Wady i zalety poszczególnych rodzajów tarasów

Wady i zalety poszczególnych rodzajów tarasów

W słoneczne dni taras jest idealnym miejscem na relaks w rodzinnym gronie. Jednocześnie jest to element łączący dom z ogrodem. Tarasy bywają bardzo różne. Mają różne wielkości, mogą być różnie ułożone względem kierunków świata. Oprócz tego, bardzo ważny jest materiał z jakiego został taras wykony. Najczęściej spotykamy taras z drewna, gresu czy też kamienia naturalnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Poznasz je czytając ten artykuł.

Wybór materiałów na taras

Pierwszą decyzją jest wybór kolorów tarasu. Przyjmuje się, że powinien on być spójny z resztą domu i ogrodu. Preferowane jest stosowanie maksymalnie dwóch odcieni barw. Przejścia pomiędzy konkretnymi tonacjami powinny być łagodne.  Na przykład do jasnej elewacji dobrze pasuje taras w ciemnych kolorach. Warto stosować różne dodatki. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się taras z akcentami z naturalnych kamieni.

nowoczesny taras

Na tarasie dobrze prezentują się między innymi kostki brukowe, kamienie naturalne jak i płytki tarasowe. Jasne kolory rozjaśnią nasz taras w pochmurne dni.

Taras ziemny – wiele możliwości

Decydując się na taras ziemny możemy nadać mu niemalże dowolny kształt. Taki taras daje nam wiele możliwości jego wykończenia. Taras ziemny często jest wkomponowany w ogród tworząc jego naturalną część. Na wierzchu możemy zastosować różne okładziny. Wybór jest bardzo szeroki. Materiały jakie możemy wykorzystać to kostka brukowa (betonowa lub kamienna), wielkoformatowe betonowe płyty, klinkier, płyty z naturalnego kamienia, drewniane bale. Wybór jest bardzo szeroki. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Wybierając konkretny materiał z jakiego chcemy taras musimy dopasować do niego odpowiedni projekt. Warto przemyśleć wymurowanie grilla na tarasie. Wówczas stanie się one miejscem rodzinnych spotkań.

Pierwszym etapem jest wykonanie projektu. Określamy kształt tarasu. Możemy wyznaczyć jego granice za pomocą palików wbitych w rogach i połączonych sznurkiem. To pozwoli nam optycznie określić wielkość przyszłego tarasu. Kidy już ustalimy kształt możemy zacząć budowę.

Pierwszym krokiem jest zebranie warstwy ziemi na około 30-40 cm. W tak powstałym wykopie na dnie układamy pierwszą warstwę, którą powinien być piasek. Warstwa ta powinna mieć około 10 cm. Warstwa powinna mieć delikatny spadek od strony budynku i być zagęszczona. Na tak ułożone warstwie powinna zostać ułożona izolacja i kolejna warstwa grubego piasku. Ostatnia warstwa może być ułożona z kruszywa lub drobnego piasku.

W przypadku tarasów ziemnych najczęstszym rozwiązaniem jest wyłożenie kostką betonową. Wybór jest bardzo szeroki, wiele kształtów i kolorów. Pozwala to na łatwą wymianę uszkodzonych elementów. Możemy również ułożyć na kostce deski tarasowe. Kostka tarasowa jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, wysokie i niskie temperatury oraz nie nasiąka wodą.

taras drewniany

Innym popularnym materiałem, który wykorzystywany jest do budowy tarasów, są betonowe płyty. Często imitują one różnego rodzaju szlachetne materiały jak na przykład drewniane bale lub drogie kamienie. Płyty mają nawet do 8 cm. grubości. Inną odmianą są płyty wykonane z kamienia naturalnego takiego jak granit czy bazalt. Kamień ten podobnie jak kostka brukowa jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kamienia z porowatą powierzchnią. Dzięki temu nawet na śliskiej powierzchni nie powinniśmy się poślizgnąć.

Jak widać wybór materiałów jest bardzo duży i każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Oprócz wylądu naszego tarasu należy brać pod uwagę również funkcjonalność, łatwość utrzymania czystości oraz konserwację. W przypadku tarasów z drewnianymi elementami konieczny jest impregnat do drewna, który pomoże zabezpieczyć drewno przed wilgocią.

W razie wątpliwości warto porozmawiać z fachowcami, którzy pomogą i doradzą w wyborze najlepszego materiału na taras w naszym domu.