Pellet czy brykiet? Ogrzewanie, którym z nich jest tańsze?

Pellet czy brykiet? Ogrzewanie, którym z nich jest tańsze?

Jeśli szukasz dobrego surowca opałowego, powinieneś zapoznać się zarówno z zaletami pelletu, jak i brykietu. To nowocześniejsze, a przede wszystkim dużo bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domów i innych budynków, niż tradycyjnie używane paliwa kopalne. Postaw na ekologię!

Oba te surowce powstają z biomasy, więc emitują niewiele zanieczyszczeń do atmosfery, a pozostający po ich spalaniu popiół doskonale użyźnia i odkwasza glebę, więc można go wykorzystać, jako nawóz w ogródku lub na balkonie.

Zapoznaj się z cechami charakterystycznymi pelletu i brykietu, aby dowiedzieć się więcej na temat ekologicznych paliw i podjąć świadomą decyzję, które z nich lepiej się sprawdzi w Twoim konkretnym przypadku, a także, dlaczego lepiej wybrać surowiec opałowy z biomasy od starszych form ogrzewania.

Czym charakteryzuje się pellet? Zalety.

Pellet drzewny to alternatywny sposób ocieplania mieszkań i domów, charakteryzujący się bardzo dużym potencjałem ekologicznym. Powstaje z biomasy produkowanej z różnorodnych materiałów, np. drewna, łupin orzechów, pestek i słomy. Proces prasowania trocin polega na tym, że przepuszcza się je przez matrycę, aż uformują się w granulki. 

Pellet zawiera optymalną wartość opałową, a przy jego spalaniu powstaje bardzo nieduża ilość popiołu. Najbardziej funkcjonalny jest pellet drzewny, który ze względu na niewielką wilgotność stanowi jedno z najefektywniejszych istniejących źródeł energii.

Surowiec sprzedawany jest pod postacią przyjaznego w użytkowaniu sypkiego granulatu, który zapewnia stabilny proces spalania. Pakuje się go w kilkunastokilogramowe worki i układa na paletach. Dzięki temu przechowywanie i transport nie stanowią problemu.

Spalanie paliwa uwalnia do atmosfery bardzo nieznaczne ilości tlenku węgla oraz kilka razy mniej pyłów, niż węgiel. Piece, w których można go spalać, są droższe, niż węglowe i to jest ukryty koszt pelletu, ale za to jednorazowy. Co ciekawe to nie jedyne zastosowanie pelletu. Forma granulatu sprawia, że można go również wykorzystywać na przykład zamiast żwirku dla kota. 

Jakie są zalety brykietu?

Brykiet drzewny jest naturalnym paliwem stałym, które powstaje wskutek mechanicznej obróbki drewna. Trociny i wióry formowane są w walce lub kostki, które wolno się spalają, co sprawia, że brykietu nie trzeba cały czas uzupełniać, a jedynie raz na jakiś czas dorzucać do ognia. Dużą zaletą jest to, że brykiet pali się nawet 4 godziny dłużej, niż węgiel, a więc jest prawie bezobsługową formą ogrzewania. 

Wygodne opakowanie z folii termokurczliwej lub worków foliowych zgrzewanych pozwala na sprawny transport na paletach oraz wygodne przechowywanie. Ze spalania brykietu powstają spore ilości popiołu, co jednak wcale nie jest jego wadą, ponieważ to bardzo dobry, nawóz bogaty w składniki mineralne takie jak fosfor, potas, wapń i inne mikroelementy. Zastosowanie popiołu w ogrodzie, czy na grządkach wzbogaca glebę o wartości odżywcze i usprawnia uprawę zarówno warzyw, owoców, jak i roślin ozdobnych. Brykiet jest bardzo ekologicznym i wydajnym źródłem energii, które świetnie się sprawdzi w przyjaznych środowisku gospodarstwach domowych. 

Pellet i brykiet — ceny. Co się bardziej opłaca?

Brykiet jest częściej wykorzystywany do palenia w kominku. Można go również używać jako surowca opałowego startowego oraz uzupełniającego w kotle, który ogrzewa dom. Pellet zaś jest najbardziej użyteczny do ogrzewania w piecach, zamiast ekogroszku lub gazu. Można je również stosować na przykład do rozpalania grilla, co jest bardzo lubianym przez Polaków sposobem na spędzanie czasu latem.

Ceny brykietu i pelletu kształtują się podobnie. Nie jest łatwo dokładnie je przeliczyć ze względu na inny sposób dystrybucji, ale także konsumpcji surowców. Brykiet sprzedawany jest w zgrzewkach, a pellet w paczkach na paletach w opakowaniach o różnej objętości. Paliwa z biomasy wybierane są coraz częściej w dużym stopniu ze względu na to, że są wydajne i przyjazne dla środowiska, a także relatywnie niedrogie.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.