Jeszcze kilka lat temu skanery były masywnymi urządzeniami stacjonarnymi, które wymagały ciągłego podłączenia do komputera. Z biegiem czasu zostały one jednak dopracowane, a rozwój technologii pozwolił na stworzenie czegoś znacznie mniejszego i mobilnego. Dziś używa się przede wszystkim skanerów wbudowanych w urządzenia wielofunkcyjne oraz małego przenośnego sprzętu w formie listwy, który pozwala na zeskanowanie dokumentów w dowolnym miejscu. Jak działa tego rodzaju skaner i dla kogo może okazać się niezbędny?
Jak działa skaner ręczny?
Skanery mobilne to najczęściej urządzenia o podłużnym kształcie przypominającym wąską listwę. Ze względu na niewielkie rozmiary idealnie mieszczą się w dłoni. Podczas gdy w tradycyjnym sprzęcie tego typu dokumenty należało zamknąć i przykryć klapą, tu schemat działania jest zupełnie inny. Mobilny skaner przesuwa się przez kilka sekund po dokumencie, który zamierza się zeskanować, a urządzenie zapisuje jego treść w pamięci wbudowanej karty lub przesyła bezpośrednio do podłączonego komputera, smartfona albo tabletu.
Większość tego rodzaju skanerów wyposażona jest w zasilanie akumulatorowe. Mogą one przesyłać dane do komputera za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi, łącząc się z nim bezprzewodowo, lub po podłączeniu odpowiednim łączem. Ręczny skaner może obsługiwać bardzo różne formaty dokumentów – od malutkich wizytówek, aż po najczęściej używany format A4. Samo skanowanie trwa zaledwie chwilę, zwykle nie dłużej niż około 3 sekund na jedną stronę.
Skaner ręczny w formie listwy to najpopularniejszy, lecz niejedyny dostępny model. Na rynku znaleźć można także skanery przypominające swoim kształtem zabudowany długopis. Po połączeniu ich z urządzeniem mobilnym, na które mają przesyłać zbierane dane, wystarczy zaznaczyć nimi wybrany tekst podobnie, jak tradycyjnym zakreślaczem.
W jakich sytuacjach przyda się przenośny skaner?
Ponieważ czas skanowania dokumentów przy użyciu mobilnych skanerów jest bardzo krótki, urządzenia te świetnie sprawdzają się między innymi w biurach. To tam często pracuje się nad całą masą faktur, umów i aneksów, jednocześnie mając bardzo ograniczone zasoby czasowe. Ręczny skaner świetnie sprawdzi się także podczas spotkań biznesowych, na przykład przy omówieniu umów zawieranych z kontrahentami. Wystarczy kilka sekund, żeby urządzenie zeskanowało treść umowy i przesłało ją na używany na co dzień komputer.
Po mobilne skanery coraz częściej sięgają także uczniowie i studenci. Zamiast żmudnego przepisywania notatek czy informacji znalezionych w zasobach biblioteki, wystarczy zabrać ze sobą mały skaner i zebrać wszystkie dane do własnego urządzenia mobilnego, czy wbudowanej pamięci skanera. Z jego pomocą można skanować nie tylko dokumenty tekstowe, ale także i zdjęcia, a nawet zapisy nutowe przekazywane pomiędzy uczniami szkół i akademii muzycznych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając skaner mobilny?
Ponieważ najważniejszą cechą ręcznych skanerów jest ich mobilność, przy wyborze warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich rozmiary i wagę. Zbyt duże i ciężkie urządzenie może być trudne w transporcie, a z założenia taki skaner ma bez problemu zmieścić się w uczniowskim plecaku czy damskiej torebce. Zwykle waga skanerów typu listwa to około 0,5 kg.
Kolejna ważna kwestia to rozdzielczość skanera. Im jest ona większa, tym dokładniejsze będą przeskanowane przez urządzenie dokumenty. Tradycyjne modele stacjonarne mogą skanować z dokładnością nawet do 2400 DPI. W przypadku modeli przenośnych wartość ta sięga zwykle do 600 DPI, co pozwala na stworzenie wyraźnego i czytelnego dokumentu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, czy wybrany skaner potrafi skanować dokumenty nie tylko czarno-białe, ale również kolorowe.
Chcąc móc przeskanować jak najwięcej dokumentów bez potrzeby ładowania skanera lub zmiany jego akumulatorów, dobrze jest wybrać urządzenie wyposażone w technologię CIS. Odpowiada ona za zastosowanie energooszczędnych diod LED podświetlających skanowane treści.