Jak zamontować moskitiery w oknach i drzwiach?

Jak zamontować moskitiery w oknach i drzwiach?

Prawidłowy montaż moskitiery jest niezbędny do tego, by mogła ona spełniać swoją rolę.

Jak zamontować moskitiery w oknach i drzwiach?

Moskitiera to skuteczny sposób na ochronę domowników przed owadami (pszczoły, komary, trzmiele, szerszenie), ale także przed liśćmi, patykami, małymi kamieniami itp. Z tego powodu chętnie się ją stosuje w okresie wiosenno-letnim. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że moskitiery spełniają swoją rolę dopiero wówczas, gdy są poprawnie zamontowane.

Jak zamontować moskitiery w oknach i drzwiach?

Moskitiera w oknach i drzwiach – odpowiedni montaż to podstawa

Jeśli chodzi o moskitiery, ważny jest nie tylko odpowiedni wybór produktu (dobór pod kątem wymiarów czy gęstości oczek), ale także – o czym nie powinno się zapominać – prawidłowy montaż. Jest to ważne z prostego powodu – jeśli w nieodpowiedni sposób podejdziemy do tego zadania, siatka nie zostanie odpowiednio naciągnięta. W takiej sytuacji nie zapewnimy skutecznej ochrony przed zewnętrznymi czynnikami.

Jak montuje się moskitierę?

Sposób montażu moskitiery powinien zostać uzależniony od tego, jaki rodzaj produktu wybierzemy.

Generalnie jednak powinniśmy działać według następującej kolejności:

  • docięcie ramek oraz samej siatki w taki sposób, by ich rozmiar odpowiadał szerokości ramy okna, drzwi lub tarasu,
  • połączenie moskitiery z łącznikami kątowymi,
  • montaż moskitiery na ościeżnicy, ramie itp. Do tego celu wykorzystuje się uchwyty i zawiasy, które dostarczane są wraz z produktem,
  • dokręcenie śrub w celu ustabilizowania całej konstrukcji (oczywiście, należy to zrobić w sytuacji, gdy dany zestaw takie śruby zawiera).

Oczywiście, musisz mieć na uwadze, że powyższe wskazówki i zalecenia mają dość ogólny charakter. W rzeczywistości bowiem sposób, w jaki należy wykonać montaż moskitiery na wymiar, będzie różnił się – czasem dość znacząco – w przypadku poszczególnych modeli.

To właśnie dlatego należy, jeszcze przed przystąpieniem do montażu, rzetelnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do zakupionego zestawu. W przeciwnym wypadku ryzyko popełnienia błędów znacznie wzrasta; dodatkowo, producent może nie uznać reklamacji w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia produktu.

Dla odmiany zupełnie inaczej należy postępować w przypadku montażu moskitiery na rzepy. W takim wypadku trzeba najpierw oczyścić okno, w szczególności w tym miejscach, w których będzie ono bezpośrednio stykać się z rzepami (a zatem, będą to po prostu krawędzie okiennicy).

Warto do tego zadania wykorzystać denaturat. Po zastosowaniu tego preparatu można przystąpić do mocowania moskitiery poprzez dociskanie rzepów siatki do powierzchni okna. Ponieważ część producentów dostarcza zacisk dedykowany do tego typu prac, zadanie powinno być dość proste w realizacji.

Właściwy montaż moskitiery – na jakie korzyści możemy liczyć?

Dzięki prawidłowo zamontowanej moskitierze możemy liczyć jednocześnie na:

  • skuteczną ochronę przed owadami, liśćmi itp.,
  • cyrkulację powietrza między pomieszczeniem a otoczeniem.

Dostarczane przez producenta elementy metalowe, w tym np. klipsy, uszczelki oraz wkręty do montażu, coraz częściej wykonuje się z wykorzystaniem stali nierdzewnej (SS, z ang. Stainless Steel). W efekcie nie musimy się obawiać, że opady deszczu czy woda wykorzystywana podczas czyszczenia okien doprowadzi do ich korodowania oraz zniszczenia.