Wydarzenia

Wróć do Wydarzeń
15688987196302.jpg
  • od 2019-09-13 do 2019-11-24
    piątek
    Poznań
    Centrum Kultury Zamek

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp

dodano: 19.09.2019

Twórczość Sophie Taeuber-Arp modelowo wręcz odzwierciedla abstrakcyjno-geometryczne koncepcje, jakie rozwinęły się w pierwszej połowie XX wieku w Polsce oraz w innych krajach. Wystawa w Centrum Kultury Zamek zaprezentuje dorobek artystki z lat 20-, 30- i 40-tych, aż do jej tragicznej śmierci w styczniu 1943 roku. Wtedy to właśnie wypracowała ona swój unikalny i charakterystyczny styl oraz stała się świadoma siebie jako twórczyni nieograniczonej żadnymi konwencjami. Sophie Taeuber-Arp może mierzyć się z takimi twórcami jak Joan Miró, Alexander Calder, Katarzyna Kobro czy Hans Arp. Wszyscy oni znaleźli się w jednej grupie, która podpisała jeden z najważniejszych w historii sztuk wizualnych tekstów programowych – „Manifest dymensjonistyczny”.

Przez wiele lat nie dostrzegano dorobku Sophie Taeuber-Arp i jej wkładu w rozwój nurtu abstrakcyjnego i geometrycznego. Późniejsze odkrycia, prace badawcze i ocena jej prac przyznały malarce ważne miejsce w XX-wiecznej historii sztuki.

W twórczości artystki możemy dostrzec jej fascynację matematyką, fizyką, tańcem, modą, architekturą i filozofią. Część z jej zainteresowań zgłębimy podczas warsztatów i wykładów towarzyszących wystawie. Figury w różnych barwach, płaszczyzny o wielu kształtach czy linie przecinające się na obrazach Sophie Taeuber-Arp staną się dla nas pretekstem do tworzenia własnych obiektów abstrakcyjnych podczas rodzinnych warsztatów. Poznamy tajemnice pracowni lalkarskiej i krawieckiej dzięki współpracy z Teatrem Animacji. W kontekście twórczości malarki i rzeźbiarki przyjrzymy się teatrowi dadaistów, biżuterii jej epoki czy geometrii w sztuce.

 

Data wydarzenia: 13.09.2019 - 24.11.2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Poznań