Jak nadać swoim ubraniom piękny zapach?

Jak nadać swoim ubraniom piękny zapach?

Czyste i pachnące ubrania czekające na nas w szafie to sposób na małą przyjemność o poranku, która pozytywnie nastraja na cały dzień. O ile o czystość odzieży zadbać da się stosunkowo łatwo – wystarczy stosować odpowiedni środek piorący, a w razie potrzeby dodatkowy odplamiacz – to już uzyskanie efektu intensywnie i długotrwale pachnących po praniu tkanin nie jest takie proste. Istnieje jednak kilka metod działania, które pozwalają upewnić się, że zapach prania pozostanie z nami na dłużej.

Czego możemy użyć podczas prania?

Aby ubrania pachniały po wyjęciu z szafy, muszą zostać tam umieszczone po wypraniu i wysuszeniu. Podczas prania warto stosować nie tylko pachnące świeżością detergenty (proszek, żel, płyn lub kapsułki), ale również dodatkowe płyny do płukania, które zmiękczają tkaniny i nadają im perfumowany zapach. Najbardziej wymagającym poleca się te włoskich i niemieckich marek, jak Felce Azzurra, Softlan czy Tesori d’Oriente. Oryginalne, czyli mocno skoncentrowane wersje takich płynów można zamówić w sklepie internetowym pod adresem eurochemia.com/39-plyny-do-plukania. Stosowanie ich podczas każdego prania pozwala zadbać nie tylko o silnie wyczuwalny, ale także długo utrzymujący się zapach tkanin. Dodatkowo, do pralki można wsypywać także perełki zapachowe. Te, co prawda, nie zmiękczają tkanin, ale bardzo przyjemnie, intensywnie i długotrwale pachną. 

Jaki płyn do płukania wybrać?

Jak prać ubrania – najważniejsze zasady

Nawet najlepszy i najczęściej polecany płyn do płukania o cudownym zapachu nie zagwarantuje nam efektu aromatycznej szafy, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku istotnych zasad robienia prania. O czym nie wolno więc zapominać?

  1. Pranie staramy się robić jak najczęściej. Im dłużej brudna odzież zalega w koszu, tym intensywniejszy jej nieprzyjemny zapach, który trudno później usunąć. 
  2. Płyny do płukania stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu. Jeśli dodamy niewielką ilość preparatu, efekt może nie sprostać naszym oczekiwaniom. 
  3. Robiąc pranie, zapełniamy bęben pralki do około 3/4 objętości. Jeśli będzie on zapełniony w całości, płyn z wodą nie dotrze do każdego włókna odzieży. 
  4. Mokre pranie wyjmujemy z pralki od razu po zakończeniu cyklu. Jeśli nie możemy rozwiesić go ani przełożyć do suszarki natychmiast, przynajmniej uchylmy drzwiczki urządzenia, aby pozwolić na wymianę powietrza.

Najważniejszą zasadą i podstawą świeżo pachnącego prania jest jednak dbanie o czystość i świeżość samej pralki. Jest to warunek dokładnie taki sam, jak w przypadku zmywarek: nie możemy oczekiwać, że wyjmiemy krystalicznie czyste naczynia z brudnej zmywarki. O pralkę należy dbać zatem poprzez stosowanie odpowiednich detergentów, regularne oczyszczanie bębna (np. specjalnym programem automatycznym lub zwykłym cyklem z zastosowaniem wysokiej temperatury) i filtra pompy. 

Jak suszyć ubrania, aby pięknie pachniały?

Jeśli wyjmiemy z pralki idealnie świeże i pięknie pachnące pranie, musimy już tylko wysuszyć je, poskładać i umieścić w szafie. Wyprana odzież najlepiej pachnie wtedy, kiedy jest suszona w suszarce lub na świeżym powietrzu w odpowiednich warunkach (przy wietrznej, słonecznej, nie wilgotnej pogodzie). Takie “smagane wiatrem” pranie ma wyjątkowo przyjemną woń i jest też bardzo przyjemne w dotyku. Rozwieszając odzież do wyschnięcia, warto pamiętać również o odpowiednich odległościach. Dobrze, jeśli każde spodnie czy bluzka mają obok siebie nieco miejsca na swobodny przepływ powietrza. Zanim poskładamy pranie, musimy mieć pewność, że jest ono idealnie suche. Wilgoć w zamkniętej przestrzeni szafek doprowadzi bowiem do rozwoju nieprzyjemnego zapachu, a nawet pleśni. Jeśli chcemy, aby ubrania w szafie pachniały wyjątkowo długo, warto umieścić w niej dodatkowo specjalny odświeżacz powietrza, a drzwiczki mebla pozostawiać uchylone przynajmniej od czasu do czasu. 

Przestrzegając wszystkich wymienionych zasad, możemy mieć pewność, że nasze ubrania będą pachniały po praniu długo i intensywnie. Dla tych, którzy poszukują wyjątkowo wyrazistego zapachu poleca się natomiast specjalne perfumy do odzieży, pachnące dokładnie tak samo jak płyn do płukania.