w odzieży codziennej.

Wygląd

Jeśli przyjrzysz się uważnie materiałowi i wydaje się, że ma rzędy wąskich warkoczy lub pętelek, to jest to dzianina.

Rozciągliwość

Dzianiny są zawsze bardziej rozciągliwe, zwłaszcza wzdłuż wątku tkaniny. Zrób więc test rozciągania, aby ustalić, czy jest dziany.

Gniotliwość

Dzianiny są mniej podatne na gniecenie niż tkaniny. Innym świetnym sposobem na przetestowanie tkaniny jest jej zgniecenie. Po zgnieceniu tkaniny zachowują jakiś kształt, podczas gdy dzianiny zwykle zapadają się z powrotem.

Kurczenie się

Są bardziej podatne na kurczenie się niż tkaniny tkane, więc zachowaj ostrożność podczas prania!

Przykłady dzianin

Teraz rozróżnijmy dalej różnicę, badając kilka przykładów dzianin.

Trykot:
Lekka dzianina wykonana z włókien syntetycznych. Może być dzianina dość przejrzysta i lekka, a także bardziej kryjąca i średniej gramaturze. To sprawia, że ​​jest popularny przy tworzeniu bielizny.

Dzianina w prążki:
Ma wypukłą pionową teksturę, dzięki czemu łatwo ją zidentyfikować. Jest bardziej rozciągliwy w poprzek i leży płasko z jednej strony. Powszechnie stosowany do dekoltów, zwłaszcza golfów.

Dzianina polarowa:
Wytrzymały, elastyczny i ciepły materiał z grubym, głębokim włosiem. Szybko schnie, dzięki czemu nadaje się do odzieży sportowej.