Jak zapamiętać to, co przeczytałeś

Jak zapamiętać to, co przeczytałeś

To się zdarza cały czas. Czytasz niesamowitą książkę, tak pełną mądrości, że myślisz, że zmieni ona twoje życie na zawsze. Wtedy… nie. Czemu? Bo kiedy w końcu znajdziesz się w sytuacji, w której mógłbyś wykorzystać jego spostrzeżenia, zupełnie o nich zapomniałeś. Czas jest naszym najcenniejszym zasobem, więc nie powinniśmy go marnować. Inwestycja w czytanie powinna mieć pozytywny, trwały wpływ na nasze życie.

Konsumpcja informacji to nie to samo, co zdobywanie wiedzy. Żaden pomysł nie może być dalej od prawdy.

Uczenie się oznacza umiejętność korzystania z nowych informacji. Podstawowy proces uczenia się składa się z refleksji i informacji zwrotnej. Uczymy się faktów i pojęć poprzez refleksję nad doświadczeniami — własnymi lub cudzymi. Jeśli coś przeczytasz i nie znajdziesz czasu na zastanowienie się nad tym, co przeczytałeś, nie będziesz w stanie użyć żadnej mądrości, na którą byłeś narażony.

Jednym z powodów, dla których czytamy książki, jest to, że oferują bogaty gobelin szczegółów, który pozwala nam zobaczyć świat autora i wyruszyć z nim w podróż. Nasze mózgi mogą uczyć się nie tylko pomysłów autora, ale także tego, kiedy jego wnioski dotyczące tego, jak żyć, mogą się sprawdzić, a kiedy prawdopodobnie zawiodą (dzięki ogromnej ilości szczegółów, którymi dzielą się autorzy na temat swoich doświadczeń i procesów myślowych).

Ale jeśli po przeczytaniu tego artykułu pamiętasz tylko sześć rzeczy, powinny to być następujące prawdy o czytaniu:

  1. Jakość ma większe znaczenie niż ilość. Jeśli czytasz jedną książkę miesięcznie, ale w pełni ją doceniasz i chłoniesz, wyjdzie ci lepiej niż ktoś, kto przegląda połowę biblioteki bez zwracania uwagi.
  2. Szybkie czytanie to bzdura. Uzyskanie ogólnego sedna i przyswojenie lekcji to dwie różne rzeczy. Pomieszaj je na własne ryzyko.
  3. Usługi streszczenia książek nie mają sensu. Wiele firm pobiera absurdalne ceny za dostęp do niejasnych podsumowań, które w najmniejszym stopniu przypominają cokolwiek w książce. Streszczenia mogą być przydatnym punktem wyjścia do odkrywania swojej ciekawości, ale nie możesz się z nich uczyć tak, jak z oryginalnego tekstu. *
  4. Wymyślne aplikacje i narzędzia nie są potrzebne. Notatnik, karty indeksowe i długopis wystarczą.
  5. Nie powinniśmy czytać rzeczy, które są dla nas nudne. Życie jest zdecydowanie za krótkie.
  6. Ukończenie książki jest opcjonalne. Powinieneś zacząć wiele książek i skończyć tylko kilka z nich.

Aktywne czytanie

„Za każdym razem, gdy czytałem świetną książkę, czułem, że czytam rodzaj mapy, mapę skarbów, a skarb, do którego zostałem skierowany, był w rzeczywistości mną. Ale każda mapa była niekompletna, a skarb zlokalizowałbym tylko, gdybym przeczytał wszystkie książki, więc proces odnajdywania mojego najlepszego ja był niekończącą się wyprawą. A same książki wydawały się odzwierciedlać tę ideę. Dlatego fabułę każdej książki można sprowadzić do „ktoś czegoś szuka”. — Matt Haig , Reasons to Stay Alive

Teraz, jeśli czytasz tylko dla zabawy lub nie chcesz pamiętać tego, co czytasz, ten artykuł nie ma zastosowania. Czasami czytanie jest rozrywką i to jest cudowne. Ale jeśli chcesz wydobyć z książki cenną wiedzę, pierwszym krokiem do lepszego wykorzystania tego, co czytasz, jest aktywność. Czym więc jest aktywne czytanie?

