Kiedy instalacja fotowoltaiczna w firmie jest opłacalna?

Kiedy instalacja fotowoltaiczna w firmie jest opłacalna?

Szybkość zwrotu inwestycji związanej z fotowoltaiką bywa naprawdę imponująca. Czy jednak inwestycja w panele zawsze jest opłacalna? W jakich sytuacjach nie będzie to najlepsze rozwiązanie dla firm? Przeczytaj artykuł!

Kiedy fotowoltaika nie jest opłacalna?

Choć fotowoltaika to ciekawe rozwiązanie, umożliwiające produkcję niemalże darmowego prądu – nie zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem. Opłacalność budowy instalacji fotowoltaicznej jest w dużej mierze uzależniona od rachunków za energię. Mowa tu oczywiście o opłacalności pod kątem finansów – pomijając kwestie wizerunkowe i środowiskowe.

Jeśli miesięczne rachunki za prąd są niższe niż 100 zł – fotowoltaika może zwyczajnie się nie opłacać. Byłaby potrzebna naprawdę niewielkich rozmiarów instalacja, a im jest ona mniejsza, tym wyższa proporcjonalnie będzie cena paneli, jak i inwertera, czy nawet montażu. 

Dodatkowo należy pamiętać, że instalacja ta jest inwestycją długofalową. W przypadku przeprowadzki, czy np. remontu domu – warto się wstrzymać z montażem paneli. 

Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika jest opłacalna zawsze – z pominięciem wyżej wymienionych sytuacji. Tak niskie zużycie prądu nie jest jednak częstym zjawiskiem, zwłaszcza w przypadku firm. Fotowoltaika pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, ale również przyczyni się do zadbania o środowisko naturalne. 

Będzie to miało wpływ również na wizerunek. Dzisiaj coraz częściej zwraca się uwagę na to, czy firmy dbają o środowisko. Marki, które nie są w tym temacie obojętne – są coraz chętniej wybierane i doceniane. 

Jeśli więc chodzi o kwestie związane ze środowiskiem i wizerunkiem firmy, fotowoltaika zawsze będzie się opłacać – niezależnie od pozostałych kwestii. Jeśli nie wiesz, czy to dobre rozwiązanie również w Twoim przypadku, skontaktuj się z firmą fotowoltaiczną, która dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację, a w późniejszym czasie – zadba również o prawidłowy montaż instalacji. 

Jak zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika dla firm Kielce może być bardziej opłacalna poprzez niższą autokonsumpcję. Od tego, ile energii zostanie zużyte w firmie zależy, ile energii będzie musiało zostać oddane do sieci. Zwiększenie autokonsumpcji jest możliwe m.in. poprzez zmianę nawyków, a także i zakup magazynu energii. Umożliwia on przechowywanie prądu, który nie został wykorzystany. Jest to jednak kolejna inwestycja, która nie dla każdego może być atrakcyjnym rozwiązaniem. 

Przedsiębiorcy, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne on-grid – mają również możliwość sprzedaży energii elektrycznej z fotowoltaiki. Co ważne, należy tutaj nie tylko posiadać działalność gospodarczą, ale także przekazywać kwartalne sprawozdania do URE. Warto w tym zakresie poradzić się księgowego, który z pewnością będzie zaznajomiony z tematem.

Zwiększenie opłacalności fotowoltaiki jest naprawdę możliwe i warto się nad tym tematem pochylić, by inwestycja była korzyścią.