Jak schłodzić wodę w akwarium w upały?

Jak schłodzić wodę w akwarium w upały?

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że długotrwałe utrzymywanie się wysokich temperatur w pomieszczeniu może zaszkodzić rybom zamieszkującym nasze akwarium. Wyjaśniamy, jak ważne jest chłodzenie wody w akwarium w lecie i co może pomóc utrzymać prawidłową temperaturę w zbiorniku.

Dlaczego utrzymanie odpowiedniej temperatury w akwarium jest ważne?

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody to jedne z największych zagrożeń dla ryb i roślin akwariowych. Zbyt gorąca woda sprawia, że ryby stają się agresywne i nadpobudliwe, natomiast przebywanie w zbyt niskiej temperaturze wody może sprawić, że będą osowiałe, niechętne do rozrodu.  Co więcej, może doprowadzić to do karłowacenia, a nawet śmierci. Również rośliny akwariowe źle znoszą nieprawidłową temperaturę i jej nadmierne wahania, co objawia się głównie zahamowaniem ich wzrostu.

Lokalizacja jako sposób na utrzymanie prawidłowej temperatury w akwarium

Ryby dużo lepiej czują się w miejscu zacienionym, na które bezpośrednio nie padają promienie słoneczne. Akwarium nie może być umiejscowione blisko grzejników — kwestią sporną jest również ustawienie zbiornika pod klimatyzacją. Uznaje się, że wszelkie przedmioty, które wiszą nad akwarium, stanowią potencjalne zagrożenie dla mieszkańców zbiornika. Ryby i rośliny akwariowe zdecydowanie najlepiej czuć będą się w cichej lokalizacji, gdzie nie panują przeciągi i wyraźne skoki temperatur. Jeśli nie mamy w domu takiego miejsca, jeszcze więcej naszej uwagi musimy zwracać na temperaturę i znać sposoby np.  jak schłodzić wodę w akwarium w upały.

Chłodziarka do wody w akwarium — profesjonalny sprzęt niezbędny podczas upałów

Optymalna temperatura wody w akwarium nie może przekraczać 25°C, a jednym z najbardziej bezpiecznych i skutecznych metod chłodzenia wody w akwarium jest użycie profesjonalnej chłodziarki. Ma ona możliwość zmniejszenia temperatury wody aż o 10°C szybko i skutecznie, będąc często jedynym ratunkiem dla osłabionych zbyt ciepłą wodą ryb. Choć chłodziarka do akwarium nie jest sprzętem, który można zaliczyć do tych niezbędnych, aby rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką, bywa niezwykle pomocna, szczególnie w ciepłym klimacie lub w sytuacji, gdy akwarium znajduje się np. na poddaszu, w którym pomieszczenia szybko się nagrzewają. Przy wyborze chłodziarki należy kierować się przede wszystkim pojemnością zbiornika oraz sprawdzić, czy urządzenie jest energooszczędne. Zakup chłodziarki może wydawać się zbyt kosztowny, dlatego sklep akwarystyczny Aquario wprowadził do sprzedaży urządzenie, które zapewnia nie tylko chłodzenie wody w akwarium, ale także i grzanie. Urządzenie typu 2w1 to doskonała opcja dla osób, które szukają oszczędności w finansach, ale także zależy im na zachowaniu większej przestrzeni w i poza akwarium.

Chłodzenie wody w akwarium — domowe sposoby

Jeśli nie mamy pieniędzy na zakup chłodziarki do wody w akwarium lub mamy ją w planach wraz z rozwojem naszego akwarium, warto zapoznać się z domowymi patentami, które pomogą obniżyć temperaturę wody w akwarium. Znanym sposobem na chłodzenie wody jest zamontowanie wiatraka, np. od komputera, na pokrywie lub ustawienie stojącego wiatraka, kierując nawiew na akwarium. Chłodne powietrze nie zdziała cudów od razu, ale przyniesie odrobinę ulgi zmęczonym upałem rybom. W sytuacji krytycznej, gdy widzimy, że zbyt gorąca woda szkodzi zwierzętom, warto częściej podmieniać wodę, oczywiście dodając do niej preparat uzdatniający. Wiele osób radzi, aby obniżać temperaturę wody, wrzucając do niej kostki lodu, lecz ciekawskie ryby mogą dążyć do kontaktu z lodem, co będzie niebezpieczne dla ich zdrowia.

Jak widzicie, domowe sposoby na chłodzenie wody w akwarium są mało skuteczne i mogą stanowić realne zagrożenie dla żywych mieszkańców zbiornika. Dlatego wraz z rozwojem akwarium, szczególnie morskiego, warto zainwestować w sprzęt, który szybko, bezpiecznie i skutecznie ochłodzi wodę, stanowiąc ukojenie dla zmęczonych wysoką temperaturą ryb i skorupiaków.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.