Co robić, aby porcelana służyła latami?

Co robić, aby porcelana służyła latami?

Zastawa porcelanowa, czyli m.in. filiżanki, kubki i talerze porcelanowe, to zwykle bardzo cenne elementy kuchennego wyposażenia. Gdy pojawiają się na stole, sprawiają, że posiłek staje się bardziej elegancki, ponieważ porcelana kojarzona jest głównie z oficjalnymi uroczystościami. Przez jedynych używana jest właśnie tylko od święta, przez innych na co dzień. Bez względu na to, jak często się z nich korzysta, warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o porcelanę. Wiedza ta jest niezwykle przydatna, ponieważ dzięki niej można wydłużyć czas użytkowania swojej ulubionej zastawy i sprawić, że przez wiele lat będzie wyglądać jak nowa.

Czyszczenie porcelany – podstawowe informacje

Myć ręcznie czy w zmywarce? To dobre pytanie, na które można znaleźć wiele odpowiedzi. Wyjaśnienie jest jednak bardzo proste. Wszystko zależy od wieku i wykonania porcelany. Zastawę sprzed lat należy traktować delikatnie i myć ręcznie, natomiast porcelanowe naczynia najnowszej produkcji można wsadzić do zmywarki, chyba że producent zaleca inaczej. Trzeba pamiętać o unikaniu szorstkich gąbek i silnych środków myjących. W przypadku ręcznie wykonanych zdobień na porcelanie należy całkowicie zrezygnować z detergentów i do mycia używać tylko ciepłej wody. Po umyciu warto od razu wytrzeć zastawę, aby nie dopuścić do pojawienia się zacieków, które nie będą wyglądać estetycznie przy następnym użyciu.

Trudne do usunięcia zabrudzenia z kubków lub filiżanek porcelanowych, jak np. osad po herbacie, można w łatwy sposób wyeliminować domowym sposobem przy użyciu sody oczyszczonej. Innym prostym rozwiązaniem jest użycie soku z cytryny, który doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami.

W przypadku korzystania z talerzy porcelanowych tylko podczas specjalnych okazji, przed postawieniem ich na stole powinno się przetrzeć je wilgotną ścierką w celu pozbycia się kurzu.

Sprawdź talerze porcelanowe na: https://porcelanaonline.pl/38-talerze

Porcelanowy talerz

Dodatkowe sposoby na zadbanie o talerze porcelanowe i inne elementy serwisu

Najprostszą zasadą dla osób, które na co dzień nie używają porcelanowej zastawy, jest to, aby przechowywać ją w bezpiecznym miejscu. W ten sposób uniknie się przypadkowego stłuczenia filiżanki, sięgając po inny kubek. Częstym rozwiązaniem jest trzymanie porcelany w witrynie, co dodatkowo podkreśla jej aspekt dekoracyjny.

Jeśli zajdzie potrzeba przetransportowania talerzy porcelanowych, konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie naczyń. Skuteczny i łatwy sposób to owinięcie poszczególnych przedmiotów w ściereczkę lub ręcznik papierowy.

Będąc posiadaczem zastawy z porcelany, należy pamiętać, że nie lubi ona gwałtownych zmian temperatur. Szybkie przeniesienie z zimnego do ciepłego może doprowadzić do jej pęknięcia.

Dbanie o porcelanę jest łatwe i opłacalne

Nie każdy zwraca uwagę na właściwe czyszczenie czy przechowywanie swoich naczyń, jednak w przypadku zastawy porcelanowej warto znać podstawowe zasady. Wszystkie wspomniane metody – czyszczenia i dodatkowej pielęgnacji – są bardzo łatwe i nie wymagają dużo czasu ani zaangażowania. Wystarczy pamiętać o tych kilku zasadach, a z czasem wejdą w nawyk i umożliwią wieloletnie cieszenie się tym samym porcelanowym serwisem.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.