Przewodnik po piciu wina dla początkujących

Przewodnik po piciu wina dla początkujących

O winie pisaliśmy już dwa razy na łamach naszego portalu. Odsyłamy do artykułu jak otworzyć wino bez korkociągu, oraz do artykułu gdzie odpowiadamy na pytanie ile wino po otwarciu może stać w lodówce. Dziś omówimy temat wina z innej perspektywy. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących wina, które pozwolą ci lepiej smakować wino.

Zainwestuj w kieliszki

Szukaj kieliszków ze średniej wielkości miseczkami, które są wystarczająco uniwersalne dla wszystkich win, oraz z cienkimi brzegami, które zawsze sprawiają, że wino smakuje lepiej. Mycie ręczne zapewni im najlepszy wygląd, ale jeśli łodygi można myć w zmywarce, używaj tylko górnego kosza.

Przechowywanie wina

Trzymaj swoje wino wygodnie. Najgorszym miejscem do przechowywania wina jest górna część lodówki, gdzie ciepło i wibracje mogą siać spustoszenie. Jeśli pozwala na to miejsce, umieść stojak w pomieszczeniu bez bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli twoje nowe mieszkanie jest za małe, przechowuj wino w najchłodniejszej i najciemniejszej części mieszkania – w szafie.

Smakuj rób notatki

Kiedy znajdziesz wino, które po prostu uwielbiasz, zanotuj szczegóły w dzienniku win, spiralnym notatniku lub smartfonie. Zwróć uwagę na producenta, rocznik, nazwę wina, cenę zakupu, aromat i smaki oraz ogólne wrażenie („było bogate i cytrynowe, a pasowało naprawdę do grillowanego kurczaka z sałatką”).

Znajdź tanie dobre wino

Znajdź tanie dobre wino. Nie brakuje win kosztujących powyżej 200 zł. O wiele bardziej satysfakcjonujące dla nowych absolwentów z ograniczonym budżetem jest znalezienie niedrogich butelek, które są smaczne.

Załóż degustację wina

Na zmianę goszcząc i niech każdy gość przyniesie im nowe wino. Oferuj proste przystawki, takie jak ser i krakersy , a także napoje bezalkoholowe. Dziel się opiniami według własnego gustu. I pamiętaj, że degustacja wina jest bardzo subiektywna — bardziej przypomina subiektywną opinię niż test na prawdę i fałsz.