Silniki elektryczne do łodzi. Charakterystyka

Silniki elektryczne do łodzi. Charakterystyka

Silniki elektryczne do łodzi to doskonała alternatywa dla „tradycyjnych” motorów spalinowych – są stanowczo mniej hałaśliwe, kosztowne oraz szkodliwe dla środowiska. „Maszyny” zakłada się głównie w niedużych jednostkach pływających, jednak coraz częściej pojawiają się też przy większych „łajbach”. Czym dokładnie charakteryzuje się takie rozwiązanie?

Silniki elektryczne znajdują zastosowanie jako główne lub zapasowe źródło napędu – przydają się m.in. wtedy, kiedy dotychczasowy motor ulega awarii oraz w sytuacji, gdy należy podpłynąć do tzw. „strefy ciszy” (sprzęt spalinowy jest wtedy zbyt głośny). Urządzenia cieszą się wysoką popularnością wśród wędkarzy i właścicieli jachtów, a także łodzi „lekkich”, których waga nie przekracza 2 t. Co istotne, eksperci polecają zachować pewien zapas mocy podczas dobierania maszyny do własnej „łajby”, tak, by wystarczyło jej siły np. na wypadek sztormu.

Silniki elektryczne do łodzi – mechanizm działania 

Prąd w opisywanych „instalacjach” jest dostarczany przez akumulatory, które ładuje się przez wcześniejsze podłączenie do gniazdka lub paneli słonecznych. Dopływ energii ze wspomnianej baterii do uzwojeń znajdujących się w motorze powoduje kolizję dwóch pól – magnetycznego i elektrycznego, a co za tym idzie – obrót wirników. Jak informują eksperci z firmy Taurus Sea Power, długość pływania na takim silniku zależy od pojemności akumulatora – żeglugę można ew. przedłużyć, jeśli posiada się rozwiązanie solarne i zasilanie nie stanowi większego kłopotu.

Proponowane rozwiązanie jest zaskakująco ciche w porównaniu do modeli spalinowych, które generują sporo hałasu przez wybuchy „mieszanki paliwowo-powietrznej”. Jak widać powyżej, wspomniane „zjawisko” nie występuje w przypadku silników elektrycznych do łodziponieważ nie spalają żadnej substancji. Co istotne, takie motory charakteryzują się również mniejszymi kosztami eksploatacji i ograniczonym oddziaływaniem na środowisko naturalne – dokładnie z tego samego powodu (chodzi o zasilanie „bezpaliwowe”, a tym samym: brak emisji spalin).

Co przemawia na korzyść silników elektrycznych? 

Instalacje wyróżniają się nie tylko cichym, wydajnym i eco-friendly działaniem, ale także pewną uniwersalnością – są dostosowane do pracy zarówno w słodkich, jak i słonych wodach. Motor jest też skonstruowany z bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki czemu wykazuje odporność na korozje. Co może wydać się istotne dla niektórych „marynarzy”, silniki elektryczne do łodzi są również zdecydowanie lżejsze od spalinowych, dlatego łatwo się je przenosi oraz przewozi.