Ciekawostki dotyczące kawy

Ciekawostki dotyczące kawy

Pierwszą czynnością dnia dla większości z nas jest wypicie dobrej filiżanki gorącej i aromatycznej kawy. Wiele osób nie wyobrażało sobie nawet rozpoczęcia dnia innym napojem. Kawa daje nam niezbędną energię i daje nam możliwość jak najwcześniejszego działania. Ale czy znasz te interesujące fakty dotyczące naszego ulubionego porannego drinka?

Najwięcej kawy piją mieszkańcy Finlandii

Jak myślisz, jeśli mówimy o narodzie o najwyższym spożyciu kawy? Wiele osób powiedziałoby, że Brazylijczycy, którzy mieszkają w największym kraju produkcyjnym na świecie, piją najwięcej tego napoju. Ale to nieprawda: Finowie wypijają rocznie około 12,5 kilograma kawy, a drugie miejsce zajmuje Szwecja ze średnim rocznym spożyciem 10 kilogramów.

Legenda o kawie

Legenda mówi, że etiopski pasterz kóz o imieniu Khaldi zauważył, że jego kozy były bezsenne i niezwykle energiczne po zjedzeniu jagód z pewnego rodzaju krzewu. Pasterz opowiedział tę historię mędrcom z miejscowego klasztoru, którzy odkryli energetyzujące właściwości tych jagód i zaczęli uprawiać tę roślinę.

Kawa zwiększa skuteczność niektórych środków przeciwbólowych

Według osobistych doświadczeń środki przeciwbólowe na ból głowy są bardziej skuteczne, jeśli wypijesz z nimi filiżankę. Ostrzegam jednak, że wiele z tych popularnych leków przeciwbólowych OTC również zawiera kofeinę – nie przedawkuj jej, ponieważ możesz się zdenerwować i zdenerwować, jeśli spożyjesz zbyt dużo tego składnika aktywnego.

Kawa nie może być zakazana

W XVI wieku lokalni przywódcy Mekki, a także Włoch wielokrotnie próbowali zakazać kawy, ale im się to nie udało. Po dwóch wiekach Szwecja również próbowała zakazać kawy, ale to też była kompletna porażka. Miłość do kofeiny zatriumfowała nad zakazami!

Możesz przedawkować kofeinę

Ludzie mają różną wrażliwość na kofeinę. Jeśli pijesz za dużo kofeiny na swoją wrażliwość, może to powodować drżenie, bezsenność i drażliwość. Nie pij zbyt dużo kubków napoju przez krótki czas!

Umiarkowana ilość napoju może przedłużyć twoje życie

Przez dziesięciolecia ludzie uważali, że kofeina jest niezdrowa, ale ostatnie badania dowiodły, że jej umiarkowana ilość, około 1-4 filiżanek dziennie, może nawet przedłużyć życie. Osoby pijące kawę mają mniej problemów sercowo-naczyniowych i 8-15% zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci.

Kawa może zawierać robaki

Owoce i warzywa mogą mieć pewne błędy, nawet po ich umyciu i wyczyszczeniu. Kawa nie jest wyjątkiem. Przepisy FDA zezwalają na to, aby kawa w proszku zawierała 10 mg części owadów na 450 g, a także dopuszcza się zarażenie 4-6% ziaren.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.