Technika Feynmana – jak szybko się uczyć

Technika Feynmana – jak szybko się uczyć

Technika Feynmana to metoda uczenia się, która uwalnia Twój potencjał i zmusza do rozwijania głębokiego zrozumienia.

Richard Feynman był fizykiem zdobywcą nagrody Nobla. Jednak jego prawdziwą supermocą była umiejętność wyjaśniania innym skomplikowanych tematów w prostych słowach. Zdał sobie sprawę, że żargon, niejasne słowa i złożoność zdradzają brak zrozumienia.

Istnieją cztery kluczowe etapy Techniki Feynmana:

  1. Wybierz koncepcję, o której chcesz się dowiedzieć
  2. Wyjaśnij to 12-latkowi
  3. Zastanów się, udoskonalaj i upraszczaj
  4. Organizuj i przeglądaj

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo, abyś mógł to wykorzystać już dziś.

Zobacz też inny nasz artykuł: aktywne słuchanie.

Dwa rodzaje wiedzy

Feynman rozumiał różnicę między zrozumieniem czegoś a znajomością nazwy czegoś i jest to jeden z najważniejszych powodów jego sukcesu. Nigdy nie zadowalał się samą znajomością nazwy czegoś. Chciał to zrozumieć na głębszym poziomie.

Osoba, która mówi, że wie, co myśli, ale nie może tego wyrazić, zwykle nie wie, co myśli.

Mortimer Adler

Technika Feynmana

Krok 1: Wybierz koncepcję, której chcesz się nauczyć.

Jaki temat Cię interesuje?

Po zidentyfikowaniu tematu wyjmij czystą kartkę papieru. Napisz wszystko, co wiesz na temat, który chcesz zrozumieć, tak jakbyś uczyła go dziecko.

Gdy dowiesz się więcej na ten temat, dodaj go do swojego arkusza. Często ludzie uważają, że pomocne jest używanie innego kolorowego pisaka, dzięki czemu można zobaczyć, jak rozwija się nauka.

Gdy uznasz, że rozumiesz temat, przejdź do kroku 2.

Krok 2: Wyjaśnij to 12-latkowi

Teraz, gdy wydaje Ci się, że dość dobrze rozumiesz temat, wyjaśnij go 12-latkowi.

Użyj swojego arkusza jako odniesienia i spróbuj usunąć żargon lub złożoność. Używaj tylko prostych słów. Używaj tylko słów, które dziecko zrozumie. 

Każdy może skomplikować temat, ale tylko ktoś, kto rozumie, może to uprościć.

Żargon ukrywa nasz brak zrozumienia. Kiedy zostajesz zmuszony do napisania pomysłu od początku do końca prostym językiem, odkrywasz, z czym się zmagasz… gdzie nie ma to do końca sensu… gdzie jesteś sfrustrowany… gdzie tak naprawdę nie rozumiesz tak dobrze, jak myślałeś. Tylko identyfikując luki w swojej wiedzy, możesz je wypełnić.

Krok 3: Zastanów się, udoskonal i uprość

Tylko wtedy, gdy potrafisz wyjaśnić temat w prosty sposób, zrozumiesz go.

Prostota jest piękna.

Przejrzyj swoje notatki, aby upewnić się, że nie zapożyczyłeś przez pomyłkę żadnego żargonu ani nie zapożyczyłeś niczego skomplikowanego.

Przeczytaj to na głos jak dziecku. Jeśli wyjaśnienie nie jest wystarczająco proste lub brzmi niejasno, jest to dobra wskazówka, że ​​musisz się zastanowić i udoskonalić.

Wróć do materiału źródłowego, przeglądając części, których jeszcze nie rozumiesz.

Powtarzaj, aż uzyskasz proste wyjaśnienie.

Krok 4: Organizuj i przeglądaj

Aby sprawdzić swoje zrozumienie w prawdziwym świecie, opowiedz go komuś innemu. Jak skuteczne było twoje wyjaśnienie? Jakie pytania zadawali? Z jakimi częściami się pomylili?

Kiedy jesteś zadowolony ze zrozumienia, weź utworzoną stronę z prostym wyjaśnieniem i umieść ją w segregatorze. Stosowanie tej techniki do wszystkiego, czego się uczysz, daje ci segregator pełen wiedzy, który możesz przeglądać kilka razy w roku.

Ludzie odnoszący największe sukcesy na świecie mogą podejmować skomplikowane tematy i wyjaśniać je w prosty (i niezapomniany) publiczności.

Zrozumienie tej techniki może pomóc ci uniknąć oszukania przez innych. Następnym razem, gdy będziesz słuchać, jak ktoś wyjaśnia coś za pomocą żargonu lub skomplikowanych terminów, poproś go, aby wyjaśnił to prostymi słowami. Jeśli są sfrustrowani, to znak, że nie do końca rozumieją, o czym mówią. Gdyby to zrobili, mogliby to lepiej wyjaśnić.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.