Jak wyhodować awokado z pestki

Jak wyhodować awokado z pestki

Awokado, Persea americana , rodzi pyszne owoce wypełnione zdrowymi tłuszczami. W odpowiednich warunkach drzewa mogą osiągnąć wysokość do 20 m, ale jest mało prawdopodobne, aby rosły tak dobrze w Polsce. Chcesz zasadzić awokado z pestki? Tak to możliwe. Posadzone w doniczce awokado, rośnie szybko i staje się okazałą rośliną dekoracyjną, o dużych, intensywnie zielonych liściach. Zdarza się też, że awokado z pestki zakwitnie i zaowocuje w warunkach domowych. Drzewka awokado rosną dość szybko, ale potrzebują do tego odpowiednich warunków.

Jak wyhodować awokado z pestki w domu?

Awokado pochodzi z Ameryki Środkowej, więc potrzebuje dużo ciepła, słońca i wilgoci. Mają jednak również duże, błyszczące, wiecznie zielone liście i tworzą atrakcyjne rośliny doniczkowe. Jeśli lubisz wyzwania i masz dużo cierpliwości, możesz wyhodować roślinę awokado z awokado kupionego w supermarkecie – po prostu wrzuć kamień do garnka z wilgotnym kompostem i poczekaj, aż pojawi się pęd. Być może nigdy nie zrobisz domowego guacamole, ale po drodze możesz mieć trochę zabawy w ogrodnictwie.

Jeśli masz zamiar spróbować wydobyć owoce ze swojej rośliny, spróbuj zaopatrzyć się w odporną na zimno odmianę awokado, która będzie bardziej odpowiednia do warunków uprawy w Polsce i następnie zachowaj pestkę awokado aby później pobawić się w ogrodnika i zasadzić awokado z pestki. Przeciętne awokado Hass z twojego supermarketu raczej nie nagrodzi cię czymś więcej niż dobrymi liśćmi. Pamiętaj aby wyjmując pestkę adokado z owocu jej nie uszkodzić.

dojrzałe awokado Hass powinno mieć skórkę o fioletowo-czarnej barwie. Ten rodzaj nie dojrzewa na drzewie awokado, a dopiero po zbiorach. Chcesz zasadzić awokado z pestki? Skorzystaj z innej odmiany, która daje większe szanse na kiełkowanie rośliny
Dojrzałe awokado Hass powinno mieć skórkę o fioletowo-czarnej barwie. Ten rodzaj nie dojrzewa na drzewie, a dopiero po zbiorach. Chcesz zasadzić awokado z pestki? Skorzystaj z innej odmiany, która daje większe szanse na kiełkowanie rośliny.

Drzewko awokado z pestki czyli jak zasadzić awokado

Pestkę awokado można “zachęcić” do kiełkowania poprzez zapewnienie roślinie ciepła, wilgoci i wilgotnej atmosfery. Jedną z popularnych metod kiełkowania jest przebicie pestki awokado czterema wykałaczkami i zawieszenie go nad ścianki słoika wypełnionego wodą, upewniając się, że pestka awokado jest w wodzie. Istotne, pestka nie powinna być zanurzona w wodzie w całości, a maksymalnie do jej 1/3 wysokości. Pestka awokado powinna stać w ciepłym miejscu, a po około sześciu tygodniach zobaczysz jak kiełkowały korzenie awokado z pestki.

Zobacz też inny nasz artykuł: nawóz z bananów.

Jak zasadzić awokado w doniczce?

Gdy sadzonka awokado jest już ugruntowana, roślinę sadzimy w dużej doniczce, w której będzie miała miejsce na wzrost. Jak zasadzić awokado z kiełkującej pestki? Kiełkujące nasiona awokado wkładany do mieszanki kompostowej bez torfu. Awokado potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi.  Wsadzamy pestkę tak, aby 2-3 cm wystawała ponad powierzchnię ziemi. 

Kiedy twoja roślina awokado ma około 30 cm wysokości, przytnij ją, aby zachęcić nowy krzaczasty wzrost. Doniczkę, gdy dobrze się ugruntują, a korzenie wystają z dna doniczki.

