Oczyszczanie domowego ekspresu do kawy – jak to zrobić?

Oczyszczanie domowego ekspresu do kawy – jak to zrobić?

Oczyszczanie domowego ekspresu do kawy jest niezwykle istotną czynnością, którą wbrew pozorom wykonuje zbyt mała ilość użytkowników. W instrukcji napisane są wszystkie czynności jakie trzeba wykonać aby ekspres został oczyszczony w prawidłowy sposób. Dzięki czystemu ekspresowi smak i zapach produkowanej kawy przypomina tę z przydrożnej kawiarni. Dodatkowo czystość ekspresu bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo korzystania z urządzenia, które bywa bardzo drogie. Nikt nie chciałby aby po kilku miesiącach użytkowania ekspres nadawał się do naprawy, bądź w skrajnych przypadkach do wyrzucenia. Tak więc jak czyścić ekspres aby zrobić to bezpiecznie i efektywnie?

Czyszczenie ekspresów do kawy z użyciem odtłuszczacza

Odtłuszczacz jest niezwykle ważnym elementem w przypadku procesu czyszczenia ekspresu. Jednak początek czyszczenia należy rozpocząć od zewnątrz docierając do wszystkim elementów, które da się wyciągnąć i które nie są na stałe zabudowane. Do takich elementów należy czyszczenie miseczki ze ściekami, czyszczenie kasetki z fusami czy pielęgnacja zbiornika na wodę. Wszystkie te czynności da się wykonać poprzez użycie tradycyjnego płynu do naczyń z użyciem nasączonej gąbki. Jednak nie do każdego elementu ekspresu do kawy da się dostać w taki tradycyjny sposób – a ekspres również potrzebuje profesjonalnego czyszczenia od wewnątrz. Wtedy najlepszym sposobem są odtłuszczacze takie jak tabletki odtłuszczające DeLonghi.

Tabletki odtłuszczające DeLonghi są niezwykłym dodatkiem, który jest w stanie w realny sposób poprawić funkcjonowanie ekspresu do kawy. Użycie tabletek jest dziecinnie proste i nie wymaga specjalnego przygotowania. Mimo tego czasem instrukcja wprowadzania tabletek może różnić się w zależności od posiadanego modelu ekspresu dlatego przed pierwszym odtłuszczaniem ekspresu warto dowiedzieć się w jaki sposób to robić. Niektóre modele ekspresów do kawy wymagają wprowadzenia tabletki w komorę zbiornika wody, a inne w miejsce zbiornika na zmieloną kawę. W treści artykułu zostaną przeanalizowane obie opcje!

Tabletki odtłuszczające DeLonghi – jak używać?

Pierwszą drogą, którą można wprowadzić tabletki do odtłuszczacza jest droga mielenia ziaren kawy. W każdym automatycznym ekspresie do kawy występuje komora, do której wprowadza się ziarna kawy poddawane procesowi mielenia. To właśnie w tym procesie z ziaren wydobywa się największa ilość oleju pokrywającego wewnętrzne części ekspresu do kawy. Z tego tytułu ta droga wprowadzania tabletek odtłuszczających jest popularna. Wystarczy wrzucić jedną tabletkę, która posiada perfekcyjnie odmierzoną ilość detergentu aby ekspres oczyścił swoje wnętrze. Następnie ustawia się program czyszczenia bądź tworzenia dowolnej kawy, a mechanizm sam zacznie działać! Warto nadmienić, że w przypadku wybrania opcji wyprodukowania kawy jej zawartość należy wylać, gdyż nie jest ona zdatna do picia.

Niektóre ekspresy również wykorzystują formę rozpuszczania tabletki odtłuszczającej, która również jest dobra. W tym sposobie wystarczy rozpuścić tabletkę choćby w szklance wody i wprowadzić do odpowiedniego zbiornika zgodnego z instrukcją odtłuszczania. W trakcie produkowania kawy w obu tych przypadkach eksperci polecają odłączenie ekspresu od źródła zasilania mniej więcej w połowie wykonywania procesu parzenia kawy. Wtedy detergent zatrzyma się w najważniejszych i najbardziej otłuszczonych elementach ekspresu najefektywniej wykonując swoją prace.

Podsumowanie

Korzystanie z tabletek odtłuszczających do ekspresów do kawy takich jak ekspresy DeLonghi sprawia, że aromat produkowanej kawy jest o wiele intensywniejszy. Za aromatem idzie oczywiście poprawa jakości smaku kawy co jest dodatkowym atutem. Jednak walory smakowe to nie wszystko! Odtłuszczony ekspres może pracować bez zakłóceń dlatego jego oczyszczanie poprawia codzienne funkcjonowanie i bezpieczeństwo korzystania ze swojego urządzenia. Niekiedy zdarza się, że brak regularnego czyszczenia ekspresu prowadzi do skomplikowanych awarii, których raczej każdy chciałby uniknąć!