Jaki robot sprzątający do małego mieszkania

Jaki robot sprzątający do małego mieszkania

Sprzątanie małego mieszkania wydaje się wyjątkowo proste. Mała przestrzeń do odkurzania, wystarczy sięgnąć po odkurzacz i gotowe. Nic bardziej mylnego! Duża liczba mebli na niedużym metrażu wymaga sprawnego manewrowania sprzętu. Dlatego najlepszą opcją jest zakup robota sprzątającego. W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki robot sprzątający do małego mieszkania jest najlepszy. Dowiesz się, które parametry warto uwzględnić, a które można pominąć. Zobacz, co może ułatwić sprzątanie nawet mikroskopijnej kawalerki.

Robot sprzątający w małym mieszkaniu – czy warto?

Robot sprzątający to najlepsze urządzenie do małego mieszkania. Jego cechy charakterystyczne to inteligentne sprzątanie i niewielkie wymiary ułatwiające przechowywanie. A to, w przypadku małego mieszkania, naprawdę ogromna zaleta! W końcu tu każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota!

Równocześnie odkurzacz automatyczny w niczym nie ustępuje większym odpowiednikom. Posiada szczotki główne i boczne, które doskonale radzą sobie z odkurzaniem kątów i zakamarków. Świetnie sprawdza się na każdym rodzaju powierzchni: czyści podłogi twarde, dywany i wykładziny.

Wśród jego zalet należy wymienić też dostosowanie się do wymagań małego mieszkania. Najlepsze roboty sprzątające oferują różne tryby pracy. Zwinnie manewrują między meblami, omijają przeszkody i czyszczą powierzchnie aż do samych krawędzi… ale nie spadają ze schodów! Dodatkowo wiele modeli jest wyposażonych w turboszczotkę, dzięki czemu zbierają sierść zwierząt czy włosy. Nie bez znaczenia jest kluczowy parametr, czyli moc ssania. Co prawda, nie tak duża jak w przypadku innych odkurzaczy, ale wystarczająca, by uporać się ze sprzątaniem całego domu.

Ponadto użytkownicy podkreślają łatwą obsługę. Nierzadko robotem można sterować z poziomu aplikacji, co jest po prostu bardzo wygodne. Dzięki aplikacji można na przykład wyznaczyć obszar, którego robot nie powinien sprzątać: kącik z zabawkami, legowisko psa czy miejsce, w którym stoją donice.

To, w połączeniu z niewielkimi wymiarami sprawia, że robot sprzątający zyskuje na popularności. Potwierdzeniem tego są pozytywne opinie użytkowników i pierwsze miejsca w rankingach.

Najważniejsze parametry i funkcje

Zazwyczaj niewielkie mieszkanie wymusza kompromisy. Kompaktowe sprzęty, mniej miejsca do odpoczynku czy zagospodarowanie ścian aż po sam sufit to tylko niektóre z nich. Na szczęście w przypadku sprzątania żaden kompromis nie wchodzi w grę. Jednym z lepszych rozwiązań jest zakup robota odkurzającego.

To, jaki robot sprzątający wybrać do niedużego mieszkania zależy w głównej mierze od naszych potrzeb. Dlatego przed wyborem sprzętu warto zadać sobie kilka pytań: Ilu jest domowników? Czy w domu są zwierzęta? Na jakie przeszkody może trafiać robot w czasie pracy – progi w drzwiach, schody, a może rozrzucone zabawki? Odpowiedź na powyższe pytania powinna ułatwić podjęcie decyzji.

W kolejnych paragrafach omawiamy kwestie, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru robota.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Czas pracy robota jest uzależniony od pojemności akumulatora. Im większa pojemność, tym automatyczny odkurzacz dłużej pracuje. Długi czas pracy ma znaczenie nie tylko w przypadku dużych powierzchni. Przyda się również wtedy, gdy w małym mieszkaniu mamy grube dywany.

Zwykle jednak czas pracy robota sprzątającego nie przekracza 90 minut. Czy tyle wystarczy, aby mieć czyste podłogi we wszystkich pomieszczeniach? Tu wiele zależy od rodzaju powierzchni, metrażu i… stopnia zabrudzeń. Teoretycznie większość robotów powinno dać sobie radę.

Jeśli jednak masz co do tego wątpliwości, sprawdź najlepsze modele na rynku. Dobrej klasy robot jest w stanie pracować nawet 2 godziny! Po upływie tego czasu urządzenie automatycznie wraca do stacji dokującej.

Filtr HEPA

Przy wyborze robota odkurzającego warto sprawdzić rodzaj filtra. Za najskuteczniejszy uznaje się filtr HEPA, Ten rodzaj filtra nie ma sobie równych w wyłapywaniu kurzu, alergenów i roztoczy. Co ważne, im wyższa klasa filtra, tym większa skuteczność w zbieraniu mikrozanieczyszczeń.

