Rozwód a wspólne mieszkanie – jak wygląda podział?

Rozwód a wspólne mieszkanie – jak wygląda podział?

Dla wielu osób naturalne jest to, że po rozwodzie, a często o wiele wcześniej, małżonkowie przestają mieszkać razem. Często jednak zdarza się, że kwestia mieszkania jest jednym z powodów, dla których podjęcie decyzji o rozwodzie jest bardzo trudne. Sprawdź, jak wygląda kwestia rozwodu i wspólnego mieszkania.

Rozwód i wspólne mieszkanie – czy to dobry pomysł?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną rozwodu. Zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie – pomimo decyzji o zakończeniu małżeństwa – żyją w bardzo dobrych relacjach i dzielenie przez pewien czas miejsca zamieszkania nie jest dla nich dużym problemem. Mimo to z reguły kwestia rozwodu i wspólnego zamieszkania budzi wiele emocji i jedna z osób staje przed koniecznością wyprowadzki.

O ile problem ten nie jest tak skomplikowany w sytuacji, gdy małżonkowie wynajmują mieszkanie lub gdy nieruchomość należy wyłącznie do męża lub żony, o tyle kwestia nieruchomości, która należy do majątku wspólnego, budzi wiele wątpliwości. Nie zawsze bowiem małżonkowie są w stanie samodzielnie porozumieć się co do tego, co zrobić z mieszkaniem i kto może w nim zostać, a kto ma się wyprowadzić.

Orzeczenie sądu o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania

Ważna informacja jest taka, ze orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania jest obowiązkowym elementem każdego wyroku sądowego. Oznacza to, że sąd ma obowiązek orzec, w jaki sposób ma wyglądać kwestia dalszego zamieszkania we wspólnym mieszkaniu lub domu.

Sprawy rozwodowe bywają bardzo skomplikowane, a znalezienie porozumienia w kwestii sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania bywa niemożliwe. To, co dokładnie zadecyduje sąd, w dużej mierze zależy od sytuacji małżonków. W orzeczeniu sądu znajduje się informacja na temat sposobu korzystania z mieszkania na czas wspólnego zamieszkania małżonków. Sąd może orzec między innymi o podziale wspólnego mieszkania lub o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, o ile drugi z małżonków wyrazi na to zgodę.

Wyjątkiem są sytuacje, w których jeden z małżonków swoim nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkanie. Wtedy sąd może nakazać eksmisję takiej osoby na wniosek drugiego małżonka.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: https://slupinska.eu/rozwody/

Wspólne mieszkanie po rozwodzie a podział majątku

Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie jest czymś innym, niż orzeczenie o podziale majątku wspólnego. Pierwsze orzeczenie dotyczy wyłącznie sposobu korzystania z mieszkania do momentu, aż któryś z małżonków się wyprowadzi.

Kluczowe dla małżonków jest orzeczenie o podziale majątku wspólnego. Rozstrzyga ono o prawie własności do wspólnego majątku, w tym do wspólnej nieruchomości. Sąd bierze pod uwagę szereg kwestii, między innymi dzieci – to, kto będzie się nimi opiekował, z kim zamieszkają, itp.

Rozwód i wspólne mieszkanie – podsumowanie

Rozwód i wspólne mieszkanie to kwestia, która budzi wiele emocji. Z reguły małżonkowie nie mieszkają razem jeszcze przed ogłoszeniem rozwodu przez sąd. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mieszkanie dzielone jest na długo po rozwodzie. Orzeczenie sądu w kwestii mieszkania może okazać się kluczowe, szczególnie jeśli chodzi o podział majątku. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który może okazać się cennym wsparciem – szczególnie jeśli między małżonkami nie ma zgody co do kwestii zamieszkania czy podziału majątku.

Szukasz więcej informacji dotyczących rozwodu i wspólnego mieszkania? Zajrzyj tutaj: https://slupinska.eu/blog/rozwod-wspolne-mieszkanie-po-rozwodzie/

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.