Jak być bardziej produktywnym – 4 triki

Jak być bardziej produktywnym – 4 triki

Produktywność w wielu aspektach życia jest niezwykle ważna. To głównie dzięki niej można więcej osiągnąć, zwiększyć własną wydajność podczas wykonywania obowiązków oraz sprawić, że będą przynosić lepsze efekty. Co więcej, lepsza produktywność może nam pomóc w koncentracji, szukaniu motywacji oraz pobudzić do działania. Jak być bardziej produktywnym? O to 4 triki.

1. Przygotowanie listy zadań na każdy dzień

Planowanie jest podstawą do zwiększenia produktywności. W natłoku codziennych obowiązków każdy się śpieszy i czasami łatwo jest o czymś zapomnieć. Dobrym rozwiązanie jest więc przygotowanie listy, która będzie podpowiadać nam, jakie wyzwania nas czekają. Oczywiście ciężko jest zaplanować nieprzewidziane wydarzenia. Jednak dzięki temu, że każdy dzień jest zaplanowany, znacznie łatwiej będzie znaleźć czas na obowiązki, które nie znalazły się na naszej liście. Warto także zastanowić się, czy spisane obowiązki rzeczywiście wymagają od nas przemieszczania się po mieście lub zostawania w pracy po godzinach. Przecież w dzisiejszych czasach wiele spraw można załatwić przez maila, czy telefon.

2. Zarządzanie czasem

Poza planowaniem istotne jest także umiejętne gospodarowanie czasu. Ciekawym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie limitu, ile czasu można poświęcić na wykonanie danej czynności. Niektóre z nich są mechaniczne i nie przynoszą żadnych rezultatów. Skutkiem są zmarnowane chwile, które można było przeznaczyć na bardziej intratne zajęcia. Podczas zarządzania trzeba wziąć pod uwagę czas pracy. Kiedy w danym momencie nie ma nic ważnego do zrobienia, można uporządkować biurko, czy pomóc koledze. Nic nam nie da wpatrywanie się w ekran czy kilkukrotne odświeżanie skrzynki mailowej. Ponadto można także notować te aktywności, które nie są dla nas korzystne, ale zauważalne np. ciągłe sprawdzanie telefonu.

zarządzanie czasem, zdjęcie pokazuje kalendarz

3. Dbanie o własne zdrowie i samopoczucie

Prawda jest taka, że produktywność w dużej mierze jest zależna od nas samych. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. To, co jest przez nas spożywane w ciągu dnia oraz w jakich ilościach ma ogromny wpływ na wydajność i efektywność pracy. Ciężkie i nieregularne posiłki powodują, że organizm źle reaguje. Pojawia się zmęczenie, uczucie ciężkości i senność. Natomiast potrawy bogate w witaminy i składniki odżywcze dodają energii i sprawiają, że obowiązki wydają się znacznie przyjemniejsze. Niemniej ważny jest sen oraz aktywność fizyczna. Dorosły człowiek powinien spać minimum 7 godzin na dobę. W innym przypadku słabnie dobre samopoczucie, zamienione na frustrację i rozdrażnienie. Natomiast odrobina ruchu powoduje, że opuszcza nas stres, poprawia się koncentracja i kreatywność.

4. Ustalenie hierarchii zadań

Jak wiadomo, są rzeczy ważne i ważniejsze. Podobnie jest z obowiązkami. Niezaprzeczalnie istotniejsza będzie wizyta u lekarza niż u kosmetyczki. Nie oznacza to jednak, że trzeba wybierać między jednym lub drugim. Po prostu należy określić, która sprawa jest priorytetowa i umieścić ją na wyższym szczeblu hierarchii zadań. To, w jakim miejscu się znajdzie, jasno wskaże nam, od czego trzeba zacząć. Dotyczy to także obowiązków służbowych. Wiele osób jest w błędnym przekonaniu, że wykonywanie wielu czynności jednocześnie zwiększa naszą produktywność. Otóż jest dokładnie odwrotnie. Skupianie się na więcej niż jednym zadaniu w tym samym czasie, nie tylko zwiększa ryzyko popełnienia błędów, ale też powoduje, że organizm szybciej się męczy i nasza wydajność znacząco się zmniejsza.