Co to jest netykieta

Co to jest netykieta

Co oznacza netykieta? Formalnie definicja jest dość jasna, w rzeczywistości nazywa się netykietą:

Netykieta definicja
Netykieta to zbiór zasad postępowania, których celem jest promowanie wzajemnego szacunku między użytkownikami w Internecie

Netykieta

Słowo to wywodzi się z połączenia net (sieć) i francuskiego à © tiquette (dobra edukacja), a zatem jest zbiorem zasad, które sprzyjają korzystaniu z usług internetowych, takich jak społeczność, strona lub sieć społecznościowa, a konkretnie jeśli oczekiwane są interakcje między użytkownikami. Są to zasady postępowania, które w końcu powinniśmy przestrzegać również w naszym prawdziwym społeczeństwie i które składają się z praw i obowiązków, których należy przestrzegać, aby promować pokojowe współistnienie wszystkich.

Zasady te są formalnie narzucane przez witrynę lub sieć społecznościową, w której uczestniczymy, a przykładem jest netykieta Facebooka, która formalnie nie toleruje zachowań, które mogą generować nienawiść lub dyskryminację wśród użytkowników, dając jasno do zrozumienia, że ​​możliwe są zakazy dla osób, które je naruszają. te zasady.

Czasami mówi się, że netykieta jest formą „etykiety” w Internecie, ale ta definicja, jakkolwiek skuteczna, ryzykuje, że nie przejdzie dokładnie tym, czym jest dzisiaj netykieta: zasady, których należy przestrzegać, nie są tak naprawdę kwestią dobrych manier, ale pozwalają menedżerom usług pracować, a społecznościom istnieć bez zamknięcia jednego dnia, w najgorszym razie za złamanie prawa.

Zobacz też: socjopata

Każda usługa, od e-maila po czat w Internecie, ma swoje własne zasady, które mogą mieć zarówno formę (np. nie obrażaj innych), jak i merytoryczną (unikaj wysyłania zbyt dużych załączników, ponieważ stwarzają problemy zarówno dla tych, którzy wysyłają, jak i ci, którzy otrzymują, z etnologicznego punktu widzenia: wysyłanie dużych załączników z konieczności, oczywiście są służby specjalne, które właśnie połączyliśmy).

Przykłady netykiety

Każda społeczność i każda sieć społecznościowa ma swoją własną netykietę, nawet jeśli wydaje się całkowicie pozbawiona zasad: nawet Reddit i Pornhub ją mają, a nawet 4chan, która jest anonimową społecznością, ma ją, aby chronić się przed agresywnymi użytkownikami.

Ogólne netykiety internetowe – niezależnie od konkretnej usługi – wymagają np.:

  • nigdy nie pisz wielkimi literami (PISANIE WIELKIMI LITERAMI jest jak krzyk);
  • nie wysyłaj niechcianych wiadomości / nie spamuj ;
  • szanować prywatność własną i innych;
  • zgłaszać użytkowników, którzy zamieszczają nielegalne lub nieprawidłowe treści;
  • zwracaj uwagę na ogólny ton i nigdy nie pisz w obraźliwy lub obraźliwy sposób;

Dalsze możliwości dobrych zasad dobrego zachowania w sieciach społecznościowych – a zatem netykiety w sieciach społecznościowych – to na przykład:

  • zawsze okazuj szacunek dla opinii innych: w końcu jeśli inni mają odmienne zdanie, to też jest normalne;
  • nigdy nie traktuj statusu innych jako osobistego ataku;
  • pamiętaj, że wszyscy mamy prawa i obowiązki i nigdy nie należy atakować człowieka za to, co myśli, co pisze lub mówi;
  • pamiętaj, że są trolle, które są bardzo powszechne (np. na Twitterze) i często chowają się za pseudonimem, by móc cokolwiek powiedzieć z myślą o pozostaniu bezkarnym;
  • last but not least, pamiętajmy, że za wieloma kontami społecznościowymi kryją się fałszywe konta, które służą wyłącznie do pilotowania opinii (na przykład wzniecania dyskusji w celach politycznych) oraz że istnieją farmy trolli, czyli firmy, którym płaci się za sprowokowanie użytkowników poprzez konta fałszywe.


W niektórych przypadkach dyskusja ma na celu zagwarantowanie dużej liczby odwiedzin artykułów prowokujących pewną prowokację, a nierzadko za tymi zachowaniami kryje się tzw. przeszłość rozważana, na przykład lekceważąca współczesne wartości. W większości przypadków wszystko to ma na celu wywołanie odwiedzin witryny publikującej wiadomości, które w wielu przypadkach wykorzystują technikę click bait lub click incentive, koncentrując się na niepełnych, sensacyjnych lub sensacyjnych tytułach.
Duża część netykiety musi koniecznie przechodzić przez świadomość i szacunek dla samego siebie ze strony użytkowników lub przez ogólne zasady (takie jak myślenie przed pisaniem), które wydają się ważne również w życiu codziennym. Niestety, zasady często NIE są przestrzegane, a ten apel może wydawać się bezużyteczny lub pusty. Ale naszym zdaniem jest to przydatne, a my nadal chcieliśmy dać miejsce na definicję i pogłębienie netykiety, ponieważ naszym zdaniem są one nadal zbyt niedoceniane i szanując je niewątpliwie żylibyśmy lepiej wszystkim, nikt nie wykluczał.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.