Robot sprzątający z filtrem HEPA jest więc szczególnie polecany dla alergików. Skutecznie oczyszcza powietrze w całym mieszkaniu, dzięki czemu korzystnie wpływa na samopoczucie domowników.

Wielkość pojemnika na kurz

Im mniejszy pojemnik na kurz, tym częściej trzeba go opróżniać. W przypadku małych mieszkań kwestia ta nie ma aż tak dużego znaczenia. Chyba że w domu są zwierzęta i przestrzeń w mieszkaniu wymaga regularnego odkurzania z sierści. Średnio automatyczny robot sprzątający ma zbiornik o pojemności 0,7 l. Taki pojemnik wymaga opróżnienia raz na kilka cykli sprzątania.

Czujnik kurzu

Czujnik, który decyduje o efektywności sprzątania. Informuje, gdzie na podłodze znajdują się zanieczyszczenia. Dzięki temu robot sprzątający dokładnie odkurza to miejsce. Bardzo przydatna funkcja szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Na niewielkim metrażu kurz zbiera się w różnych zakamarkach i często nie widać go gołym okiem. Dzięki czujnikowi robot odkurzający ma szansę dokładnie zebrać wszystkie zabrudzenia w domu.

System nawigacji

System nawigacji to jeden z atrybutów robota odkurzającego. Od niego zależy, jak urządzenie rozplanuje trasę przejazdu i uniknie przeszkód. A te w większości niewielkich mieszkań znajdują się praktycznie na każdym kroku. Dlatego tak ważne jest, aby odkurzacz sprawnie je omijał w czasie sprzątania.

Topowe roboty sprzątające są wyposażone w jeden z dwóch systemów nawigacji. Są to:

  • vSLAM – wbudowana kamera skanuje przestrzeń w pobliżu robota
  • LDS/LIDAR – laser skanuje przestrzeń przed robotem.

Warto zaznaczyć, że precyzyjny system mapowania jest jedną z największych zalet robotów sprzątających. Robot tworzy mapę danego pomieszczenia, dzięki czemu nie jeździ “po omacku”. Nie wraca do miejsc, w których odkurzał i nie omija żadnych punktów. To w połączeniu z dostępnymi funkcjami przekłada się na wysoką skuteczność odkurzania.

Wielkość robota sprzątającego

Zwykle najwięcej kurzu zbiera się pod meblami, czyli w miejscach do których najtrudniej dotrzeć. Z tego powodu tradycyjny odkurzacz często nie zdaje egzaminu. Podłogi pod meblami wymagają powtórnego odkurzania, bo sprzęt nie jest w stanie zebrać wszystkich zanieczyszczeń.

Co oczywiste, tego problemu nie ma żaden robot sprzątający. Jego wysokość sprawia, że dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Niewielkie modele nie tylko wjeżdżają pod meble! Z łatwością mieszczą się pod łóżkiem, kanapą czy fotelem. Dlatego im mniejsza wysokość robota, tym więcej czystych powierzchni w domu! Jedyne, o czym należy pamiętać, to czujnik wystający ponad obudowę. Takie rozwiązanie jest stosowane w modelach z systemem LDS. Jeśli czujnik zahaczy o meble, może dojść do uszkodzenia sprzętu!

Odkurzanie i mycie podłóg

Dla osób, które cenią funkcjonalność, najlepszym rozwiązaniem jest sprzęt 2w1. Czyli robot sprzątający, który zarówno odkurza, jak i myje podłogi. To bez wątpienia dodatkowa oszczędność miejsca! Nie potrzeba innych akcesoriów do zmywania podłóg, bo wszystkie przydatne końcówki znajdują się w jednym sprzęcie!

Obecnie spora liczba robotów sprzątających oferuje funkcję mopowania. Wbrew pozorom nie jest to tylko powierzchowne przecieranie podłóg. Dobrej klasy modele usuwają zeschnięte zabrudzenia i plamy. Dzięki temu sprzątanie pomieszczenia jest kompleksowe, a podłogi perfekcyjnie czyste.

Nie ma nic przyjemniejszego od sprzątania, które robi się samo! Zwłaszcza gdy efekt jest widoczny na pierwszy rzut oka. Nic dziwnego, że coraz częściej roboty sprzątające wypierają tradycyjne odkurzacze. Są niezawodne, dużo mniejsze, a przy tym skuteczne w usuwaniu zabrudzeń.

Aby poznać najlepsze modele na rynku, warto zobaczyć ranking robotów sprzątających na stronie Rankingly.pl. Wśród nich znajdują się sprzęty, które zbierają pozytywne opinie od użytkowników. Dzięki temu dużo łatwiej wybrać sprzęt dostosowany do potrzeb, metrażu i… domowego budżetu.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.