Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Gwałtowne powodzie stanowią poważne zagrożenie dla ludzi i mienia. Wykonaj poniższe kroki, aby upewnić się, że Twoja rodzina jest przygotowana na najgorsze i jest gotowa do szybkiego powrotu do zdrowia po jego zakończeniu.

Co to jest powódź błyskawiczna? Wyobraź sobie, że dziesiątki tysięcy litrów szybko płynącej wody przybywają bez ostrzeżenia. Te potężne przypływy zwykle następują po silnych burzach lub szybkich zimowych roztopach. Przytłaczają one normalne przepustowości rzek, strumieni i sztucznych systemów zabezpieczających, takich jak wały przeciwpowodziowe. W ciągu kilku godzin drogi stają się nieprzejezdne, drzewa są wyrwane, linie energetyczne zerwane, a mosty mogą zostać zerwane.

Nasz krótki, ale wyczerpujący przewodnik ma na celu pomóc Tobie i Twojej rodzinie zachować bezpieczeństwo i znaleźć się w najlepszej możliwej pozycji, aby szybko wrócić do zdrowia po przejściu zagrożenia.

Utwórz plan awaryjny

Najprawdopodobniej nawet po otrzymaniu ostrzeżenia o powodzi będziesz miał najwyżej kilka godzin na reakcję. Jeśli jesteś nieprzygotowany, stres może poważnie utrudnić twoją zdolność do prawidłowego przetwarzania informacji. W rezultacie jest bardziej prawdopodobne, że popełnisz błędy, a to może pogorszyć złą sytuację.

Dlatego najlepiej przygotuj się na wypadek błyskawicznego ostrzeżenia o powodzi, stwórz z wyprzedzeniem plan awaryjny i upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny rozumieją swoją rolę w nim. Przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi i zwierząt. Przeprowadzanie ćwiczeń ćwiczeniowych może być naprawdę zabawne — zwłaszcza jeśli później otrzymasz miłą nagrodę dla uczestników.

Współpracuj ze służbami

Rozważenie drogi ucieczki może być kuszące, ale jeśli ratownicy zalecają pozostanie w miejscu, robią to nie bez powodu. 

Nawet niewielkie powodzie deszczowe mogą ukryć ostre gruzy lub zanieczyszczenia, a zerwane linie energetyczne stanowią niebezpieczeństwo porażenia prądem. Oczywiście, jeśli doradzono ci ewakuację, powinieneś to zrobić natychmiast.

Jeśli zostaniesz złapany w pojeździe podczas gwałtownej powodzi, najlepiej odczekać, jeśli to możliwe. Nigdy nie przesuwaj barykad ostrzegawczych; prawdopodobnie są tam, aby chronić przed ukrytymi niebezpieczeństwami. Dopiero gdy Twój pojazd zacznie się napełniać wodą, powinieneś wejść na dach.

Przygotuj zestaw przetrwania na wypadek utraty prądu

Błyskawiczne powodzie często powodują przerwy w dostawie prądu. Awaria może dotyczyć tylko Twojej własności, ale z pewnością nie jest bezpieczne sprawdzanie pola wyłącznika w przypadku zalania. W rzeczywistości zaleca się, aby w ogóle nie używać urządzeń elektrycznych.

Zestaw przetrwania powinien zawierać jakiś sposób na dostarczanie światła. Chociaż większość telefonów ma funkcję latarki, najlepiej jest oszczędzać baterię na potrzeby komunikacji w sytuacjach awaryjnych. Świece i zapałki to podejście oldschoolowe, chociaż latarnie na baterie są bardziej wydajne.

Wielu właścicieli domów ma już apteczkę w swoim domu, ale jest to coś, co należy dodać, jeśli nie jest jeszcze obecne. Wysokoenergetyczne batony można przechowywać w hermetycznym pojemniku na wypadek, gdyby ludzie byli głodni. Nie zapomnij dodać dużej ilości wody pitnej, ponieważ zapasy w gospodarstwie domowym mogą być zagrożone.

Wyczyść rynny

Ludzie często wyobrażają sobie błyskawiczną powódź jako masę wody spływającą kaskadą w dół drogi lub wypływającą z kanałów ściekowych. Błyskawiczne powodzie na Twojej posesji mogą być po prostu wynikiem przytłaczającej ilości wody spadającej z nieba. Czyszczenie rynien i rynien nie jest ulubioną pracą nikogo, ale może to być bardzo skuteczne w usuwaniu wody z najbliższego otoczenia.

Przenieś przedmioty z piwnicy na wyższy poziom

Jeśli mieszkasz na obszarze o średnim lub wysokim ryzyku powodzi, zastanów się, co aktualnie trzymasz w piwnicy. Czy przedmioty mogą wytrzymać przebywanie w wodzie przez wiele godzin lub dni? Jeśli tak nie jest, zastanów się, czy można je przenieść w inne miejsce, takie jak strych, lub postawić na stalowych półkach w szopie lub garażu. Podnoszenie przedmiotów tylko kilka stóp nad ziemią zapobiega uszkodzeniom przez większość czasu.