Aktywne czytanie to przemyślane angażowanie się w książkę na wszystkich etapach procesu czytania. Od podjęcia decyzji o przeczytaniu aż do późniejszej refleksji, masz plan, w jaki sposób zamierzasz przyswoić i dowiedzieć się, co jest w książce.

Książki nie wkraczają w nasze życie na czystą tablicę. Za każdym razem, gdy bierzemy do ręki książkę, jej treść musi konkurować z tym, co wydaje nam się, że już znamy. Zrobienie miejsca na książkę i potencjalną mądrość, którą zawiera, wymaga kwestionowania i refleksji podczas czytania.

Na przykład możesz zadać sobie pytanie:

  • Jak książka odnosi się do tematów, które już znasz?
  • A co z książką stanowi dla ciebie wyzwanie?
  • Jakie są twoje z góry przyjęte poglądy na temat tego tematu i jak możesz je odłożyć na bok?

Aktywne czytanie pomaga tworzyć połączenia w sieci modeli umysłowych. Połączenia pomagają zachować.

Pomyśl o książkach, których uczyłeś się w szkole, jeśli tak. Mimo upływu czasu wiele osób pamięta o nich zaskakującą ilość. Nawet jeśli szczegóły są niewyraźne, możemy przynajmniej przypomnieć sobie podstawowe wątki, główne postacie, ważne tematy i motywy. Czemu? Po pierwsze, prawdopodobnie nie tylko biernie czytaliśmy te książki. Byliśmy zmuszeni aktywnie je czytać, być może w połączeniu z klasowymi dyskusjami, podczas których na zmianę czytaliśmy na głos fragmenty, odgrywaliśmy sceny, a może nawet oglądaliśmy adaptacje filmowe. Bez względu na to, ile czasu minęło, odkąd postawiliśmy stopę w klasie, wielu z nas prawdopodobnie pamięta Farmę Zwierząt .

Twoim pierwszym celem podczas czytania jest nie być biernym konsumentem informacji. Chcesz być lepszy, nauczyć się czegoś i rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia. Jeśli miałeś w szkole dobrego nauczyciela angielskiego, to już widziałeś to w akcji.

Aby jak najlepiej wykorzystać każdą przeczytaną książkę, musimy wiedzieć, jak zapisywać, zastanawiać się i wprowadzać w życie nasze wnioski.

Wiele sukcesów w czytaniu sprowadza się do przygotowania. To, co robisz przed przeczytaniem, ma większe znaczenie niż myślisz. Oto pięć strategii, które pomogą Ci zaplanować i wejść w stan aktywnego czytania.

Wybierz dobreksiążki

“Pomysl zanim cos powiesz. Przeczytaj, zanim pomyślisz. —Fran Lebowitz

Nie ma żadnych reguł, jeśli chodzi o wybór książek. Nie musimy czytać bestsellerów, klasyków ani książek, którymi wszyscy się zachwycają. To nie jest szkoła i nie ma list lektur obowiązkowych. W rzeczywistości czytanie rzeczy, których inni ludzie nie czytają, przynosi korzyści, ponieważ zyskasz wiedzę i spostrzeżenia, których nie mają wszyscy inni. Skoncentruj się na kombinacji książek, które: 1) przetrwają próbę czasu; 2) wzbudzić zainteresowanie; lub 3) rzucić Ci wyzwanie.

Im bardziej interesująca i trafna jest książka, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości zapamiętamy jej zawartość. W przypadku starszych książek lub tych, które zostały przetłumaczone, sprawdź, która wersja jest uważana za najlepszą.

Zapoznaj się z kontekstem

Dobrym miejscem na rozpoczęcie zdobywania kontekstu jest przeprowadzenie wstępnych badań nad książką. Niektóre książki – na przykład mają bogatsze znaczenie, gdy poznamy nieco życie autora oraz miejsce i czas, w którym osadzona została powieść.