Awokado nie toleruje silnego zimna, więc zwykle trzeba je uprawiać jako rośliny doniczkowe lub w szklarni w chłodnym klimacie. Jeśli masz osłonięty ogród, w łagodnym miejscu, możesz spróbować wyhodować swoją roślinę awokado na zewnątrz. Lub przynajmniej przenieś go na zewnątrz na letnie miesiące.

Dbaj o dobre podlewanie rośliny i karmienie co dwa tygodnie płynnym pokarmem dla roślin w okresie wegetacji.

Zbieranie i przechowywanie awokado

Jeśli masz szczęście nie tylko wyhodowałeś awokado z pestki, ale także pojawiły się pierwsze owoce, zerwij je, gdy osiągną pełny rozmiar, ale pozostaw do dojrzewania przez kilka tygodni w ciepłym, suchym miejscu. Owoc dobrze przechowuje się w lodówce przez kilka tygodni.

Uprawa awokado: rozwiązywanie problemów

Jeśli uprawiasz awokado w pomieszczeniu lub w szklarni, wypatruj typowych owadów szklarniowych, takich jak przędziorek chmielowiec, mączlik, wełnowiec i wciornastki .

Uważaj na nadmierne podlewanie, ponieważ może to prowadzić do zgnilizny korzeni.

zabezpieczona pestka kiełkuje bo już po 2-4 tygodniach. Zimą można zraszać roślinę wodą.

Jak inaczej wykorzystać pestkę awokado?

Jeśli nie chcesz zasadzić awokado, albo masz już własne awokado z pestki i szukasz innych kreatywnych pomysłów na to jak inaczej wykorzystać pestkę tego zdrowego owocu. Oto kilka pomysłów wykorzystania pestki tych owoców.

Atrament z pestek awokado

Historycznie ekstrakty z pestek awokado były używane jako tusze i barwniki spożywcze.

Włóż pestki do ciężkiej plastikowej torby i zmiażdż je czymś ciężkim, jak młotek lub cegła. Pestka zacznie pękać. Wypływająca mleczna ciecz zmieni kolor na czerwony lub czarny po wystawieniu na działanie powietrza.

Zanurz w płynie z pestki awokado pisak do kaligrafii lub cienki pędzel i użyj go do pisania lub malowania na kartce papieru.

Herbata z pestki awokado na ból żołądka

Wylecz ból brzucha, pijąc gorącą herbatę z pestki. Przekrój nasiona na pół i wrzuć je do szklanki wrzącej wody na 10 minut, następnie powoli wypij ten napar.

Innym sposobem na zrobienie herbaty jest wysuszenie pestki i rozbicie jej za pomocą blendera do przypraw. Dodaj łyżkę tego proszku do filiżanki gorącej wody i wypij powoli.

Awokado ciekawostki

  • Słowo „awokado” pochodzi od słowa oznaczającego „jądro”. Tak, po raz pierwszy to słowo pojawiło się w moim piśmie ogrodniczym. 
  • Owoc (część, którą jemy) to w rzeczywistości duża jagoda, a pestka to ziarno.
  • Awokado jest uważane za zdrową żywność, dostarczającą (przede wszystkim) jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin B6, C, E oraz potasu, magnezu i kwasu foliowego.
  • Awokado jest znacznie bogatsze w potas niż banany (które zawsze są ogłaszane jako bogate w potas).
  • Banany mają 358 mg na 100 gramów. Awokado ma 485 mg na 100 gramów.
  • Awokado należy pozostawić do dojrzewania na drzewie, a następnie dojrzewać po zebraniu. Twardy, zielony owoc może dojrzewać po dwóch tygodniach, chociaż szybciej, jeśli zostanie wystawiony na działanie etylenu.
  • Interesujące jest zapylanie awokado: pierwszego dnia otwierają się kwiaty żeńskie; drugiego dnia są samcami i zrzucają pyłek.
  • Istnieją trzy gatunki awokado i wiele odmian. Wielkości i smaki owoców są różne.
    • 1. Gwatemalski ( Persea nubigena var. guatamalensis L. Wms. )
    • 2. Meksykańska ( P. americana var. drymifolia Blake )
    • 3. Zachodnioindyjski ( P. americana Mill. var. americana )
  • Jeśli nie mieszkasz na obszarze uprawy, awokado w twoim sklepie spożywczym prawdopodobnie zawsze pochodzi z tych samych kilku źródeł (w zależności od przepisów dotyczących importu/eksportu).
ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.