Co to jest kredyt deweloperski?

Co to jest kredyt deweloperski?

W obecnych czasach coraz popularniejsze są kredyty deweloperskie. Deweloperzy potrzebują znacznych nakładów gotówki na swoje inwestycje. Takie środki nie zawsze trzeba samodzielnie odłożyć. Banki oferują kredyty deweloperskie, które cechują się ogromnymi kwotami i są zaciągane przez przedsiębiorstwa spełniające restrykcyjne warunki.

Co warto wiedzieć o kredycie deweloperskim?

Kredyt deweloperski to specjalny typ kredytu, który banki udzielają przedsiębiorstwom deweloperskim. Żeby go otrzymać, należy spełnić restrykcyjne warunki, a ponadto mieć konkretny, szczegółowo opisany cel. Mowa tutaj na przykład o budowie osiedla, rozbudowie nieruchomości czy remoncie komercyjnych budynków. Trzeba wiedzieć o tym, że kredyt deweloperski pokrywa mniejszą bądź większą część całej inwestycji. Przeważnie mowa tu o znacznych środkach. Warto zaznaczyć, że kredyt deweloperski może zostać przyznany z wszelakich powodów. 

Pożyczka często opiera się na co najmniej paru milionach złotych. Ciężko samodzielnie odłożyć tak znaczną gotówkę, żeby przeprowadzić udaną inwestycję. Z tego powodu firmy deweloperskie opierają w wielu przypadkach swą działalność na instytucjach bankowych. Okazuje się, że kredyt tego typu działa inaczej niż standardowe usługi dla klientów prywatnych. Może go otrzymać tylko przedsiębiorstwa. Firma musi na początku przygotować projekt inwestycyjny. 

Bank kolejno analizuje inwestycję i ocenia ją pod względem ryzyka. Oprócz tego brana jest pod uwagę opłacalność. Należy wiedzieć, że kredyt deweloperski pokrywa przeważnie jedynie część kosztów projektu. Co więcej, środki wypłacane są częściami. Przeważnie banki opierają następne transze na poszczególnych etapach budowy. Trzeba też wiedzieć, że tego typu sposób finansowania jest w naszym kraju bardzo popularny. 

Otrzymanie kredytu deweloperskiego

Okazuje się, że każdy bank ma w swojej ofercie kredyt deweloperski. Przemawia za tym głównie rentowność. Co istotne, większość inwestycji  bardzo dobrze się zwraca i nie pojawiają się żadne opóźnienia w spłacaniu rat. Warto dodać, że szybki rozwój zapewnia tutaj spore zwroty nie tylko dla dewelopera, ale też dla instytucji bankowej. Kredyt deweloperski to forma finansowania dostępna tylko dla przedsiębiorstw mających doświadczenie w branży deweloperskiej. 

Należy spełniać bardzo dużo wymogów, żeby kwalifikować się do otrzymania środków. Podstawą jest doświadczenie w branży inwestycji deweloperskich. Jest to bardzo istotny element, gdyż banki nie są chętne do przyznawania kredytów deweloperskich przy wyższym ryzyku. Co istotne mniejsze doświadczenie oznacza również potencjalnie niższą rentowność. Kolejnym wymogiem jest posiadanie wkładu własnego. 

Najlepiej, żeby było to, co najmniej 20 proc. całej inwestycji. Nie trzeba mieć gotówki. Jako wkład własny banki uznają też działkę czy materiały budowlane. Co więcej, istotne jest posiadanie właściwej zdolności kredytowej. Jest to absolutna podstawa w kwestii zaciągania kredytów oraz pożyczek. W obecnych czasach coraz więcej osób stawia na kredyty deweloperskie.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.