W przypadku starszych książek spróbuj zrozumieć kontekst historyczny. W przypadku książek napisanych w nieznanym kraju spróbuj zrozumieć kontekst kulturowy. Oto kilka pomocnych pytań, które można zadać:

  • Dlaczego autor to napisał?
  • Jakie jest ich pochodzenie?
  • Co jeszcze napisali?
  • Gdzie to zostało napisane? Czy było coś ciekawego w procesie pisania?
  • Jaka była sytuacja polityczna, ekonomiczna i kulturalna w momencie pisania?
  • Czy książka została przetłumaczona lub przedrukowana?
  • Czy podczas pisania książki wydarzyły się jakieś ważne wydarzenia – wojna, kryzys gospodarczy, zmiana kierownictwa, pojawienie się nowych technologii?
  • Co działo się na świecie w czasie, gdy toczy się akcja powieści? Jest to szczególnie przydatne, jeśli chodzi o fikcję.

Nie musisz tego robić, ale jeśli chcesz dużo wynieść z książki, będzie to ogromny impuls.

Znaj swoje dlaczego

Po co czytasz tę książkę? Zabawa? Zrozumieć coś lub kogoś, kogo nie znasz? Aby być lepszym w swojej pracy? Aby poprawić swoje zdrowie? Aby nauczyć się umiejętności? Aby pomóc zbudować biznes?

Musisz mieć pewne pojęcie o tym, co chcesz uzyskać z książki. Jeśli nie czytasz z zamiarem, to, co czytasz, nigdy się nie przykleja. Jeśli szukasz spostrzeżeń biznesowych, przeczytaj o tym.

Od czasu do czasu zadawaj sobie pytania typu: Czego mogę się nauczyć z tej historii? Co w tej książce ma związek z moimi własnymi wyzwaniami? Jakie są różnice? Jak mogę zastosować niektóre z zebranych informacji?

Inteligentnie przeglądaj

Zanim zaczniesz czytać książkę (szczególnie literaturę faktu), przejrzyj indeks, spis treści, przedmowę i wnętrze obwoluty, aby zorientować się w temacie. Wykorzystaj te informacje, aby określić swoje oczekiwania i udoskonalić to, czego szukasz podczas czytania.

Bibliografia może również wskazywać na ton i zakres książki. Autorzy często czytają setki książek za każdą, którą napiszą, więc dobrze zbadana książka powinna mieć bibliografię pełną interesujących tekstów. Po przeczytaniu książki ponownie przejrzyj bibliografię i zanotuj wszystkie książki, które chcesz przeczytać w następnej kolejności.

Dopasuj książkę do swojego otoczenia

Chociaż nie zawsze jest to praktyczne, dopasowanie książek do naszej lokalizacji i okoliczności może mieć ogromne znaczenie. Książki będą miały większy oddźwięk, gdy staną się częścią doświadczenia, a nie tylko je uzupełnią.

Wybierając książki, spójrz na swoją sytuację i zdecyduj się na gatunki lub autorów, które mogą pomóc Ci przezwyciężyć bieżące wyzwania lub dać Ci nową perspektywę. Niezależnie od twojego stanu rzeczy, ktoś był w tym samym miejscu. Ktoś odczuł te same uczucia, pomyślał te same myśli i napisał o tym. Ktoś może zaoferować Ci nowe i przydatne pomysły na poruszanie się w Twojej sytuacji. Od Ciebie zależy, czy je znajdziesz.

Gdybyśmy byli lekarzami, przepisywalibyśmy książki. Mogą być potężne i uzdrawiające.

