Jakie wino wybrać na prezent pod choinkę?

Jakie wino wybrać na prezent pod choinkę?

Nadchodzi w końcu czas Bożego Narodzenia, czyli okres, w którym wręczamy swoim bliskim prezenty. Świetnym pomysłem zawsze jest zakup alkoholu. Butelka dobrego czerwonego wina na pewno ucieszy obdarowanego. Jest to klasyczny, a zarazem bardzo elegancki upominek. Można podarować je zarówno komuś bliskiemu, jak i osobie, którą nie do końca dobrze znamy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie wino najlepiej kupić i co warto o nim wiedzieć dokonując wyboru.

Czerwone wino wytrawne – czy ma korzyści zdrowotne?

Czerwone wino wytrawne nie trafia w kubki smakowe każdej osoby. Istnieje opinia, że trzeba do niego dorosnąć. Doceniają go osoby z większym doświadczeniem. Głęboki, cierpki smak z pewnością wynagradzają właściwości zdrowotne wina wytrawnego. Może ono bowiem zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób wątroby, trzustki, a nawet ciężkich nowotworów. Wszystko oczywiście z rozsądnym umiarem. Jeden, dwa kieliszki dziennie wpływają też pozytywnie na możliwość wystąpienia niedokrwienia serca. Zatem na zdrowie!

Czy każdy alkohol to tak zwane “puste kalorie”?

Alkohole są powszechnie odbierane jako produkty z dużą ilością kalorii, głównie piwa, czy kolorowe drinki. Jednak, czy przy chęci redukcji masy ciała musimy rezygnować także z odrobiny wina? Istnieje pogląd, że kieliszek tego trunku wręcz pomaga w odchudzaniu. Dobre czerwone wino zawiera bowiem polifenole, czyli organiczne związki chemiczne, które stymulują spalanie kalorii. Nawet zatem będąc na diecie, gdy chcemy nieco stracić na wadze, można wypić lampkę tego wyjątkowego alkoholu.

Wino czerwone półwytrawne – do jakiego jedzenia pasuje?

Wino czerwone półwytrawne to idealny półśrodek pomiędzy winem wytrawnym, a półsłodkim. Zawiera ono bowiem pewną dozę cukru, w zależności od konkretnej marki. W związku z tym, smak wina półwytrawnego jest zdecydowanie bardziej delikatny i subtelny, niż wina wytrawnego.

Do jakiego jedzenia pasuje wino półwytrawne? Idealnie sprawdzi się jako dodatek, gdy przygotowujesz dla swoich gości na przykład grillowanego kurczaka lub pieczonego indyka. Ze względu na to, że Polacy najczęściej wybierają drób zarówno na codzienne obiady, jak i na wystawne kolacje, najlepszym winem, które sprawdzi się na prezent, będzie właśnie półwytrawne. Jego dużym atutem jest to, że można je łączyć też z sałatkami z dodatkiem owoców i wieloma innymi daniami. Wino półwytrawne to zatem najbardziej bezpieczna opcja na zakup wina na prezent.

Jak wybrać dobre wino czerwone i nie wydać na nie fortuny?

Aby wybrać dobre czerwone wina i nie stracić na tym połowy miesięcznej wypłaty, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Czy zakup dobrego alkoholu musi wiązać się z wysoką ceną? Okazuje się, że nie. W niektórych krajach, koszt wyprodukowania wina jest stosunkowo niski przekładając to na przykład na naszą walutę. Wybierając wino sprawdź, czy etykieta zawiera kraj pochodzenia, nazwę szczepów, rocznik i producenta. Im więcej informacji znajdziesz, tym większe prawdopodobieństwo, że wino będzie lepszej jakości.