Wapno na alergię – naprawdę działa czy to efekt placebo?

Wapno na alergię – naprawdę działa czy to efekt placebo?

Wapń, który potocznie nazywamy wapniem, stanowi nie tylko budulec naszych kości. Wiele mówi się również o jego właściwościach, dzięki którym możemy zwalczać objawy alergii. Czy rzeczywiście wapno może nam pomóc, jeśli pojawią się pierwsze symptomy uczulenia?

W jaki sposób wapń pomaga alergikom?

Niegdyś wapń polecany był pacjentom, którzy borykali się z różnego typu reakcjami alergicznymi, takimi jak:

  • wysypka,
  • świąd,
  • pieczenie skóry,
  • nieżyt nosa,
  • nieżyt spojówek.

Wszystko dlatego, że zmniejsza on przepuszczalność naczyń krwionośnych, przez co działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Z czasem jednak zaczęto odchodzić od wapnia na rzecz innych leków przeciwalergicznych, które pojawiły się na rynku. Warto zauważyć, że suplementy diety z wapniem nigdy nie uzyskały statusu preparatów, które należy stosować do walki z alergią, były jedynie rekomendowane, jeśli pacjenci nie mogli zażywać innych, silniejszych środków.

Wapń na alergię – potwierdzona skuteczność czy efekt placebo?

Jak dotąd nie przeprowadzono badań, które jednoznacznie potwierdziłyby skuteczność wapnia w zwalczaniu reakcji alergicznych. Choć niektórzy rodzice podają wapno dla dzieci profilaktycznie, w okresie pylenia, a spora część dorosłych przyjmuje je w razie pojawienia się objawów alergii sezonowych, to nie mamy pewności, że przyniesie ono oczekiwane rezultaty. Z drugiej strony nie możemy też jednoznacznie stwierdzić, że wapń w łagodzeniu reakcji alergicznych daje jedynie efekt placebo, bowiem faktem jest, że w pewnym stopniu mobilizuje do pracy układ odpornościowy, a dodatkowo zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Czy warto brać wapń na alergię?

W dobie powszechnie dostępnych leków antyhistaminowych przestaliśmy zwracać uwagę na wapń, który rzekomo miał pomagać w zwalczaniu objawów reakcji alergicznych. Z drugiej strony nie każdy może takie leki przyjmować – mowa tutaj na przykład o kobietach w ciąży czy matkach karmiących. Leki te można podać jedynie w ostateczności, jednak w większości przypadków lekarze zalecają, w razie wystąpienia uczulenia, by sięgnąć po…wapń. Jednorazowe zastosowanie preparatu z wapniem nie przyniesie większej szkody, jednak długotrwałe “leczenie” powinno zostać skonsultowane z lekarzem, najlepiej alergologiem. Pamiętajmy, że wapń może nieco złagodzić lekką pokrzywkę, lecz z pewnością nie poradzi sobie z ciężką reakcją alergiczną, na przykład w postaci duszności.

Suplementacja wapnia – tak czy nie?

Niektórzy decydują się, przynajmniej w okresie zmożonego pylenia, które jest główną przyczyną alergii sezonowych, suplementować wapń. Jeśli zażywamy go również z innych powodów, na przykład zagrożenia osteoporozą, to ową suplementację rzeczywiście warto wdrożyć. Warto jednak pamiętać, że nadmiar wapnia może okazać się tak samo szkodliwy, jak jego niedobór. Więcej o suplementacji wapnia przeczytasz na blogu Wapteka.pl. Dlatego też, bez względu na to, czy mamy do czynienia z alergią sezonową, czy też niezależną od pory roku, leczenie objawów powinno odbywać się pod kierunkiem alergologa. Możemy też sięgnąć po preparaty antyhistaminowe, które dostępne są bez recepty. Złagodzą one objawy alergii, zanim jeszcze udamy się po pomoc do specjalisty. Pacjenci, którzy nie mogą przyjmować leków, powinni skonsultować ewentualną suplementację wapnia z lekarzem, szczególnie jeśli mowa o kobietach w ciąży, matkach karmiących czy dzieciach. 

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.