Pamiętając, co czytasz

— Rzeczy, których szukasz, Montag, są na świecie, ale jedyny sposób, w jaki przeciętny facet kiedykolwiek zobaczy dziewięćdziesiąt dziewięć procent z nich, to książka. — Ray Bradbury , Fahrenheit 451

Teraz, gdy aktywnie czytasz, angażujesz się w książkę na głębszym poziomie. Nawiązujesz połączenia z własnym życiem, dostrzegasz nowe możliwości i możliwości. Następnym krokiem jest upewnienie się, że pamiętasz, co jest ważne. Nawet najbardziej pracowici z nas wpadają w krzątaninę życia i w ten sposób tracimy te wciąż kruche połączenia, które nawiązujemy podczas czytania. Ale możemy w tym pomóc.

Zapamiętasz więcej z tego, co czytasz, jeśli podczas czytania wykonasz pięć poniższych czynności.

Robi notatki

Robienie notatek jest ważną podstawą do refleksji i integracji tego, co czytasz w swoim umyśle.

Najlepszą techniką robienia notatek jest ta, która Ci odpowiada i której łatwo się trzymać. Chociaż w Internecie istnieją setki systemów, musisz wziąć jeden z nich i dostosować go, aż będziesz mieć własny system. Niektórzy ludzie wolą zapisywać notatki na fiszkach lub w zwykłej księdze; inni wolą system cyfrowy. Notatki są szczególnie przydatne, jeśli piszesz regularnie, chociaż wszyscy (nie tylko autorzy) mogą odnieść korzyści z ich tworzenia.

Jak robić inteligentne notatki Sönke Ahrens sugeruje sposób podejścia do robienia notatek, aby książki, które czytasz, stały się trwałą częścią twojego myślenia. Jeśli nigdy tak naprawdę nie robiłeś skutecznych notatek, jego książka jest świetnym miejscem na rozpoczęcie. Ale gdziekolwiek zaczniesz, musisz stworzyć własny system w zależności od tego, jak pracujesz i co lubisz czytać. Chociaż How to Take Smart Notes koncentruje się na faktach i zakłada, że ​​pisarze (i czytelnicy) nie potrzebują notatek, nie pozwól, aby cię to powstrzymało, jeśli badasz okres, w którym należy ustawić powieść lub próbujesz poznaj strukturę i styl opowieści od wielkich powieściopisarzy. Dostosuj swój system notatek do swoich celów.

Przez lata testowaliśmy wiele różnych podejść do robienia notatek, nasza metoda.

  1. Zanim zaczniesz czytać nową książkę, wyjmij czystą kartkę papieru. Zapisz, co wiesz o książce/temacie, który zamierzasz przeczytać — mapę myśli, jeśli chcesz (zobacz artykuł https://www.nobleconcierge.pl/porady/technika-feynmana-jak-szybko-sie-uczyc/ )
  2. Po zakończeniu sesji czytania poświęć kilka minut na dodanie do mapy innego koloru.
  3. Zanim rozpoczniesz kolejną sesję czytania, przejrzyj tę stronę.
  4. Kiedy skończysz czytać, włóż te „puste kartki” do segregatora, który co jakiś czas przeglądasz.

Metoda pustej kartki jest skuteczna, ponieważ przygotowuje mózg i pokazuje, czego się uczysz. Kiedy zaczynasz od pustej kartki, jesteś zmuszony przeszukać swoją pamięć i przelać na papier to, co wiesz (lub co myślisz, że wiesz) na dany temat. Czytając, dosłownie widzisz, jak Twoja wiedza rośnie. Jeśli nie wiesz nic o wprowadzanej książce lub przedmiocie, nie martw się. Na początek będziesz mógł wypożyczyć rusztowanie od autora. Przeglądanie „pustej kartki” przed kolejną sesją czytania nie tylko przypomina rusztowania i kluczowe pomysły, ale także poprawia pamięć i łączy pomysły. Kiedy skończysz, włóż kartkę do segregatora. Przeglądaj segregator co kilka miesięcy. Jest to niezbędne do ustalenia głębokiej płynności i łączenia pomysłów w różnych dyscyplinach.

