Plecaki turystyczne i trekkingowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Plecaki turystyczne i trekkingowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Lubisz piesze wycieczki? Najwięcej frajdy sprawia Ci wędrowanie po lasach i górskich przestrzeniach? Tego typu wyprawy mogą być źródłem prawdziwej radości, jednak należy się do nich odpowiednio przygotować, aby uniknąć nieoczekiwanych wypadków. Jednym z aspektów, na który trzeba zwrócić uwagę, jest skompletowanie niezbędnego ekwipunku. Warto zapakować go w pojemny i komfortowy w użytkowaniu plecak turystyczny lub trekkingowy. Już teraz sprawdź, czym kierować się przy wyborze tego przydatnego gadżetu.

Po pierwsze – pojemność

Pojemność plecaka, którą mierzy się w litrach, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Ma być ona tym większa, im więcej rzeczy chce się zapakować do środka. Jeśli ma się zamiar nosić w nim ciężkie przedmioty, dobrze jest postawić na model ze wzmocnionym spodem, który będzie stanowił dodatkowe wsparcie i zapobiegnie uszkodzeniu plecaka.

Po drugie – model

Plecaki turystyczne i trekkingowe dzieli się (analogicznie jak poszczególne części garderoby oraz akcesoria i dodatki) na męskie oraz damskie. Modele te różnią się od siebie kilkoma cechami, a wynika to przede wszystkim z odmiennej budowy ciała mężczyzn oraz kobiet. Te dla pań dostosowane są do nieco drobniejszej postury przedstawiciele płci żeńskiej. Warto więc dopasowywać plecak do swojej płci.

Po trzecie – materiał

Należy zadbać, aby materiał, z którego będzie wytworzony plecak turystyczny lub trekkingowy, miał odpowiednią grubość oraz właściwości przeciwdeszczowe. W efekcie użytkowanie go w trudnych warunkach górskich, leśnych lub innych (oraz w trakcie niesprzyjającej pogody np. opadów deszczu lub śniegu), nie będzie negatywnie oddziaływało na jego stan i wygląd zewnętrzny.

Po czwarte – sposób wykonania

Niezwykle ważne jest to, aby plecak trekkingowy charakteryzował się wysoką starannością wykonania i dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wpłynie to pozytywnie na jego aspekty wizualne, jak i wytrzymałość. Solidny gadżet tego typu będzie można bezproblemowo eksploatować przez długi czas.

Po piąte – system nośny

System nośny to nic innego jak część plecaka, która bezpośrednio styka się z naszymi plecami. Element ten musi wyróżniać się odpowiednim wyprofilowaniem, zapewniającym cyrkulację powietrza i właściwą wentylację. Jednocześnie ma być on wystarczająco miękki, aby jego noszenie było wygodne, nawet pomimo dużej wagi dźwiganych przedmiotów.

Jakie inne aspekty należy jeszcze uwzględnić?

Wskazane powyżej parametry plecaków turystycznych oraz trekkingowych to tylko przykłady. Oprócz nich pomocne może okazać się zweryfikowanie cech, takich jak:

  • marka – plecaki markowe są nie tylko wytrzymałe, ale i atrakcyjne wizualnie,
  • kolor,
  • ilość kieszeni i przegródek,
  • uniwersalność wzoru,
  • możliwość regulacji klapy,
  • obecność dodatkowych pasków i troków,
  • stelaż,
  • waga,
  • kieszonka na butelkę z wodą,
  • jakość pasa biodrowego.

Wybór plecaka turystycznego i trekkingowego – podsumowanie

Udało Ci się przygotować plan wędrówki? Taki sposób spędzania wolnego czasu może okazać się dla Ciebie okazją do poprawy swojej kondycji fizycznej. Jednocześnie tego typu hobby bez dwóch zdań przyniesie Ci wiele satysfakcji i pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Zdążyłeś już zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria? Spakuj je wszystkie do swojego nowego plecaka i wyruszaj w pełną przygód drogę. Teraz już doskonale wiesz, na co zwrócić największą uwagę podczas dokonywania zakupu tego gadżetu.

źródło zdjęć: freepik.com