Kupno mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Kupno mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Rynek pierwotny jest tak chętnie wybierany nie tylko ze względu na wysoki standard mieszkań i chęć bycia pierwszym właścicielem, kluczowe znaczenie ma też szeroki wybór ofert. Dlatego ogromną popularnością cieszą się mieszkania od dewelopera. Jednak zanim zdecydujesz się na podjęcie współpracy, to skorzystaj z naszych porad.

Zacznij od wyboru mieszkania

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na kupno mieszkania od Bydgoskiego dewelopera, to przede wszystkim sprawdź, jakie oferty znajdują się w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Wtedy przekonasz się, czy dana dzielnica Ci odpowiada, ile kosztują tam mieszkania i jakie inwestycje są przewidziane na najbliższe miesiące czy lata. Sprawdź też, ile pokoi najczęściej mają mieszkania od dewelopera.

Na pewno masz własne oczekiwania, które chcesz, żeby zostały spełnione. Dla jednych najważniejsze będzie mieszkanie w centrum miasta, a dla innych spokojna okolica z placem zabaw i terenem zielonym. Zapisz na kartce swoje priorytety i właśnie tym kieruj się podczas przeszukiwania ofert.

Ustal budżet, jaki chcesz przeznaczyć

Skoro masz już wymarzoną ofertę, to pora przejść dalej. Przede wszystkim ustal cenę za to mieszkanie, weź pod uwagę nie tylko kwotę za stan deweloperski, ale również sumę, jaką chcesz przeznaczyć na wyposażenie, miejsce garażowe i komórkę lokatorską. Następnie ustal, jakie kwoty pieniędzy możesz wydać na zakup mieszkania. Jeśli jesteś zdecydowany na kredyt hipoteczny, to kluczowe znaczenie ma również zdolność kredytowa oraz wysokość tej pożyczki.

Zweryfikuj dewelopera i wybierz zaufaną firmę

Przed podpisaniem umowy konieczne jest to, żeby dokładnie sprawdzić wybraną firmę deweloperską. Warto zaznaczyć, że obowiązujące przepisy są dość restrykcyjne, więc możliwości są dość ograniczone. Jednak przede wszystkim chodzi tu o Twoją wygodę, sprawdzenie, czy zostały wydane wszystkie zgody, a także zaznajomienie się z poprzednimi inwestycjami. W ten sposób przekonasz się, czy zostały zrealizowane w ustalony sposób i zgodnie z przygotowanym harmonogramem.

Ustal standard mieszkania

Bardzo ważnym aspektem współpracy z deweloperem jest wybór stanu, do jakiego ma być doprowadzony zakupiony lokal. Większość osób decyduje się na stan deweloperski, ponieważ konieczne jest wtedy wykonanie jedynie prac wykończeniowych.

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na urządzanie mieszkania, to możesz też zdecydować się na opcję z wykończeniem lokalu pod klucz. Wtedy dosłownie w chwili oddania mieszkania możesz od razu w nim zamieszkać.

Podpisz umowę z deweloperem

Wszystkie szczegóły współpracy zostały już ustalone? W takim razie nadeszła pora na podpisanie umowy deweloperskiej. To właśnie w tym dokumencie są ustalone warunki współpracy, czyli cena nieruchomości, termin wpłaty zadatku, dokładny harmonogram, sposób dochodzenia roszczeń, termin oddania inwestycji, a także konsekwencje, jakie będą wiązały się z przesunięciem tych terminów.

Odbierz mieszkanie

Po podpisaniu umowy pozostaje Ci jedynie czekanie na zakończenie inwestycji. Gdy już to nastąpi, to po prostu oczekuj na odbiór mieszkania. Z pewnością tej chwili towarzyszyć będzie wiele emocji. Pamiętaj też o dokładnym sprawdzeniu lokalu przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.