Inną skuteczną techniką jest rozpoczęcie robienia notatek od napisania krótkiego podsumowania każdego rozdziału i przepisania wszystkich znaczących fragmentów lub fraz. Jeśli nie masz pewności, jak uprościć swoje myśli, wyobraź sobie, że ktoś klepnął Cię w ramię i poprosił o wyjaśnienie rozdziału, który właśnie przeczytałeś. Nigdy nie czytali tej książki i nie mają pojęcia o temacie. Jak byś im to wytłumaczył?

Czytając książkę, napisz podsumowanie rozdziału na samym końcu rozdziału. Jeśli twoja sesja czytania dobiegła końca, pomoże to zsyntetyzować to, co właśnie przeczytałeś. Kiedy jutro odbierzesz książkę, zacznij od przeczytania streszczeń poprzednich dwóch rozdziałów, aby pomóc ci przygotować się do tego, gdzie jesteś w książce.

Skup się

Zdecyduj, że przez czas, w którym będziesz czytać, skupisz się na książce i niczym więcej. Brak szybkich kontroli na Facebooku. Brak e-maili. Brak telefonu komórkowego. Brak telewizora. Żadnego wpatrywania się w powietrze. Zrozumienie i przyswojenie książki wymaga głębokiego skupienia, zwłaszcza jeśli temat jest gęsty lub złożony. Pamiętaj, naszym celem jest aktywne czytanie. Aktywne czytanie wymaga skupienia i umiejętności angażowania się w słowa na stronie.

Nawiązując do czasów przed internetem, Nicholas Carr pisze w The Shallows : „ W cichych przestrzeniach otwartych przez długie, niezakłócone czytanie książki ludzie tworzyli własne skojarzenia, wyciągali własne wnioski i analogie, pielęgnowali własne idee. Myśleli głęboko, czytając głęboko. 

Kiedy szukasz wyników, aby w wyniku czytania książki pojawiła się jakaś namacalna zmiana, musisz zająć się nią podczas jej czytania. A to wymaga skupienia.

Jeśli starasz się skupić na szczególnie trudnej lub długiej książce, zdecyduj się na czytanie zaledwie 25 stron dziennie . Wystarczy kilka minut, aby skubnąć trudny tekst. Ukończenie długiej książki w ten sposób może zająć miesiące, ale przynajmniej przeczytasz ją bez przytłoczenia lub znudzenia.

Zaznacz książkę

Większość z nas w dzieciństwie nauczono traktować książki jak coś świętego — nigdy nie składać rogów stron ani nie pisać na marginesach. Jeśli jednak chcesz zapamiętać to, co czytasz i masz na to środki, zapomnij o utrzymywaniu ksiąg w nienaruszonym stanie.

Zaszalej z marginalią . Im więcej piszesz, tym bardziej aktywny będzie twój umysł podczas czytania. Jeśli nie możesz oznaczyć książki, zrób to na papierze i zanotuj numery stron.

Notuj powiązania i styczne myśli, podkreślaj kluczowe fragmenty i wyrabiaj nawyk budowania dialogu z autorem (autorami). Niektórzy zalecają tworzenie własnego indeksu kluczowych stron lub używanie skrótów.

Pierwsze pisanie w książce może być denerwujące, ale na dłuższą metę prowadzi do bogatego zrozumienia i poczucia więzi z autorem.

Twórz mentalne linki

Książki nie istnieją w próżni. Każde pojęcie lub fakt można powiązać z niezliczoną liczbą innych. Wysiłek w tworzeniu własnych linków to owocny sposób na lepsze zapamiętanie tego, co czytamy.

Budowanie żywych obrazów mentalnych to jedna z najskuteczniejszych technik zapamiętywania czegokolwiek, nie tylko tego, co czytamy. Kiedy natkniesz się na ważny fragment lub koncepcję, zatrzymaj się i zwizualizuj go. Spraw, aby obraz był jak najbardziej wyrazisty i charakterystyczny, łącząc go z innymi pomysłami, które już masz w mózgu.

