Buty trekkingowe męskie – gdzie Ci się przydadzą?

Buty trekkingowe męskie – gdzie Ci się przydadzą?

Buty do zadań specjalnych. Wygodne, solidne, nieprzemakalne, z grubą podeszwą, trzymające stabilnie kostkę – takie cechy powinny mieć idealne buty trekkingowe. Co to za typ obuwia i gdzie Ci się przyda?

Buty na górskie wędrówki kiedyś i dziś

W latach 90-tych XX wieku, przeciętny męski turysta, który chciał zaczerpnąć świeżego powietrza w lesie na nizinach czy też gdzieś wysoko w górach znał dwa rodzaje wyjściowego obuwia. Jednym z nich były tzw. adidasy, czyli po prostu buty sportowe, najczęściej stworzone do biegania lub innej lekkoatletycznej czy też rekreacyjnej aktywności fizycznej. Innym rozwiązaniem zwłaszcza stosowanym przez mężczyzn tamtych lat, było użytkowanie butów stricte wojskowych, często wyniesionych z tzw. Ludowego Wojska Polskiego wraz z końcem Zasadniczej Służby Wojskowej. Desantyopinacze czy józefy były wtedy pożądanym obuwiem nie tylko heavymetalowców, ale także turystów górskich. Dzięki swej wysokiej cholewie zapewniały one ochronę kostki przed kontuzją, miały także właściwości wodoodporne, zwłaszcza, gdy były dobrze zapastowane. Obecnie nikt już nie musi nosić ciężkich butów wojskowych lub lekkich adidasów, gdy chce pospacerować po łonie natury. Wystarczy zakup odpowiednich butów trekkingowych.

W jakim terenie przydadzą się buty trekkingowe dla mężczyzn?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Pierwszy to: zależy, jakie buty. A drugi bardziej ogólny: właściwie wszędzie. Buty trekkingowe męskie dzielą się na wiele różnych kategorii, a także mają różne zastosowanie. Obuwie tego typu można użytkować wszędzie tam, gdzie teren nie sprzyja noszeniu obuwia typowo miejskiego o płaskiej podeszwie, narażającego nas na upadek. Buty trekkingowe mają za zadanie zabezpieczyć nas przed urazami wszelkiej maści, niebezpiecznymi  poślizgnięciami czy przed zalaniem wodą, które może skutkować odparzeniami. Ważne jest też to, że obuwie tego typu zapewnia komfort stopom i dzięki niemu chodzenie nawet w bardzo trudnym terenie będzie dla nas relatywnie wygodne. Oprócz lasów, górskich ścieżek, plaż, mokradeł i innego trudnego i średnio dostępnego terenu, mężczyźni często używają obuwia trekkingowego do poruszania się w mieście, gdyż dzięki wygodnym podeszwom i oddychającym właściwościom zapewniają większy komfort dla stóp.

Jakie są rodzaje butów trekkingowych dla mężczyzn?

Najczęstszym zastosowaniem dla obuwia trekkingowego będą oczywiście wycieczki górskie. Buty górskie męskie możemy podzielić ze względu na np. wysokość cholewki. Buty wysokie mają zastosowanie zarówno u początkujących użytkowników, jak i u doświadczonych turystów, zaprawionych w ciężkim wysokogórskim terenie. Dzięki wysokiej cholewce kostka jest osłonięta, błoto czy wilgoć nie powinny się dostać do środka. Jest to istotne zwłaszcza w zimniejszych miesiącach roku. Niskie buty częściej użytkują bardziej zaawansowani turyści w miesiącach letnich, zwłaszcza przy dobrej pogodzie, gdyż ze względu na swoją lekkość pozwalają na szybsze poruszania się w pofałdowanym terenie. Buty trekkingowe dla mężczyzn można jeszcze podzielić ze względu na materiał wykonania. Buty skórzane licowe lub nubukowe są znacznie trwalsze od butów z syntetycznego materiału Dobrze chronią przed wilgocią z zewnątrz i są polecane na miesiące zimowe. Buty górskie męskie wykonane z materiałów syntetycznych są wykonane natomiast często ze specjalną membraną, która zapobiega dostawaniu się wody do środka. Takie buty są szczególnie polecane, gdy wilgotność na trasie może być duża, zwłaszcza jesienią lub wczesną wiosną. Buty bez membrany zapewniają większy komfort dla stóp w kwestii tzw. oddychania, gdyż niestety nawet najlepsza membrana utrudnia przepuszczanie powietrza do wewnątrz buta. Poleca się ich użytkowanie zwłaszcza w ciepłych letnich miesiącach.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.