Pożyczka gotówkowa – jak wybrać tę najkorzystniejszą?

Pożyczka gotówkowa – jak wybrać tę najkorzystniejszą?

Pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Kredyt w ścisłym rozumieniu to umowa zawarta między kredytodawcą (bankiem) a kredytobiorcą regulowana przez Prawo Bankowe, gdzie kredytodawca przekazuje kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy, a kredytobiorca zobowiązuje się do jej zwrotu na wcześniej ustalonych warunkach.

Kredyt jest instrumentem dość silnie regulowanym, co objawia się między innymi określeniem zasady spłaty odsetek czy ich wysokości.

Pożyczka – inaczej niż kredyt – może zostać udzielona nie tylko przez bank, ale także instytucję pozabankową (firmę pożyczkową), a nawet osobę fizyczną, taką jak znajomy czy członek rodziny. Jej przedmiotem wcale nie musi być (choć najczęściej jest) gotówka a umowa może zostać zawarta wyłącznie ustnie (pod warunkiem, że wartość pożyczki nie przekroczy 1000 zł). Co więcej, pożyczka nie musi być odpłatna, toteż strony mogą umówić się, że pożyczający zwróci sumę bez żadnych odsetek czy opłat.

Pożyczka, w przeciwieństwie do kredytu, regulowana jest m.in przez kodeks cywilny czy ustawę o kredycie konsumenckim. W myśl tych przepisów pożyczkodawca nie ma prawa narzucić, jak mają zostać użyte środki uzyskane na drodze pożyczki, ani sprawdzać, na co faktycznie zostały wydane.

Najprościej opisać to chyba w ten sposób, że pożyczka jest „prostszym” instrumentem, to znaczy lżej obwarowanym restrykcjami, dostępnym dla większej ilości podmiotów i czasem może podlegać opłacie skarbowej.

Zanim zaciągniesz pożyczkę gotówkową

Decyzja o zaciągnięciu pożyczki powinna zostać poprzedzona szczerym odpowiedzeniem sobie na kilka ważnych pytań, które pomogą nam wybrać najkorzystniejszą ofertę. Do tych pytań należą:

 • jakiej kwoty potrzebujemy?
 • jaką miesięczną ratę jesteśmy w stanie spłacać?
 • na jaki okres chcemy pożyczyć pieniądze?
 • czy będziemy w stanie regularnie spłacać zobowiązanie?

Kiedy już zbierzemy wszystkie potrzebne informacje, będziemy mogli zabrać się za porównywanie ofert pożyczek, tak, aby wybrać taką najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej?

Każda oferta pożyczki gotówkowej będzie zawierać kilka podstawowych elementów, które posłużą nam do porównania i wyboru najlepszej opcji. A zatem, zanim podejmiemy decyzję, zwróćmy szczególną uwagę na:

 • możliwość ustalenia dogodnego planu spłaty rat,
 • wysokość prowizji,
 • rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO),
 • czas potrzebny do rozpatrzenia wniosku,
 • czy konieczne jest zabezpieczenie pożyczki,
 • jakie są kary za nieterminową spłatę,
 • czy istnieją jakieś bonusy bądź zniżki w nagrodę za terminową spłatę.

Ważnym aspektem jest także wygoda. Pożyczka gotówkowa online to doskonała propozycja dla osób, które pragną zdobyć dodatkowe fundusze nie ruszając się z domu. Obecnie zdecydowana większość banków i firm pożyczkowych udostępnia opcję zaciągnięcia pożyczki przez internet. Co więcej – w niektórych podmiotach dostępna jest pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń, do dopełnienia formalności wystarczy bowiem dowód osobisty.

Zobacz także: RRSO – co to jest? Najważniejsze informacje związane z ratami kredytów i pożyczek

Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej?

Ryzyko przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej zasadza się w pierwszym rzędzie na ewentualności nieterminowej spłaty. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę w terminie, należy dokładnie przemyśleć decyzję o jej zaciągnięciu. Pamiętajmy, że niektóre instytucje pożyczkowe przeprowadzają tylko szczątkową weryfikację konsumenta, co oznacza, że pożyczkę łatwo wziąć, ale może być ją trudno spłacić.

Niezmiernie ważna jest dokładna lektura umowy. Pamiętajmy, że każdy zapis zawarty w umowie pożyczki powinien być dla nas jasny i zrozumiały. Jeżeli coś jest niejasne, warto poprosić o wyjaśnienie np. pracownika instytucji pożyczkowej albo prawnika. Nie podpisujmy niczego, czego nie rozumiemy!

Pamiętajmy przy tym, że istnieje pewien katalog rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w umowie. Sprawdźmy zatem, czy umowa, którą dostajemy do podpisu zawiera:

 • datę i miejsce zawarcia umowy,
 • strony umowy,
 • przedmiot umowy,
 • warunki zwrotu pożyczki,
 • oświadczenie o stanie majątkowym przedsiębiorcy,
 • warunki wypowiedzenia umowy,
 • podpisy stron.

Pożyczka gotówkowa Raiffeisen Digital Bank

Raiffeisen Digital Bank (marka Raiffeisen Centrobank AG) oferuje pożyczkę gotówkową dostępną dla użytkowników aplikacji mobilnej. Za pośrednictwem aplikacji można zawnioskować o pożyczkę do kwoty 150 000 złotych i rozłożyć ją na maksymalnie 120 rat. Atutem oferty Raiffeisen Digital Banku (marka Raiffeisen Centrobank AG) jest stałe oprocentowanie (obecnie RRSO wynosi 11,99%), dzięki czemu pożyczkobiorcy nie muszą przejmować się fluktuacjami na rynkach finansowych, które mogłyby wpłynąć na wysokość oprocentowania a tym samym na wysokość miesięcznej raty. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego Klienta

Pełna oferta pożyczki gotówkowej i kalkulator Raiffeisen Digital Banku (marka Raiffeisen Centrobank AG) znajduje się na stronie: https://www.raiffeisendigital.com/pl/pl/index.html

Przykład reprezentatywny dla kredytu konsumenckiego: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,99%, całkowita kwota kredytu: 44 600 zł, całkowita kwota do zapłaty: 63 566 zł, oprocentowanie stałe 11,38% w stosunku rocznym, całkowity koszt kredytu: 18 966 zł (w tym: prowizja 0% (0,00 zł), odsetki 18 966zł), 78 miesięcznych rat równych w wysokości 805 zł i ostatnia rata w wysokości 776 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 05.07.2022 r. Udzielenie pożyczki uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej oraz ryzyka kredytowego Klienta.

Artykuł sponsorowany