Państwa na Z

Państwa na Z

Lubicie grać w Państwa miasta? Kontynuuję cykl artykułów gdzie podaję podpowiedzi do mojej ulubionej gry z dzieciństwa. Tydzień temu opublikowałam artykuł państwa na H, dziś przyszła kolej na ostatnią literę z alfabetu – Z.

Państwa miasta – zasady

W tej grze nie potrzebujemy zbyt wiele – jedynie kilka kartek i długopisów, aby każdy uczestnik mógł zapisać swoje odpowiedzi.

Każdy z graczy potrzebuje kartki oraz czegoś do pisania. Na kartce należy narysować tabelkę składającą się z sześciu kolumn, podpisanych nazwami poszczególnych kategorii.

Kategorie w grze Państwa Miasta to: państwo, miasto, roślina, zwierzę, rzecz, imię, dyscyplina sportu, góra, sławny człowiek, kolor, zawód, rzeka.

Rozpoczynamy grę od losowania litery. Jeden z graczy mówi alfabet, zaznaczając głośno moment, w którym zaczyna poprzez wypowiedzenie liter “XYZ”. Drugi gracz mówi “STOP”, wyznaczając literę, od której będą zaczynały się słowa w każdej z kategorii gry Państwa Miasta. Jeśli wybór padnie na literę Z, to poniżej możesz znaleźć kilka podpowiedzi.

Państwa na Z

Istnieją trzy kraje na literę Z. Są nimi Zambia, Zimbabwe oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Poniżej napiszę kilka słów na temat państw na literę Z.

Zambia – kraj Z

Zambia to państwo leżące w południowej Afryce, graniczące z Demokratyczną Republiką Konga, Tanzanią, Malawi, Mozambikiem, Zimbabwe oraz Botswaną. Jest to kraj o bardzo zróżnicowanej przyrodzie, gdzie znajdziemy m.in. piękne wodospady Victoria Falls, Park Narodowy Luangwa oraz Jezioro Kariba.

Stolicą Zambii jest Lusaka, a jej walutą jest kwacha zambijska. Językiem urzędowym jest angielski, ale w kraju mówi się również w wielu innych językach plemiennych, takich jak bemba czy tonga.

Zambia jest popularnym celem turystycznym, zwłaszcza dla miłośników przyrody i dzikiej fauny. Oprócz wymienionych już wcześniej atrakcji, warto zobaczyć m.in. Park Narodowy Kafue, Wodospady Kundalili czy przepiękne krajobrazy płaskowyżu Kafue. Kraj oferuje również wiele atrakcji dla miłośników sportów wodnych, takich jak rafting czy kajakarstwo.

Zimbabwe – państwo na literę Z

Zimbabwe to państwo leżące w południowej Afryce, graniczące z RPA, Zambią, Mozambikiem oraz Botswaną. Kraj ten słynie z bogatej historii, kultury oraz dziedzictwa przyrodniczego. Warto odwiedzić tu m.in. Wielką Zimową Grotoę, Ruiny Wielkiego Zimbabwe, Park Narodowy Matobo czy Wodospady Victoria Falls.

Stolicą Zimbabwe jest Harare, a walutą kraju jest dolar Zimbabwe. Językiem urzędowym jest angielski, ale w kraju mówi się również w językach plemiennych, takich jak shona czy ndebele.

W Zimbabwe znajdują się również cenne złoża minerałów, takich jak diamenty czy platyna. Kraj ten oferuje wiele atrakcji dla turystów, takich jak wspaniałe safari, zwiedzanie kopalń czy nurkowanie. Zimbabwe to także idealne miejsce dla miłośników sportów ekstremalnych, takich jak bungee jumping czy rafting. Dodatkowo, kraj ten oferuje wiele możliwości dla miłośników turystyki kulturowej, którzy chcą poznać bogactwo dziedzictwa kulturowego Afryki.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – państwo na Z

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacyjne państwo leżące na Półwyspie Arabskim, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaju, Szardży, Ajmanu, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajmy oraz Fujajry. Kraj ten słynie z luksusowych hoteli, pięknych plaż, a także z bogatej historii i kultury.

Stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Abu Zabi, jednak największym miastem kraju i głównym ośrodkiem turystycznym jest Dubaj. Walutą kraju jest dirham ZEA, a językiem urzędowym jest arabski. Jednak w kraju powszechnie używa się także języka angielskiego.

Wśród atrakcji turystycznych ZEA znajdują się wieża Burdż Chalifa, jedna z najwyższych budowli na świecie, piękne plaże, parki rozrywki, centra handlowe, muzea, a także wspaniałe pustynie, gdzie można skorzystać z wycieczek jeepami lub nurkować w wodach Zatoki Perskiej. Dubaj słynie również z futurystycznych budynków, takich jak hotel Burdż al-Arab czy sztuczna wyspa Palm Jumeirah. Inną popularną atrakcją w ZEA jest wycieczka po oazach i wioszkach beduińskich, gdzie można poznać kulturę i styl życia Beduinów.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.