Innym sposobem budowania powiązań jest zawieszenie wszystkiego na siatce modeli mentalnych. Posiadanie ram celowo skonstruowanych pojęć pozwala nam lepiej rozumieć i syntetyzować książki, umożliwiając nam nawiązywanie połączeń z tym, co już wiemy. Wiedza łatwiej zapada w pamięć, jeśli łączy się z czymś, co już rozumiemy.

Korzystanie z modeli podczas czytania może również pomóc w wydobyciu więcej z książki. Oto kilka przykładów ścieżek, którymi mogą Cię poprowadzić:

  • Błąd potwierdzenia : które części tej książki ignoruję? Czy ta książka potwierdza moje opinie? (Ok, ale czy rzeczywiście potwierdza to twoje przekonania, czy po prostu widzisz to, co chcesz zobaczyć? Jeśli nie możesz wymyślić ani jednego punktu w książce, z którym się nie zgadzasz, błąd potwierdzenia prawdopodobnie zniekształca twoje rozumowanie.)
  • Aktualizacja bayesowska : Jakie opinie powinienem zmienić w świetle tej książki? Jak mogę zaktualizować swój światopogląd, korzystając z zawartych w nim informacji? Pamiętaj o słowach Johna Maynarda Keynesa: „Kiedy zmieniają się fakty, zmieniam zdanie. Co pan robi, sir?
  • Zachęty : Co motywuje bohaterów lub autora? Czego szukają? Jaki jest ich cel? Oto jak Kurt Vonnegut opisał znaczenie zachęt w książkach: „Kiedy kiedyś uczyłem kreatywnego pisania, kazałem uczniom sprawić, by ich bohaterowie od razu czegoś chcieli — nawet jeśli to tylko szklanka wody. Postacie sparaliżowane bezsensem współczesnego życia wciąż muszą od czasu do czasu pić wodę”.
  • Błąd dostępności : Czy książki, które ostatnio czytałem, wpływają na to, jak postrzegam tę książkę? Jak moje bezpośrednie doświadczenia z przeszłości kształtują moje czytanie? Czy przypisuję zbyt dużą wagę częściom tej książki, ponieważ są one istotne i zapadają w pamięć?
  • Dowód społeczny : w jaki sposób dowód społeczny — liczba sprzedanych egzemplarzy, status bestsellera, opinie innych — wpływa na moje postrzeganie tej książki? Czy autor używa społecznego dowodu do manipulowania czytelnikami? Nie jest niczym niezwykłym, że autorzy kupują sobie drogę na listy bestsellerów, dostarczając społecznego dowodu, który następnie prowadzi do znacznej sprzedaży. W rezultacie przeciętne książki mogą stać się popularne. To klasyczny przypadek cesarza bez ubrania, na który mądrzy czytelnicy wiedzą, że muszą zwracać uwagę.
  • Błąd przeżycia : czy ta (literatura faktu) jest reprezentacją rzeczywistości, czy też autor nie uwzględnia stawek bazowych? Tendencja do przetrwania jest bogata w książki biznesowe, samopomocowe i biograficzne. Konkretny przypadek odnoszącej sukcesy osoby lub firmy może być traktowany jako reguła, a nie wyjątek.
  • Użyteczność : Jeśli książka oferuje porady, czy ma praktyczne zastosowanie? W którym momencie pojawiają się malejące zwroty?

Co teraz?

Więc skończyłeś książkę. Co teraz? Jak możesz wykorzystać to, czego się nauczyłeś? Nie odchodź z niejasnym poczuciem „O tak, powinienem całkowicie zrobić to, co mówi ten autor”. Poświęć trochę czasu na sporządzenie planu i zdecyduj, jak wdrożyć kluczowe lekcje z książki.

Zastosuj to, czego się nauczyłeś

Samo czytanie nie wystarczy. Musimy kontekstualizować wiedzę. Kiedy to działa? Kiedy to nie działa? Gdzie mogę go zastosować? Jakie są kluczowe zmienne? I tak dalej. Jeśli możesz wziąć coś, co przeczytałeś i natychmiast to zastosować, wzmocni to naukę oraz doda kontekst i znaczenie.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.